Menu

İş yerinde daha verimli olabilmek için 6 ipucu


Bu haftaya başlarken sizlerle iş yerinde daha verimli olmak için uygulayabileceğiniz 6 ipucunu paylaşmak istiyorum. Aslında takip ettiğim bloglardan birinde gördüğüm bir makaleden öğrendiklerimi paylaşacağım bu yazıda. Bu 6 ipucunun en azından dördünü şahsen yapmaya çalışıyorum, faydasını gördüğümü de söyleyebilirim. Siz de bir gözatın faydasını göreceksiniz.

1. Zamanınızı küçük bloklara bölün Aslında zamanı bloklara bölüp çalışmak uzun zamandır çeşitli kaynaklarda “pomodoro technique” olarak konuşuluyor. Bu teknik 25 dakikada bir 5 dakikalık bir ara vermemizi, dördüncü 25 dakikalık bloğun sonunda ise 15-20 dakika ara vermemizi salık veren bir teknik. Beynin çalışma prensibinde 25 dakika odaklanabildiğini söyleyen bilimadamları, 25 dakika sonrasında işin neresinde olursanız olun bir 5 dakika ara vermenin resmin tamamına baktığımızda sizin daha verimli çalışmanızı sağladığını gösteriyor. Detaylı inceleyebilmek için web sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Tabi ki sadece çalışma zamanınızı bölmek değil, uykunuzu almış olmak, sakin ve dinlenmiş geçirdiğiniz bir gün de sizin çalışmanızı daha verimli hale getiriyor. Özellikle bazı günleri toplantısız geçirmek sadece kendinize ve işlerinize odaklanmak da verimli çalışabilmek için gerekli olan şartlar.

2. Hayır demeyi öğrenmek Çok acımasız bir başlık olarak görünse de “Hayır” demeyi öğrenmek oldukça önemli. Çalışma arkadaşlarımızla iyi ilişkiler içerisinde olmamız, birbirimize nazik davranmamız tabii ki çok önemli. Tüm bu sosyal ilişkilerimizi ve terbiyemizi koruyarak hayır diyebilmek de mümkün aslında. Warren Buffet’in sözünü hatırlayalım, “Başarılı ve çok başarılı insanlar arasındaki fark, çok başarılı insanların hemen hemen her şeye “hayır” diyebilmeleridir.”

Size zaman kaybettireceğinden emin olduğunuz toplantı taleplerine hayır diyebilmek bile, çalışma veriminizi bir anda arttıracak bir hareket olacaktır.

3. Doğru çalışma ortamını bulmak Bu madde aslında oldukça önemli. Şu yazıyı yazarken bile, çalıştığım odada televizyon açılıp ilgilenmediğim bir program izlenildiğinde bir cümleyi yazıp yazıp sildiğimi farkettim. Bilgisayarımı ve kendi müziğimi alıp bir başka odaya geçtiğimde neredeyse hatasız cümleler ile yazmaya devam edebildiğimi gördüm.

En iyi çalışma ortamını herkesin kendisinin bulacağı kuşkusuz. Bazı kaynaklar ışıkların açık olması verimliliği arttırır derken, bir çok insan da loş ve sarı ışıkta daha iyi çalışabildiklerini söylüyorlar. Burada herkes kendi ortamını kendisi bulmalı. Örneğin benim için sözsüz müzik, genellikle de klasik müzik dinlediğim ve yalnız kalabildiğim, mutlaka içeriye gün ışığının girdiği ya da bir pencerenin olduğu odalar en verimli çalışabildiğim yerler. Herkesin yarattığı alan kendisi için mutlaka özeldir ve bu da daha verimli çalışmamızı sağlar.

4. İş yerinde veriminizi arttırabilmek için yalnız çalıştığınız alanlar yaratın Genellikle tüm makalelerde sabah erken saatlerde işe başlamasının verimi arttırdığı söylenir, hatta bir kaç hafta önce yazdığım yazıda ben de bundan bahsetmiştim. Özellikle CEO’lar, başarılı işadamları, işe herkesten önce gelip günün çoğu işini gün başlamadan halletmelerinden bahsederler. Halbuki bunu başarabiliyor olmalarının sebebi, sadece işe erken gelmek ya da güne erken başlayabilmek değil. İnsanların küçük sorular ile çalışmanızı bölmeyeceği zamanları bulabilmek. Özellikle sabah erken kalkmayı sevmeyenler, ya da sabah insanı olmayanlar için, erken saatte işe gelmek çok da verimi arttıran bir çözüm olmuyor. Gün içinde kendinize alanlar yaratır ve kimsenin çalışmanızı bölemeyeceği, telefonunuzu kapatıp, tüm dikkat dağıtıcılardan uzaklaşarak, odaklanıp işlerinizi bitirebileceğiniz alanlar/zamanlar yaratabilirseniz verimliliğinizin arttığını göreceksiniz.

Eğer işyeriniz izin veriyorsa, haftada bir gün evden çalışmak da yardımcı olacaktır. Bu konuda aşağıdaki videoyu izlemenizi önerebilirim. Biraz eski bir video ama henüz görmemiş olanlar için ya da görmüş olanlara da hatırlatmak için iyi olacaktır.

5. Doğru araçları kullanarak daha başarılı olabilirsiniz Okuduğum bir çok makalede tavsiye edilen araçlar, aslında hemen hemen aynı ama ben de bu yazıda kendi kullandığım bir kaç tanesini bir araya toparlamak istedim. Evernote tabii ki herkesin bildiği kullandığı ve vazgeçemeyeceği bir araç. Evernote’suz bir liste yapmak neredeyse imkansız 🙂
Feedly, Flipboard , Pulse gibi siteler ve bunların akıllı telefon uygulamaları gelişmelerden haberdar olmanızı ve bu gelişmeleri sosyal medya hesaplarınıza bağlarsanız, takipçileriniz ile pratik bir şekilde paylaşabilmenizi sağlar.
IFTTT Doğru tanımlamaları ve tarifleri yaptığınızda internetin sizin için çalıştığını görebildiğiniz harika bir sistem.
Instapaper, Pocket, gibi beğendiğiniz makaleleri daha sonra okumanızı sağlayan uygulamalar.
Trello işlerinizi organize edebileceğiniz, yapacaklarınızı unutmamanızı sağlayan bir program.
– Google Docs’dan ya da Dropbox’dan bahsetmeden olmaz tabii ki ama son olarak yazının başında bahsettiğim Pomodoro tekniğini uygulamak ve zamanınızı verimli çalışmak için ayarlayabileceğiniz bir web sitesi de tavsiye edeyim.

6. Basit bazı işleri delege edebilmek Eğer iş hayatınızda verimliliği arttırabilmeyi gerçekten istiyorsanız, her şeyi kendiniz yapmaktan vazgeçmelisiniz. Bazı işleri delege edebilmelisiniz, üstelik bunu yaparken yetkiler ile birlikte yapmalısınız ki hem sizin hem de delege ettiğiniz kişinin zamanı boşa harcanmasın. Eğer delege ettikten sonra her adıma hala karışıyorsanız, emin olun bu iki tarafında zamanını daha çok harcadığı gibi işi daha verimsiz yapar hale gelirsiniz.

Güvenmekten korkmayın ve iş arkadaşlarınızla, çalışanlarınızla iş bölümü yapın.

Bu haftaki yazımda 6 tane basit ipucunu sıralamaya çalıştım. Sizin de verimli çalışma konusunda ipuçlarınız var ise yorumlarınızı bekleriz. Umarım önümüzdeki hafta hepimiz için daha verimli ve mutlu bir hafta olur. Makalenin orjinali için ise linke tıklayabilirsiniz.

Hepimiz için verimli bir hafta olsun! 🙂

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.