Menu

Promoqube Çalışanlarının Vazgeçemediği Uygulamalar

Twitter görsel copy 2.002Akıllı cihazlar hayatımızın önemli bir parçası… Onları daha kullanılabilir kılan mobil uygulamalar ise artık hayatın ta kendisi haline geldi. Her sabah gözümüzü açtığımız andan yastığa başımızı koyduğumuz ana kadar onlarca uygulamayı kullanıyor, hayatımızı bir ‘tık’ daha kolaylaştırmaya çalışıyoruz.  Promoqube olarak hayatımızın önemli bir parçası olan uygulamaları ekibimize sorduk. İşte Promoqube çalışanlarının vazgeçemedikleri uygulamalar;

Özgür Alaz

Screen Shot 2014-11-16 at 12.47.23 PM

Not Alma: Hızlı not alma için Noto uygulamasını kullanıyorum. Hemen fotoğraf çekip yanına not alıp kendime mail gönderebiliyorum. Çok hızlı ve çok pratik. Quip’i de çok sevmeye başladım. Bu ara en çok yenilik yapan uygulamalardan birisi.

Habitclock: Her sabah habitclock ile uyanıyorum.
Emojiler: Emojilerin yeni online beden dili olduğunu düşünüyorum. Memoji ve Xpress gibi yeni uygulamalar var.
Zite: Mobilde haber takip etmek için her daim favorim. Ama bu ara flipboard’a bir şans versem mi diye düşünüyorum.

Sinem Altunbaş | Goodreads

Screen Shot 2014-11-23 at 11.42.24 PM

Goodreads için çok basit tanımla, bir “Kitap Network”ü diyebiliriz. Kitap okumayı seven ve edebiyata ilgi duyan kişiler tarafından kullanılıyor. Ne yazık ki çok fazla Türk kullanıcısı yok.

Telefonunuzla kitabınızın ISBN’sını okutarak, kitabınızı “okudum”, “okuyorum” ya da “okumak istiyorum” şeklinde kategorize edebiliyorsunuz. Böylelikle hangi tarihte hangi kitapları okuduğunuzu kolaylıkla listeleyebiliyor, aynı zamanda arkadaşlarınızın da hangi kitapları okuduğunu görebiliyorsunuz. Okumak istediğiniz kitapları, yazarları not edebiliyor, hatta kendinize challenge’lar belirleyebiliyorsunuz. Benim en çok sevdiğim özelliklerinden biri yazarların güzel sözlerine ulaşabildiğimiz “quotes” bölümü. Ek olarak sevdiğiniz kitap ve yazarlara göre öneriler alabildiğinizi de belirtebilirim.

Demet Şahin | Art.Walk

demt

Art.Walk, İstanbul’daki bütün sanat etkinliklerini bir araya getiren mobil uygulama, konum tabanlı çalışıyor ve güncel sergi listelemelerini içinde barındırıyor. Aynı zamanda uygulamada sanatçı hakkında bilgi, etkinliğin harita üzerinden konum bilgileri gibi artılar da var. Uygulama üzerinden diğer mecralarda da paylaşım yapılabiliyor. Çoğuna gidemiyor olsam da, sanatçılar ve eserleri hakkında farkındalık yaratması, merak duygumu araştırmaya dönüştürmesi hoşuma gidiyor 🙂

Aslı Beşenk | Spotify

Aslı Beşenk-Foto.001

Spotify herkesin mutlaka kendi zevkine uygun müzikleri bulabileceği online müzik platformu. Hatta aylık belirli bir ücret ile premium üye olunarak offline olarak da müzik dinleyebildiğiniz bir platform.

Masaüstü veya mobil cihazına Spotify uygulamasını ücretsiz olarak indiren herkes buradan müzik dinleyebilir. Spotify’ın sahip olduğu büyük veri tabanı sayesinde sevdiğim müziklerin neredeyse hepsini dinleyebiliyorum. Bunu da hem yasal olarak yapıyorum hem de gerçek ses kalitesi ile dinliyorum. Hatta sevdiğim sanatçılara para kazandırmış oluyorum. Çünkü Spotify, buradaki sanatçılara çalınan her şarkısı için ücret ödüyor.

Çalma listelerimi, Spotify hesabımı açtığım her yerde dinleyip, dinletebiliyorum. Ayrıca Spotify’da takip ettiğim kullanıcıların çalma listelerini takip edip kaydedebiliyorum, onlar da aynı şekilde benim listelerimi ve beni takip edebiliyor.

Daha ne olsun?

Ela Şahin | Snapchat

ela (1)

Snapchat, sadece listendekilere gönderebildiğin, video, görüntü ve yazıların 1-10 saniye arasında görüntülenebildiği, bu süre dolduktan sonra otomatik olarak silindiği ve tekrar görüntülenemediği bir mobil uygulama.

Son dönemde gözlemlerime göre en çok lise ve üniversiteli gençler  tarafından yaygın olarak kullanılıyor. Toplu ulaşım araçlarında gençler arasında snapchat muhabbeti yapan ya da arkadaşlarının attığı snap’lere bakan, barlarda snap çekip arkadaşlarıyla paylaşan pek çok genç gördüğümü de söylemeden geçemeyeceğim.

Snapchat’i oldukça eğlenceli, hızlı ve pratik bulduğum için kullanıyorum. Ayrıca görüntünün siliniyor olması da kullanmamda büyük bir teşvik aracı.

Begüm Kocaman | Duolingo

begum

Duolingo birçok farklı dili (İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Almanca, İtalyanca) ders niteliğinde adım adım öğretiyor. Yazılı olarak kelime çevirileri yapmanın yanı sıra sözlü olarak da çeviriler yapabiliyoruz. Ayrıca tıpkı bir sosyal ağ gibi arkadaş ekleyebiliyor ve onların ilerleyişini de takip edebiliyoruz.

Derslerde ilerledikçe lingotlar kazanabiliyor, bu lingotları kullanarak sanal dükkandan çeşitli özellikler alabiliyoruz. Farklı dillerin aksanlarını, kelime gruplarını anlamak ve öğrenmek için faydalı olduğunu düşünüyorum.

Müge Evirgen | Bitaksi

1 (1)

BiTaksi, konumunu belirleyerek en yakın taksiyi sana yönlendiren bir uygulama. Uygulama taksinin kaç dakika sonra sana ulaşabileciğini gösterdiği gibi taksinin konumu hakkında da adım adım bilgi veriyor. Bunların dışında size yönlendirilen taksinin plakası ve şoför bilgileri de gönderiliyor. Aynı şekilde kullanıcı bilgileri de taksiciye ulaşıyor. Kullanıcı tarafından bir iptal yapılmadığı takdirde o taksiye başka herhangi biri binemiyor. Sonunda ödemeyi de ister nakit ister kredi kartıyla yapabiliyorsunuz.

BiTaksi’yi kullananlar ağırlıklı olarak gençlerden oluşuyor. Dijital dünya ile daha içli dışlı olanlar özellikle merak ettikleri için mutlaka bir deneme yapıyorlar. Ayrıca takside kredi kartı geçtiği için öğrenciler tarafından da çok sevilen bir uygulama olduğu aşikar.

Benim BiTaksi’yi seçmemdeki en önemli neden öncelikle güven vermesi. Uygulamada aynı zamanda bir şikayet mekanizması bulunduğu için taksiciler normal taksicilere göre daha kibar oluyor. Bir de uzun mesafe kısa mesafe tribi atan taksicilerle karşılaşabilme tedirginliğini BiTaksi uygulamasında yaşamıyorum.

Merve Kurtuluş | ProCam

Screen Shot 2014-11-16 at 12.03.11 PM

ProCam bi fotoğraf düzenleme programı. Kullanımı basit ama birçok seçenek sunuyor.  Filtre de var, garip efektler de. Filtrelerinden 2-3 tanesini kullanıyorum en fazla, tercih etmemin sebebi kullanımının kolay olması.

Bir de bunun yanında InstaSize uygulaması var. InstaSize da Instagram’ın fotoğraf kesip kare yapma durumunu düzeltiyor diyebiliriz. Fotoğrafların yanlarına beyaz şeritler ekleyerek fotoğrafı kesmeden paylaşmamızı sağlayan bir program. Bu ikisini birlikte kullanıyorum Instagram’a fotoğraf koymadan önce.

ProCam’i kimler kullanır kestiremiyorum ancak InstaSize’ı genelde bir konseptle fotoğraf paylaşan, kaliteli içerik üretenler kullanıyor.

Ali Akay | Evernote

ali 200x300

Evernote, web’den veya masaüstü/mobil uygulama üzerinden kullanabileceğiniz bir not alma servisi. Gün içerisinde aktif olarak not alan herkesin kullanması gereken bir hizmettir.

Servisin başarılı senkronizasyonu sayesinde notunuzu istediğiniz şekilde kaydedebilir (web, mobil, masaüstü), daha sonra tek bir yerde görüntüleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra notlarınıza ekleyebileceğiniz etiketler, aradığınız notu hızlıca bulmanızı sağlıyor. Kalem-kağıda erişemediğiniz her yerde Evernote kullanmak güzel bir çözüm.

Mehmet Göktepe | Yandex Navi

mehmet

Yandex Navi, gideceği yere en yakın ve doğru yolu kullanarak gitmek isteyenler için muhteşem çözümler üreten bir uygulama. Yolları bilmeyen şoför hatta yayalar için bile iyi bir rehber.

Sesli tanımlama sistemi çok başarılı. Gitmek istediğiniz yeri söylerken eğilip bükülmeye gerek kalmıyor, anında algılıyor yakın seçenekleriyle birlikte. Ayrıca gidilecek yoldaki trafik durumunu da yeşil-kırmızı renklerle belirtiyor.  Yol tarifini kadın veya erkek sesinden dinleyebilme seçeneği bile var.

Emre Eminoğlu | IMDB

emreeminoglu

IMDB, günümüzde film izleyen herkesin filmlerle ilgili başvurduğu ilk kaynak ve dev bir veritabanı. Film, yönetmen, oyuncu ve teknik ekip bilgilerinden filmin nerede çekildiğine, hangi ödülleri aldığına, soundtrack’inde hangi şarkıların yer aldığına kadar film izlerken ya da seçerken sorduğumuz her sorunun cevabına imdb.com‘dan ulaşabilirken, bu veritabanının bir mobil uygulaması olmaması da düşünülemezdi.

Sinemanın önünde bilet alınacak filme karar verirken, mağazada DVD seçerken ve hatta film izlerken durdurup “bu adam nerede oynuyordu?” sorusunun cevabını bulmak için kolayca kullanılabilen bir uygulaması var IMDb’nin. Üstelik yurt dışında size en yakın sinema salonlarına ve seans bilgilerine de ulaşabiliyorsunuz.

Altuğ İnan | Trafi Türkiye

altug

Trafi Türkiye “Şehir içinde, toplu taşıma kullanarak, A noktasından, B noktasına nasıl giderim?” Problemime büyük ölçüde çözüm üretiyor. hatta bir kaç çözüm önerisi sunuyor.  

Trafi Türkiye ile bulunduğunuz ya da sizin seçeceğiniz bir konumdan, gitmek istediğiniz konumu ister harita üzerinden seçiyor, isterseniz adresini giriyorsunuz. Kullanmak istediğiniz toplu taşımaları seçiyorsunuz ve sonuç olarak; Uygulama size kullanabileceğiniz toplu taşımaları ve zamanlama planlaması sunuyor. Dilediğinizi seçebiliyorsunuz.

Emir Alan | Afterlight

emir

Afterlight bir mobil fotoğraf düzenleme programı. Instagram’ın basit fotoğraf efektleriyle yetinmeyen kişiler tarafından kullanılıyor. Ücretli olmasından dolayı (1.99 TL) VSCO Cam kadar yaygın değil. Efekt konusunda VSCO Cam kadar başarılı olmasa da fotoğrafların üzerinde her türlü ayarı yapabiliyor olması beni çeken tarafı. Arayüzü de oldukça kullanışlı. Tabii uygulamanın çok hızlı olduğunu da belirtmem gerekiyor.

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.