Menu

Gönderilerinizi Daha Paylaşılabilir Yapmanın 4 Yolu

Screen Shot 2014-07-21 at 10.17.59 PM

Sosyal medya, kullanıcılar açısından olduğu kadar markalar açısından da artık vazgeçilmez bir mecra. Sosyal medyanın dinamiğini oluşturan paylaşımlar ise, markalar için küçük bütçelerle büyük kitlelere ulaşmanın en verimli yollarından biri. Her mecranın kendine özgü dinamikleri olduğu gibi sosyal medyanın da kendine özgü dinamikleri var. İşte bu dinamikleri göz önünde tutarak yapacağınız küçük değişiklikler, sosyal medya üzerinden ulaşmak istediğiniz potansiyel kitleyi genişletmenize yardımcı olabilir. Peki bu değişkenler ne olabilir?

Zamanlama

6

“Her şeyin başı sağlık” diye bir laf vardır. Sosyal medyada ise bu laf evriliyor ve “her şeyin başı zamanlama” oluyor. Markanızın hedef kitlesi, hizmet verdiğiniz alana göre farklılık gösterebilir. Yemek siparişi üzerine kurulu bir marka için öğleden hemen önce yapılan gönderiler önemliyken, bir otomobil markası için öğleden sonra yapılan paylaşımlar daha verimli olabilir.

Peki bu analizi nasıl yapacağız. Tweriod  gibi ücretsiz yazılımlar sayesinde sisteme giriş yaptıktan sonra, takipçilerinizin en çok hangi saat dilimlerinde online olduğunu görebilir, buna uygun bir strateji üreterek de daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. 

İçerik Kralsa, Görsel İçerik Krallıktır

Görsel olgu, günümüzün olmazsa olmaz elementlerinden biri. Kullanıcıların geleneksel medyanın getirdiği yayın tarzlarından sıkılması, videoların kısalmasına ve  Vine, Instagram gibi hızlı tüketilen ve görsel ağırlıklı olan yayınların artmasına yol açtı. Hatta sosyal medyayı oluşturan paylaşımlar o kadar görsel ağırlıklı olmaya başladı ki markalar, araştırmalarının sonucunu daha dikkat çekici kılabilmek için bile infografik halinde yayınlamaya başladı.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki popüler paylaşımların 10’da 9’u görsel içeriyor. Social Bakers’ın geçtiğimiz yıl yayınladığı rapor söylediklerimizi destekler nitelikte.

Rapora göre markaların en çok payşılan gönderilerini %93’le görseller oluştururken geri kalan dilimi %3’le video ve link paylaşıyor.

Dikkat edin, dengeli bir orandan değil; %93‘ten söz ediyoruz.

Screen Shot 2014-07-21 at 9.00.54 PM

SocialBakers bir yana dursun, yapılan araştırmalara göre; insanların %65’i görsel öğrenici.  Yani yarısından çoğu dünyayı izleyerek öğreniyor. İlginç değil mi? O halde aşağıdaki görsel istatistiklere de bir göz atıp diğer maddemize geçelim. 

  • Facebook üstünde en çok etkileşim alan içerikler fotoğraflar.
  • Instagram üstünde saniyede 8.000  fotoğraf beğeniliyor.
  • Görsellik temeline kurulmuş Pinterest’teki ortalama bir kullanıcı, bir Twitter kullanıcısına göre 3 kat daha çok zaman harcıyor.
  • Arama motorları reklamlarında görsel kullanımı tıklamayı 2 kata kadar arttırıyor.
  • İnsanlar bir sitenin gezinmeye değer olup olmadığına ilk 3 saniye içinde karar veriyorlar. Bu kararı da  görseller vasıtasıyla alıyorlar. 

Takipçilerinize, Onların İstediği Tarzda Paylaşım Yapın

Sosyal medyada, hemen hemen tüm kullanıcıların şikayet ettiği konuların başında markanın alakasız paylaşımlarda bulunması geliyor. Bu bir kargo şirketinin meyve tabağı paylaşımı yapması, bir hazır giyim markasının “günaydın, kahvaltıda ne içersiniz?” tweeti de olabiliyor.

Sosyal medya operasyonuna başlamadan önce bir sosyal medya içerik stratejisi geliştirmesi ve bu strateji çerçevesinde paylaşımların şekillendirilerek, her paylaşımın birbirini tamamlayacak düzeye getirilmesi, kalıcı ve sürekli başarının temelini oluşturuyor. O yüzden, marka kimliğinizi gözardı etmeden takipçilerinizin hoşuna gidecek paylaşımlarda bulunulması gerekiyor.

Takipçilerinize Yorum Yapabilecek Alan Bırakın

Hubspot yazarlarından Dan Zarrella, 200 binden fazla tweet üzerinde yaptığı analize göre, en fazla tıklanma oranına sahip içeriğin 120 ila 130 karakter arasında karakter içeren tweetler olduğunu gözlemlemiş. Bunun yanı sıra gönderilerinizi, paylaşan kullanıcıların yorum yapmasına ve kendi görüşlerini de eklemesine izin verecek şekilde ayarlamak, takipçilerinizi aksiyonun içine dahil etmek anlamına geliyor ki bu da paylaşımların doğrudan artmasına yol açan bir diğer etken.

charac.

Bu arada paylaşımı artırmak için kullandığınız anahtar kelimeler de büyük öneme sahip. Tweetinizde kullanacağınız aracılığıyla@RTLütfen ve Bakın gibi anahtar kelimeler paylaşımlarınızın tıklanma oranını 3 kata kadar artırabilirken, AddthisGetGlue gibi sosyal paylaşım eklentilerinin bıraktığı izleri silmemek, tweetlerinizin paylaşım oranını düşürebilir.

via

Bonus: Hayat uzarken dikkat kısalıyor!

Gün içerisinde  yüzlerce video izliyoruz. Peki hiç düşündünüz mü internette en son ne zaman 4-5 dakikanın üzerinde bir video seyrettiğinizi? ya da şöyle söyleyeyim; en son ne zaman bir markanın yaptığı Facebook aplikasyonuna onlarca dakikanızı verdiniz?

Focusing

 

Bu soruların yanıtı aslında internet alışkanlıklarımızın ve online düzenimizin  tekdüzelikten çıkıp daha kıvrımlı bir hal aldığının kanıtı. Twitter’ın 6 saniyelik Vine, Facebook’un 15 saniyelik Instagram güncellemesinin yegane amacı da bu: dikkat dağıtmadan kısa zamanlı geri bildirimler alabilmek. Türkiye’de de son yıllarda 59saniye.com gibi internet sitelerinin ve Vine videosu paylaşan Facebook sayfalarının yükselmesinin arkasında yatan gerçek de bu aslında.

Burada dijital pazarlamacılar olarak çıkartmamız gereken şey, uzun mesajlarla insanları sıkmak yerine, onları daha fazla aksiyona yönlendirebilecek, onların düşünmesini sağlayan mesajları sürdürülebilir bir şekilde vermek.

Sosyal medya birçok dinamiği içinde barındıran bir alan. Hali hazırda oturmuş bir kuralı bulunmayan bu mecra, şimdiye kadar hiçbir mecranın sahip olmadığı kadar çok değişkene sahip. Bundan dolayı, viralitenin artmasını sağlayacak püf noktaları yaşarak ve deneyerek öğrenebiliriz.

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.