Menu

Başarılı insanların sabah 8’den önce yaptıkları 5 madde:


Günaydın!
Bu sabah sizinle bir süre önce okuduğum ve etkilendiğim bir yazıyı paylaşmak istiyorum. Belki siz de bu yazıyı okuduktan sonra sabah 8’den önce yaptıklarınızı bir gözden geçirirsiniz. Tabii ki Türkiye’de hatta İstanbul gibi bir şehirde yaşarken nasıl başaracağım bunu diyebilirsiniz ama size şöyle söyleyeyim, ben haftanın iki günü de olsa başarmaya gayret ediyorum.

Her ne kadar çoğumuz gece insanı olduğumuzu, geceleri daha verimli, daha yaratıcı çalıştığımızı söylesek de aslında dünyada çoğu CEO, fikir lideri, politikacının sabah insanı olduğu ortaya çıkmış. Hepsinin de bu sayede daha proaktif ve üretken olduğu söyleniyor. Özellikle de hepsinin sabah 8’den önce ortak yaptığı 5 madde şöyle sıralanıyor;

1. Egzersiz. Her gün spora gitme disiplininde olan kişilerin çoğu bunu sabahları gerçekleştiriyormuş. İster yoga yapın isterseniz de sabah açık olan bir spor salonuna doğru yola çıkın ama sabahları 200 mekik çektikten sonra günün geri kalanındaki her zorluğu yenebilecek güçte olduğunuza inanacaksınız 🙂 Sabahın 5inde 6sında yürüyüşe/koşuya çıkamam diyorsanız, sabah bir 15 dakika erken kalkıp yatak odanızda bir kaç esneme hareketi, şınav/mekik hareketi bile vücudunuzu uyandıracak ve zinde bir şekilde sizi güne hazırlayacaktır.
2. Gününüzü planlayın. Gün içinde yapılacakları listeyelip gününüzün haritasını çıkarırsanız emin olun günün geri kalanı çok daha rahat geçecektir. Gün içinde sabah saatleri kimsenin sizi rahatsız etmediği ender zamanlardan biri olduğu için, tüm dikkatinizle önceliklendirmenizi yapabilir ve günün geri kalanını başarılı bir şekilde planlayabilirsiniz. Ama bunu yaparken kendi akıl sağlığınızı da lütfen unutmayın ve kendiniz için acımasız olmadan belirleyin gün içinde yapacaklarınızı. Özellikle toplantılarınız arasında kendinize en azından 10 dakika ara vermek belki de minik bir yürüyüşe çıkmak için zaman ayırmak size çok iyi gelecektir.
3. Sağlıklı bir kahvaltı. Belki hepimiz alarmı sonuna kadar erteleyip son kertede hızlıca hazırlanıp evden aç karnına çıkıyor belki yolumuzun üstünde bir kahve alma lüksümüz olunca seviniyoruz. Fakat yine hepimiz çok iyi biliyoruz ki bu doğru olan yol değil. Sadece vücudunuzun fiziksel olarak daha iyi olması için değil kahvaltıyı güne başlarken 10 dakikalık da olsa evdekilerle sosyalleşebileceğiniz bir zaman olarak düşünebilirsiniz. Eşinizle, sevgilinizle, çocuklarınız ya da ailenizle birlikte 10 dakikalık mini bir kahvaltı bile güne güzel başlamanızı sağlayacaktır.
4. Görselleştirme. Biliyorsunuz son günlerde herkesin konuştuğu “iyi düşün iyi olsun” “evrene pozitif mesajlar göndermeliyiz” cümleleri oldukça popüler. Tüm bu konuşmanın derinine inerseniz aslında hiç boş konuşmalar olmadığını görebilirsiniz. Sabahları gözlerinizi kapatıp önünüzdeki günü gözünüzün önünden geçirmenin, başaracaklarınızı önce kafanızda görselleştirmenin gün içerisinde size gerçekten ekstra güç vereceğini ve yola pozitif bakış açısıyla çıkıp güne başlamanın işinize ne kadar yaradığını göreceksiniz.
5. Güne daha zor olan işlerinizle başlayın. Hepimizin yapılacaklar listesinde mutlaka her gün bir diğer güne hatta haftaya sarkan, bir türlü yapmak istemediğimiz hatta sadece o işi yapmamak için bile kendimize başka işler çıkardığımız maddeler vardır. Gelin bunları günün ilk maddesi olarak koyalım. Sadece vücudumuzun ve zihnimizin en verimli olduğu saatleri zor olan maddeyi halletmek için kullanmak değil günün geri kalanının giderek kolaylaşması bile sizi daha iyi hissettirecek ve size enerji verecektir.

O zaman hadi bu hafta da bu tavsiyelere kulak verelim bakalım ne kadarını başarabiliyoruz, ne kadarı bizim de işimize yarıyor?

Forbes’da yayınlanan makalenin orjinaline ise buradan ulaşabilirsiniz. Herkese tekrar günaydın! Günümüz aydın olsun! 🙂

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.