Menu

Altın ve Sosyal Küre

Televizyon ve sosyal medya, giderek daha fazla birlikte konuştuğumuz iki konu. Önceleri televizyona tehdit gibi algılanan sosyal medya, mobil kullanımın etkisi ile daha da anlık hale geldikçe televizyonun etkisini katlamaya başladı. Bu gücü fark eden televizyonun her geçen gün sosyal medyayı giderek daha fazla kucakladığını görüyoruz.

Bu entegrasyonun en güzel örnekleri ise tüm dünyanın gözlerini çevirdiği turnuva ve ödül törenleri oluyor. Dün akşam gerçekleşen 71. Altın Küre ödülleri de istisna olmadı. Her ne kadar 2.1 milyon bahsetme ile sosyal ağlarda 8.9 milyon* defa bahsedilen 2013 Oscar’ların yanına yaklaşamasa da, yılın ilk büyük etkinliklerinden biri oldu.

Amerika’da televizyon, sinema ve moda dünyasının en önemli ödül törenlerinden biri olan Altın Küre, bir yandan da yılın en büyük sinema etkinliği olan Akademi Ödüllerinin de (nam-ı diğer Oscarların) habercisi kabul edildiği için, en büyük konuşmalardan birini yaratıyor. Altın Küre’yi düzenleyen HPFA bu sene sosyal medyayı daha da etkin kullanmaya karar vermiş olacak ki, bir çok entegre proje ile konuşmaları destekledi.

VineBooth

Ünlülerin 360˚ fotoğraflarını çekip Vine olarak paylaşan VineBooth ile kırmızı halı paylaşımlarına farklı bir enerji getirmişler. Standda çekilen Vine’lat Golden Globes hesabında anlık olarak paylaşıldı. Sadece bu proje için açıldığı belli olan Vine hesabında sadece 17 video olmasını ise henüz ünlülerin bu tarz konseptlere sıcak yaklaşmamasına ve alışkın olmamasına bağlıyorum. Sosyal medyayı en iyi kullanan dizilerden olan Scandal’ın Kerry Washington’u tabii ki bunu deneyenlerden oldu.

InstaStop Video Q&A Station

Kırmızı halıdan görüntüler ile dolup taşan Instagram’ı daha da aktif kullanmak istemiş olacaklar ki, interaktif bir soru-cevap kabini oluşturmuşlar. Bu etkinlikte ilk defa karşımıza çıkan InstaStop sayesinde kullanıcılar #AskGlobes hashtagi kullanarak kendi hesaplarından paylaştıkları video sorularını Altın Küre davetlilerine ulaştırabildi. Alanda yer alan ekrandan cevaplamak istediği soruyu seçen “ünlüler” ise kendi video cevaplarını oluşturup yayınladı.

Hangi Disney karakteri olurdunuz sorusuna Kevin Spacey’in cevabı 🙂

Tabii ki gecenin en komik anları, gece boyunca güldüren sunucular Amy Poehler ve Tina Fey’in esprileri, Emma Watson çıplak ayak sahneye çıkması, 2 yıldır ödüllerin göz bebeği Jennifer Lawrance’ın tatlı halleri ve gecenin espri malzemesi olan elbisesi sosyal medyada yine fırtınalar estirdi. İzlemediyseniz de gecenin komik ve uzun süre sosyal medyada konuşulacak anları neler bir bakalım;

1. Geçen yıl ilk Oscar heykelciğine kavuşmak için merdivenleri tırmanırken ayağı takılan Jennifer Lawrance’ın kırmızı halıda Taylor Swift’in arkasından takılır gibi yapması

 

2. İnternet jargonundaki kısaltma adıyla JLaw’un elbisesi pek konuşuldu ve taklit edildi 🙂

 

3. Çıplak ayak ve martini bardağı ile sahneye çıkan Emma Thompson

 

4. Gecenin sunucuları Amy Poehler ve Tina Fey’in Gravity film özeti

 

5. Julia Louis-Dreyfus’un film kategorisine geçmesi nedeniyle eski arkadaşlarını tınmaması

 

6. Aaron Paul’un En İyi Dizi ödülünü alırken son defa Breaking Bad anı yaşatması

Altın Küre ile açılışı yapan sosyal televizyon için yoğun bir döneme giriyoruz. Bakalım bu yıl konuşmalardaki artışlar geçtiğimiz yıldaki kadar hızlı devam edecek mi ve farklı sosyal entegrasyonlar neler olacak?

 

* Kaynak: Topsy.com

** Kaynak: NYTimes http://carpetbagger.blogs.nytimes.com/2013/02/25/not-exactly-the-social-media-oscars/?_r=0

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.