Menu

Özgür Alaz’dan “2013 Dijital Trendleri” Yorumu

KPCB’nin heryıl hazırladığı, çok kapsamlı dijital internet trendleri sunumu var. Bu yılın sunumu da dün gece yayınlandı. KPCB Internet Trends 2013 Yine içeriği dolu dolu. Dijitale yönelik beklentilerimizi planlarken bize bir standart verecek.

Yorumlarım ise;

Dünyadaki internet kullanıcı sayısı 2.4 milyara çıktı. Büyüme hızı ortalama %8 civarında. Büyümede TR pazarı hala çift haneli büyüyor ama yorumum ortada inanılmaz bir heyecan yok. Sene başında, internet penetrasyonu %47 gerçekleşmiş. Muhtemelen şu aralar, internet penetrasyonu %50’leri geçti. Dijitalde, farketmeden bir milat yaşıyoruz. Mevcut büyüme hızıyla gelişmiş ülke pazarlarının bugünkü halini 3-4 sene içinde yakalıyoruz. 5-6 sene içinde de dijital dediğimiz şey, bir kültür oluyor. Bildiğimiz gazete, televizyon… ne olacağı belli.

Amerika’da dijital ve mobilin pazarlama bütçesinden aldığı pay %25’lere yaklaşmış durumda. 4 sene içinde bizde de benzer düzeyler yakalanabilir. Bu durumda internet reklam pazarının yıllık %30+ büyüme göstermesinin beklenmesi çok normal bir beklenti haline dönüşüyor.

Internette üretilen içerik miktarı son 5 senede 9 katına çıkmış. Benzer artış devam edecek. Üstelik geniş band ve videonun yükselişi ile birlikte ivmelenme daha da artıyor. Bolluk paradoksuna bugün hazır değilsek, yarın hem kişisel olarak hem de markalar olarak yaşadığımız zorluk kat kat artıyor. Bu bulluk dünyasında, güven ve itibar en değerli vasıflar olacak.

Günde 500 milyon fotograf paylaşılıyor ve her sene bu iki katına çıkacak. Fotoğraf içeriği üretmek markalar için hem daha kolay, hem de insanlarca tüketimi daha kolay ve hızlıdır. Kişisel olarak videoya verilen önemi abartılı buluyorum. Fotoğrafta daha mass fırsatlar var. Ayrıca, yıllar önce Google’ın metinde yaptığı arama ve reklam teknolojilerinin, tagleme gibi versiyonlarla fotoğraf dünyasında daha büyük şekilde ortaya çıkacak. Imaj tanıma teknolojileri, etiketleme, farklı arama biçimleri ve farklı görselleştirme biçimleri ile bu alan, ölçeklendirilebilir iş fırsatlarını barındırıyor.

Artan içerik, azalan dikkat, kendisini video üretimindeki kısa formatların hızla populerleşmesini sağlıyor. Bu alandaki vine gibi girişimler aylık iki kata yakın büyümeler yaşıyor. 30 saniye reklamcılığı yerini 6 saniyelere bırakacağı dönüşüm dönemindeyiz.

İçerik formatlarından, alışkın olmadığımız yeni bir format doğuyor. Insanın, makinelerin veya süreçlerin kendi kendine oluşturduğu performans dataları. Insanların koşularını kaydedip paylaşması buna örnek verilebilir. Bu alanı bilgisayar dünyasının ilk doğuş dönemlerine benzetenler var. İlk defa, kitlesel bir raporda kendisine yer bulmuş. QS trendi yaklaşıyor.

Facebook, sosyal medyanın hala kralı. Ancak,  kullanımı (ankete göre) son bir senede azalmış. Sosyal medyada büyümeyi oksijen gibi okumak gerek. Çünkü, konu, network etkisi olunca, bu azalışı, miktarın, kat kat fazlasıyla çarpıp yorumlamak gerekir. Çünkü, sosyal ağdaki bağlantı sayısı, logaritmik olarak azaldı.  Sosyal medya kullanımlarında en büyük artış youtube’da gözüküyor.

Bir diğer istatistikte, Türklerin, dünyadaki ortalamaya göre, herşeyi paylaşmaktan çekinmedikleri, daha açık oldukları ve gizlilik kaygılarının daha az olduğunu gösteriyor. Ama, bunu, internette düşünce özgürlüğü olarak yorumlamamak lazım kanımca. Daha çok, gelişmiş ülkelerde yükselen gizlilik kaygılarının henüz farkına varılmaması ve genç nufusumuzla açıklamak daha doğru.

Şu sıralar, dünyada,  mobil internetin trafiği, toplam internet trafiğinin %15’i kadar. 1.5-2 sene içinde bu rakam ikiye katlanması bekleniyor. Dönüşüm, umduğumuzdan çok daha hızlı gerçekleşecek. Facebook’un büyümesi tamamen mobilden geliyor. Groupon (Amerika pazarında) satışlarının %45’i mobilden gerçekleşiyor. Burada, yeni ve akıllı satış modellerinde (bu sefer) büyük büyümeler görebiliriz.

17 milyon akıllı telefon kullanıcıyla Türkiye, dünyanın bu alandaki 20. en büyük pazarı. Ülke nufusuna penetrasyon %24 oranıyla ve %30’luk büyüme oranıyla dünyanın genel büyümesine çok paralel bir performans sözkonusu. Şimdilerde, dünyada, 1.5 milyar akıllı telefon ve 5 milyar normal telefon varken, önümüzdeki kısa dönemde bu 5 milyar telefonun akıllı telefonlarla değişmesi sözkonusu.

Üç yıl önce pazara giren tablet bilgisayarlar, geçen yıl, pazarda bilgisayar ve notebook satışlarını geçti. Tablet üzerinden gelen trafik, satışlara dönüşme oranı çok daha yüksek.

Raporda, giyilebilen teknolojiler, konusundaki farklı görüşlere yer verilmiş. Tim Cook’un da en son, Google Glass’ın kitlesel ürün olamayacağı konusundaki görüşleri çok tartışıldı. Bu konuda değişen birşey, artık teknolojik dönüşümlerin çok daha hızlı olduğu. Bugün komik gelen şeyler, yarının standardı olabilir. Ben çok umutluyum bu alanla ilgili.

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.