Menu

Özgür Alaz’dan “Dijital Bankacılık Tarafında Son Bir Senede Neler Oldu?”


Hesaplabakalim.com olarak bankaların dijital performanslarını ölçen ve karşılaştıran “dijital bankacılık ligi” raporunu aylık olarak yayınlıyoruz. Son bir senede her ay düzenli yayınladığımız  için “dijital bankacılık tarafında neler olmuş” kısmına bakıp ilginç sonuçlar çıkarabildik.

Dijital Bankacılık Tarafında Son 1 Senede Neler Oldu?

* Bankaların Facebook hayran sayıları geçen yıl toplamda 3.73 milyon iken, bu ay toplamda 7.31 milyona çıkmış. Neredeyse iki katı (yani %95) artış söz konusu. Bu rakamlar tekil rakamlar değil ve aktifliğine bakılmadan tüm Facebook kullanıcılarını kapsıyor. Buradan kişisel bir yorum yapacak olursam, her 10 Facebook kullanıcısından 1′i Facebook’ta bir banka sayfasını beğenmiş.

* Aynı dönemde, bankaların Facebook sayfalarının büyüklükleri iki katına çıkarken, Facebook’taki konuşulma miktarları sadece %21.3 oranında artış göstermiş. Yani Facebook’un genel gidişatına paralel olarak, sayfaların PTA (konuşulma) oranlarında bir düşüş söz konusu!

* Geçen yıl bu zamanlar sektörde, %2.5′lik bir Facebook konuşma oranı sektör ortalamasıyken, bu yıl %1.5 düzeyine düştü.

* Diğer bir ilginç istatistik Twitter tarafında. Son bir yılda Facebook tarafında hemen hiç yeni sayfa açılmazken, son bir senede Twitter’a birçok banka giriş yaptı.

* Twitter takipçi sayıları da geçen yıl 143 bin civarındayken, bir yıl sonra 288 bin civarına yükseldi. Yani bankaların Twitter takipçi sayılarında son bir yılda ikiye katlanma söz konusu. Twitter’ın son zamanlarda sunduğu daha yaygın reklam hizmetleri sayesinde, Twitter takipçi sayısındaki artışın son aylarda daha da ivmelendiğini görüyoruz.

* Twitter’da bankaların organik erişimi son derece kısıtlı. Toplam takipçi sayısı 288 bin iken, bu rakam ortalama Twitter’daki ünlü bir insanın takipçi sayısına denk düşüyor. Yine elimizde tekil veriler olmasa da kişisel yorumum, bankaların Twitter kullanıcılarının ancak %1.5-%2′sine erişebildikleri yönünde.

* Twitter etkinliğini ölçen Klout skorlarına göre bankalar, Twitter’a son bir senede çok ısındı. Geçen yıl en yüksek Klout puanı 50 seviyelerindeyken, şimdilerde 80 seviyelerini zorluyor. Tüm bankalarda ve sektör ortalamalarında çok ciddi artış söz konusu. Bu durumu da bankaların, Twitter’da başlattıkları müşteri destek faaliyetlerinin yoğunluğuna bağlayabiliriz. Son bir senede, Twitter üzerinden bankalarla temas kuran kişilerde çok ciddi bir artış söz konusu.

* Banka web sitelerini Alexa’ya göre karşılaştırdığımız zaman, son bir senede 1 banka hariç 20 bankanın sıralamalarını kaybettiklerini görüyoruz. Bu, sektör için çok ciddi bir işaret olmalı. İnsanların hayatlarından uzaklaştıklarını gösteriyor. Alexa 100 listesindeki banka web sitesi aynı kalsa da bankalar sıralamada önemli kayıplar yaşadılar.

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.