Menu

Daha Az Reklam, Daha Çok Yaratıcılık

Comscore’un ABD’de yaptığı araştırma, online video reklamlarının hayatımızdaki yerini gözler önüne serdi. Araştırmaya göre geçtiğimiz Haziran ayında ABD’de izlenen 44 milyar video içeriğinin 20 milyarının reklam videosu olduğu saptandı. Bu verilerle basit bir işlem yaptığımızda izlenen her 2 videodan neredeyse birinin reklam videosu olduğunu görüyoruz ki bu durum markalar için akıllara önemli bir soru işareti getiriyor:

Reklama ayrılan bütçenin getirisi, kampanyalar sonunda beklentileri karşılayabilecek mi?

ABD’de 183 milyon aktif internet kullanıcısının olduğunu düşünürsek, kişi başına izlenilen aylık online video reklam sayısının 109 olduğunu görüyoruz. Bu rakama tüketicilerin gazete, TV, outdoor gibi mecralarda karşılaştığı reklamlar da eklendiğinde tüketicinin bir ay içerisinde binlerce reklama maruz kaldığını söyleyebiliriz. Hal böyle olunca tüketici, farkında olmadan reklama olan ilgi seviyesini kaybetmeye başlıyor. Bu da şirketlerin ürün ve hizmetlerini tutundurma adına daha fazla reklam kampanyası yapması gerektiği anlamına geliyor. Ancak daha fazla reklamın efektif bir çözüm olmadığı da su götürmez bir gerçek.

Ne Yapmalı?

Bu noktada yapılabilecek şey son derece basit: Sürdürülebilir yaratıcılık. Tüketicilerin bilinçaltında yer edebilmenin yolu onlara dikkat çekici ve fayda odaklı kampanyalar sunmaktan, bu iki etmeni harmanlamanın yolu ise yaratıcılıktan geçiyor. Yaratıcılığı sürdürülebilir kılmak ise günümüz şirketlerinin en büyük problemlerinden biri ve işin en zor kısmı. Bu iş için fazlaca uyum ve düzenli bir ekip çalışması gerekiyor.

Diğer Rakamlar

Bu arada Comscore’un Haziran ayı araştırmasında dikkat çeken diğer iki online reklam istatistiği ise şu şekilde:

• Online reklam videolarının izlenme süresi, tüm videoların sadece %3’üne tekabül ediyor.
• Online videoların izlenme süresi 5.3 dakika iken, online reklam videolarının izlenme süresi sadece 0.4 dakika.

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.