Menu

Vizesiz Seyahat: Lviv Rehberi

Lviv!

Ah meğerse herkes Lviv videolarını bekliyormuş! Videoları Youtube kanalıma yüklemeye başladığım günden itibaren etkileşim o kadar arttı ki sonunda bu yazıyı artık yazmam gerektiğine karar verdim. Videolarla her ne kadar bir gezi rehberi oluşturmaya çalışsam da bir blog yazısı kadar her şeyi toparlayıp anlatamıyorum.

Öncelikle Lviv’in mükemmel bir yanı vaaar; VİZESİZ HATTA ARTIK PASAPORTSUZ seyahat edebilirsiniz. Ben Mayıs 2017’de gittim hala kimlikle seyahat uygulamasına geçilmemişti ama son gelişmelere göre artık yeni kimliklerle Lviv’e pasaportsuz seyahat edebilirsiniz. Lviv’e gitmeden önce kafamda pek büyütmedim. Açıkçası çok bi’ beklentim yoktu. Türk erkekleri akın akın gidiyor şehri mahvetmişler gibi şeyler okuduğum için nötr duygularla gittim. Fakat söylenilen çoğu şeyin sadece abartıdan ibaret olduğunu söyleyebilirim. Lviv kesinlikle bir orta Avrupa’dan farksız. Son derece modern ve Ukrayna’nın kültür başkenti. Sokaklarda güzel müzikler, insanlar Rynok meydanın’da pazar günleri Tango yapıyor. Tam bir huzur şehri.

Siz sormadan söyleyeyim; Şehrin %80’i kadınlardan oluşmuyor. Kadınlar güzellikten ölmüyor. Bence bi’ kuzeyde daha güzel kadınlar var. Bizi baya bi’ kandırmışlar bu konu hakkında 😀

Lviv Ucuz Mu? Olley sonunda bunu söyleyebileceğim bir şehir oldu. EVET ARKADAŞLAR GAYET UCUZ.

Bi’ kahve: 20-40 grivna (yaklaşık 3-5 tl)

Güzel bir cafede etli yemek: 70-150 grivna (yaklaşık 10-20 tl)

Su: 2-10 grivna ( 1-2 tl)

Kahvaltı: 70-100 grivna ( 8-12 tl)

lviv rynok meydanı

City Hall (belediye binası): Rynok meydanın ortasında olan belediye binasına çıkmak için mutlaka zaman ayırın. Kuleye çıkmak biraz zor ve biraz korkutucu olsa da kesinlikle manzara değiyor.

lviv town halllviv manzarası

Opera Binası: Lviv’in en meşhur ve en görkemli yapılarından biri. Müzikallerin fiyatları da gayet uygunmuş. Eğer zamanınız varsa bir müzikal izlemek güzel olabilir. Ayrıca opera binasının önündeki pazardan da hediyelik eşya alabilir veya yemek yiyebilirsiniz aklınızda bulunsun.

Adres: Svobody Ave, 28, L’viv, Lviv Oblast, Ukrayna, 79000

lviv opera binası

Potocki Sarayı: Kaldığım yerin hemen karşısında kalan bu saray, Avusturya Başbakanı Alfred Joseph Potocki’i için inşa edilmiş. Ünlü Fransız mimar Luis Dauvergne tarafından yapılmış. Gerçekten güzel ve Fransız mimarisini andıran bir yapısı var.

Potocki sarayı lviv

Dormition Kilisesi: Lviv’in göze çarpan en güzel yapılarından biri.

Dormition Kilisesi

High Castle: Yine çıkmanın büyük bir emek ve sabır istediği bir başka mekan.Adeta Lviv’in en yüksek noktası. Ormanın içinden geçerek çıkacağınız yüksek kale bölgesi. Bir kale hayal etmeyin çünkü kaleden geriye pek bir şey kalmamış ama Lviv’i baya tependen görmek istiyorsanız ve gezmek için günleriniz varsa çıkmanızı tavsiye ederim.

High castle lviv

Dominican Church: Şehre pazar günü gittiğimiz için şans eseri pazar ayinine denk geldiğimiz kilise. Gerçekten görkemli ve değişik bir atmosferi var.

dominican kilisesi lviv

Ermeni Avlusu: Şehirde resmen en sevdiğim yerlerden bir oldu. Kaç kere geçtiğimizi sayamadım bile. Bana Verona’yı andırdığı için belki de bu kadar çok sevdim. Ermeni kilisenin olduğu hoş bir avlu. Zaten mutlaka dolaşırken yanlışlıkla geçersiniz.

ermeni kilisesi lviv

Bom Chapel:  Meydana yakın gezerken mutlaka rastlayacağınız şapel. Oldukça egzantarik bir görüntüsü var.

Adres:Katedralna Square, 1, L’viv, Lviv Oblast, Ukrayna, 79000

bom chapel

St. George Kilisesi: Şehrin old town’ın dan biraz daha uzaklaşınca bile güzel mimari devam ediyor. Bknz. St George kilisesi. Şehrin daha sakin sokaklarından yürüyerek gideceğiniz tepede kalan Barok mimari örneği kilise.

st george catedral lviv

Arkhivna Street (İsmi sürekli değişen sokak): Her sene yeni bir isim eklenen sokak. Oldukça ilginç bir durum.

20170514_173920.jpg

Müze sever bir insan olmadığım için size müzeler hakkında ayrıntılı bildiler veremeyeceğim. Fakat şu müzelere bakabilirsiniz;

  • Eczane müzesi
  • Lviv national museum
  • Lviv national art gallery
  • Black house lviv
  • Andrey Sheptytsky national museum

Onun dışında İtalyan bahçesi gibi çeşitli tema bahçeler varmış küçük avlularda. Fakat biz girmedik ama bakmak isterseniz ücretliymiş aklınızda bulunsun.

20170514_170235.jpg

Bunların dışında şehrin biraz old town’nından uzaklaşmayı denedik bakalım mimari çok kötü bir hale gelecek mi? Fakat o kadar da kötü bir hal aldığı söylenemez. Bknz yukarıdaki resim.

Eveet sanırım Lviv gezilecek yerlerin sonuna geldik. Sanki bir şeyleri eksik yazmış gibi hissediyorum. Hani bazen evden çıkarken bir şeyinizi unutmuş hissedersiniz ya öyle bir his. Lviv yem içme rehberi de yakında gelecek. Arada uğramayı unutmayın. Ayrıca Youtube kanalımda 5 bölümlük bir Lviv videosu’da sizi bekliyor. Onlara da bakmayı unutmayın!

Görüşürüz!

  • 5
  • 1470
  • 0

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.