Menu

Roma Trend Rehberi

Dünyanın her yerindeki insanlar, kültürler, fikirler, trendler ve yenilikler beni heyecanlandırıyor. Dünyanın her yerindeki fikirleri görmek için sabırsızlanıyorum. En son Roma keşfindeydim. Roma’nın muazzam tarihini, yemeklerini, muhteşem mimarisini ve benzersiz müzelerini anlatmakla bitmez. Bu yazıda, tüm bunların dışında, “Roma’da bana trendler konusunda ilham veren 10 yer”i paylaşacağım.

La Feltrinelli

İtalya’nın en büyük kitapçılarından. Roma’da da pek çok noktada bulunuyor. Kitapçılar ülkeyi ve kültürü tanımak için güzel bir başlangıç La Feltrinelli, biraz daha yenilikçi bir yer. Yılbaşı öncesi gittiğim için kitaplardan yılbaşı sepetleri; sürpriz kitaplar, çocuk bölümleri ve cafesi ilgi çekiciydi.

Re(f)use

İsmi aslında markayı ve konsepti anlatıyor. Geri dönüşümden elde edilen malzemelerden çanta, aksesuar vb. tasarım mağazası.

RED La Feltrinelli

İlk maddede paylaştığım La Feltrinelli’nin kitapçı ve bistro karışımı restoranı. İsmi özellikle çok güzel. “Read, Eat, Dream”. Kitapların arasında yemek yiyebiliyor veya kahve içebiliyorsunuz. Birçok rafta; şarap, zeytin yağı gibi gıda ürünleri ile kitaplar karışık olarak sergileniyor. Ayrıca bir çok etkinliğe ev sahipliği yapabilen alt katta alanları var.

LUSH

Lush, bu şehre özel bir yer değil ama her gittiğimde yeni şeyler gördüğüm için listeye dahil etmek istedim.

Mesela aşağıdaki görselde, Lush’ın çıkardığı albümler ve müzik listeleri var. LUSH, spa, banyo, kişisel bakım gibi ritüelleri sahiplendiği için bu ritüelleri tamamlayan müziklere de mağazasında yer veriyor.

Fabriano

İtalya’nın en köklü markalarından. Girişteki tarihçesinde 1264 yılından beri var olduklarını, 2002’den beri Euro’ların kağıtlarını temin ettikleri yazılı. Yüzlerce yıllık bir gelenek tabi ki her zaman ilgi çekici, özellikle kırtasiye vb. seviyorsanız ekstra güzel bir yer.

FOL

Tasarımcı işi patlamış mısır. Aslında dünyanın bir çok şehrinde benzer konseptler var. Roma’daki FOL, en gelişmiş ve başarılı olanlarından.

Ludoteche Amelie

Çocuk konseptini çok güzel işleyen bir yer. Sadece bir oyuncakçı ve çocuk kitapçısı değil, ebebeynlerden bir topluluk yönetiyor. Çocuklar için oyun alanları, etkinlikler ve özel dersler sunuyor. Arka kısımda çocuklarınızı sürekli emanet edebileceğiniz, rehber öğretmen eşliğinde oyun alanları var. Ayrıca bir çok detayda annelerin hayatını kolaylaştıran yenilikleri var. Örneğin, bebek arabası vb. saatlik kiralayabiliyorsunuz.

The MAXXI

Modern sanatlar müzesi. Zaha Hadid tasarımı. Binanın kendisi ve çevresi bile zaten ilham verici. MAXXI içinde bir çok think-tank varmış, en çok ilgimi çeken özelliklerinden birisi oldu.

Chez Dédé Store

İtalyan ve Fransız markalarının tasarım ürünlerini bulabileceğiniz bir butik.

The Margutta Veggy Food & Art

Bu restoranın bulunduğu sokak bir çok galeriye ve tasarım dükkanına ev sahipliği yapıyor. Margutta’da bu sokağın en populerlerinden. Restoranın içindeki dikey bahçeler, menü tasarımları ve duvarlarındaki her daim sanat eserleri ilgi çekici.

Her yerde güzel fikirler görmeniz dileğiyle.

Yazıyı beğendiyseniz, Instagram’da bu tarz daha çok yer paylaşıyorum. Orada takip edebilirsiniz. @ozguralaz

Özgür Alaz

  • 7
  • 1073
  • 0

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.