Menu

Dijital Reklam Harcamalarının 2013 İlk Çeyrekteki Yükselişi

Nielsen araştırma şirketinin raporuna göre 2013’ün ilk çeyreğinde bazı medya sektörleri için ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Televizyon, %59‘luk pay ve %3.5‘luk küresel büyüme ile yine en fazla reklam yatırımı yapılan medya oldu ve bu liderliğini kısa vadede sürdürecek gibi görünüyor. Yine de Avrupa’da ilk çeyrekte yaşanan ekonomik sorunlar sebebiyle televizyon reklamlarının bu bölgede %2.9 azalması, pazardaki yerinin çok da sağlam olmadığını gösteriyor.

Basılı medyadaki yavaş düşüş, ilk çeyrekte dergi ve gazetelerin %2.8 ve %4.7 oranlarında düşmesiyle devam etti. Gazete reklam yatırımları Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da düşüş yaşarken, dergilere yapılan reklam yatırımlarının da Avrupa, Asya, Güney Amerika, Orta doğu ve Afrika’da düşmesiyle, basılı medya reklamlarının küresel olarak genel bir düşüşte olduğunu gözlemleyebiliyoruz.

Öte yandan internet reklamcılığı ilk çeyrekte büyük bir gelişme göstererek %26.3‘lük bir artış sağladı. Özellikle Asya’da %33.2 ve Güney Amerika’da %48.2‘lik devasa artışlar göze çarpan ilk bölgeler arasında. Avrupa’daki %10.4 oranındaki artış ise ilgi uyandıran bir gelişme.Buna rağmen, basılı medya %30 ile halen reklam yatırımlarında önemli bir paya sahip oyuncu olduğunu kanıtlıyor.

 

Gelişmelere dayanarak, TV reklam yatırımlarının küçük oranlarda artışı ve basılı medyadaki hafif düşüş oranları, internet reklamlarının önünü açtığını görebilmekteyiz. Geleneksel medyadaki değişim oranlarının aşırı olmadığını söylesek bile, harcamaların dijital dünyaya yöneldiği su götürmez bir gerçek. Bu bağlamda Türkiye’de internet penetrasyonunun %49‘larda olduğunu hesaba katarsak, markaların önümüzdeki dönemlerde internet reklamcılığına ayıracakları bütçelerin, reklam yatırımlardan daha fazla pay alacağını söyleyebiliriz.

 Çağlar Köleoğlu

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.