Menu

Özgür Alaz soruyor; “Organ Bağışı kampanya konusu olur mu?”

Trendwatching‘in bu sayısında enteresan bir örnek okudum.

Güney Afrika Cumhuriyetinde, ülkenin, organ bağışı konusunda çalışan vakfı,  The Exchange adında bir mağaza açıyor. Burada, çeşitli tasarımcıların ve modacıların bağışladığı özel aksesuarlar ve kıyafetler, dernek yararına satılıyor. Ama, satın almak için bir şart var. O da, insanların, organ bağış programına katılıyor olmaları.

Bu örneği bir çok açıdan meydan okuyucu buluyorum. Ve, pazarlamacılar olarak bizlere, birçok mesaj barındırıyor.

Öncelikle, satış promosyonlarını genellikle, insanların eski satın alma alışkanlıklarına göre ve elimizdeki işlem (transaction) verilerine göre yapıyoruz. Son dönemde artan mobil kullanım, checkin, kişisel ölçümleme, sosyal medyada bıraktığımız datalar vs sayesinde, satış promosyonlarının tetikleneceği kaynak sayısında inanılmaz bir çeşitlilik oluşabiliyor. Artık, sadece, işlem (transaction) datasıyla sınırlı değiliz. Yüzlerce davranışsal veriye/işleme/aksiyona erişebilen ve bunun üzerine insanlara promosyon önerileri sunabileceğimiz yapılar hazırlanıyor. Sanki, yeni nesil kampanyalar, bu işin formülünü çözmede saklı olacak.

İkinci olarak, bu örnek, bana, varsayımlarımızı sorgulamak konusunda mesaj veriyor. Ne diyoruz? “Türk insanları, organ bağışı yapmaz”, “Türkiye’de organ bağışına yönelik farkındalık az.” Bir açıdan doğru. Ancak, bunun yerine, “Türkiye’de henüz, insanları organ bağışına ikna edecek fikri bulamadık” demek, daha yapıcı bir yaklaşım geliyor. En azından, bu cümlenin içinde umut var.

Son olarak, bu örneğin ötesini hayal edin. Hani, pazarlama, gitgide, data işlemeye benzeyecek diyoruz ya. Herkes için “O kişinin, organ bağışı yapıp yapmadığını” sorgulayan bir webservis hayal edin. Ve bunu, sağlık bakanlığı, herkesin erişimine sunuyor. Böylece, marka olarak bizler “organ bağışı yapanlara, xxx avantajı var” diye kampanya yapabilme kabiliyetine kavuşacağız. Gizlilik konusunda da bir sorun yaşanmayacak.

Yazının hemen bir pratik faydası da olsun bize. Organ bağışı konusunu araştıralım ve formu doldurup biz de bağışçılardan birisi olalım.

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.