Menu

Özgür Alaz yazdı: “Dijital Okuryazarlık”

Dün Hüseyin, bir tweet paylaşmıştı. Google KnowledgeGraph ile bilgiye ne kadar hızlı ve anında ulaşabileceğini gösteriyordu. Bunu okuduğumda, iki-üç sene önce İrlanda’yı ziyareti ve Hüseyin’i Google ofisinde ziyaretim aklıma geldi.


Google ofisinde, birlikte, öğlen yemeği yerken gözümüz yemekhanenin duvarında asılı olan dev manzara resmine takıldı. Deniz kıyısında sarp kayalıkların yanında bir kale resmiydi. “Acaba neresi?” diye konuşurken zihnimde resimdeki bazı ipuçlarına bakıp tahmin etmeye çalıştım. Mimarinin neye benzediğinden, bitki örtüsünden ve hava durumundan ipuçları çıkarmaya çalışıyordum. O anda, Hüseyin, yemek masasından kalktı, cebindeki telefonu çıkarıp resmin fotoğrafını çekti. Google resim aramaya sorduğunda, resmin İskoçya’da bir kale olduğu hemen ortaya çıktı. “Niye bunu düşünemedim?” , “Neden, bu şekilde Google’a sormak direkt aklıma gelen birşey değil?” diye düşündüm. Aslında, dijital okuryazarlık böyle birşey.

Hüseyin’in paylaştığı ilk örnek de, bu da, aslında teknolojik bakımdan büyük vaadleri var. Ancak, daha önemlisi, dijital okuryazarlığı, dijital yaşama alışkanlıklarını hayatımıza doğal olarak katmak. Bunu yapabilen ve yapamayan insanlar arasındaki makas bundan sonra kat kat daha fazla açılıyor.

Peki nerede başlamalı diye soranlara, bu konuda bir liste hazırlamıştım. İlginizi çekebilir.

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.