Menu

Foursquare’de Neler Oluyor?

Bugün ofisimizde Foursquare ile uzun uzun toplantılar yaptık. Kişisel olarak, bu dünyayı daha yakından tanıma imkanı buldum, ürün vizyonunu ve ürün detaylarına hakim oldum.

Fousquare konusuyoruz.

Foursquare, hakkında bildiklerim ve varsayımlarım son zamanlarda fazlasıyla değişti. Bu tarz platformlar, networklerin aksine, bilgi biriktikçe daha fazla değerli hale geliyor. Networklerin, modası geçme, heyecanını kaybetme riski varken, sanırım Foursquare bunu daha az yaşıyor.

Bu dünyaya bakış açımı değiştiren notları hızlıca paylaşmak isterim.

  • Foursquare’in dünyada 35 milyon kullanıcısı var. Şimdiye kadar 3.5 milyar checkin yapılmış, 50 milyon fotograf paylaşılmış. Lokasyon bazlı networklerdeki büyümeler çok daha hızlı şekilde gerçekleşiyor.
  • Foursquare’in Türkiye’deki büyümesi ve kullanımına yönelik yeni yeni istatistikleri görmeye başlıyoruz. Foursquare, Türkiye’de 2 milyon kullanıcıya sahip. Sadece altı ay önce, kullanıcı sayısının sadece 1 milyon olduğunu hatırlayalım.
  • Bu rakamlarla Foursquare’in şimdiden en büyük ülkelerinden birisiyiz. Avrıpa’nın kullanıcı sayısı olarak en büyük ülkesiyiz. Buraya da dikkat. Dünyada en fazla check-in yapan ikinci ülkeyiz (ABD’den sonra).
  • Foursquare’de 1 milyon onaylı (claimed merchants) varken, ve bu kadar Foursquare’i kullanan kullanıcılarımız varken, işletmelerin bu mecraya ilgisi yeni yeni başlıyor. Onaylı Türk işletmeleri sayısı yok denecek kadar az.
  • Foursquare’de bulunmak sadece Fousquare’de bulunmak anlamına gelmiyor. Foursquare, veritabanını diğer büyük sosyal ağlara da kullandırttığı için, bu mecrada bulunmak aslında 100milyon kişiye ulaşım imkanı sağlıyor.
  • Foursquare, kendisini artık yerel bir arama motoru gibi konumluyor. Foursquare’in çevreni keşfet özelliği, aslında, geçmiş check-inlerinize göre, hava durumuna göre, saate göre, daha önce bulunduğunuz yere göre size farklı öneriler sunuyor. Burası düşündüğümüzden daha akıllı bir araç olmuş.

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.