Menu

Bitcoin ve İşletme Finansmanı

Bir keresinde Serbay, bana yurtdışında bir şirketin yönetim modelinden bahsetmişti. Bu şirket, bir silikon vadisi şirketi. Dünyanın dört bir yanına yazılım ürünü satıyor. Ancak, şirketi, kurucuları finanse ediyor. Rekabetçi bir piyasada, fonlama almadan devam etmek, her zaman zor olmuştur.  Ürünü geliştirmek ve ürünü daha rekabetçi yapmak için farklı farklı uzmanlarla çalışmak istiyor. Ancak, onlara ödeyecek paraları yok. Bu şirkette, şöyle bir sistematik geliştirmiş. Uzmanlara diyorlar ki, bize hizmet verdiğiniz her bir saati buraya işleyin. Şirkete yaptığınız katkı/saat karşılığında size şu an para ödeyemiyoruz ancak bunu hisse opsiyonu ile telafi etmek istiyoruz. Kurucular, şirketin belli bir oranını bu uzmanlara ayırmış. Uzmanlar da şirkete katkıları çerçevesinde bu orandan pay alıyorlar.

Son zamanlarda, dijital para birimi bitcoin’i çokca gündemde. Ben de 1 bitcoin satın aldım, ancak hala zengin olmuş değilim.  Ama hala 5 dolar kardaymışım. Bitcoin, aslında, açık kaynak bir sistem üzerine çalışıyor. Yani, kendi bitcoin sisteminizi yaratabiliyorsunuz. Tabi ki, yaratacağınız, yeni para birimini kimse kullanmazsa, sonuçta işin bir değeri olmayacaktır. Ancak, bu sistemi alıp kapalı sistemlerde tekrar yorumlamakta fırsat olabilir mi?

Yazının başında bahsettiğim örneği düşünün. Bu sistemin yürütülmesi ve takibi sadece bir GoogleDocs üzerinden yapılıyormuş. Aynı yapıyı şirkete özel bir bitcoin sistemi üzerinde gerçekleştiğini düşünün. Bitcoin’in değeri şirketin hissesinin değerine bağlı. Gerçek dünyada alışverişinin yapılabiliyor olması kritik değil. Şirketin her işgücü ihtiyacı olduğunda para basıp bu ihtiyacını gideriyor. Bitcoin fiyatları da veya fiyat karşılığı hisse oranları da otomatik olarak hesaplanıyor. Tüm bu işlemler, daha yapısal bir otoritenin altında gerçekleşirse, dünyada yeni bir çalışma tipinin de önünü açabilir.

Diğer yandan, bu konseptin, bireysel kullanımına örnek olarak zumbara.com‘u da incelemenizi tavsiye ederim.

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.