Menu

Gözler Kalbin AynasıdırYeni jenerasyon çok tanımasa da en güzel şarkılarını yaptığı dönemi yakaladığım için kendimi şanslı hissettiğim Ferdi Özbeğen’in, vefatını öğrendikten sonraki ay boyunca ofiste plağını dinledik bol bol.

“Gözler kalbin aynasıdır. Yalan nedir bilmez onlar. Siyah, mavi, yeşil olsun. Aşkı inkar etmez onlar.”

Bu sefer de bir şarkı bu mini-blog yazısının konusu oldu.

Evet gözler yalan söylemez. Peki rakamlar? Rakamlar yanıltıcı olabilir mi? İstatistikler ve rakamlar dijital dünyada ne kadar etkili ve önemli?

Özellikle Sir Alex Ferguson’un söylediği bu cümle hep aklımda;

“Statistics are like mini-skirts, shows a lot of things but does not show what is essentially”

Sosyal medya hesapları yönetiminde düzenli olarak ya da yapılan her kampanya sonunda bir çok rakam ortaya çıkıyor, like, fan, share, impression… Peki bunlardan hangisi gerçekten hizmet verdiğiniz markaların ihtiyaçlarının tam karşılığı? Kampanya raporlarında asıl okumanız gereken ne? Yaptığınız projeler satışı tetikliyor mu? Ya da satışı tetikleyen kampanyalar yapıyor musunuz? Bunu ölçebilir misiniz? Yoksa reach’e mi oynamak gerekir?

Geçtiğimiz yılın Mixx Awards katılımcılarının kitapçığı elime geçmişti geçenlerde, projeleri tek tek inceledim ve projelerin çıktıları olan rakamlara baktığımda kendime şu soruyu sormadan edemedim: “Gerçekten bir hızlı tüketim malzemeleri grubunda sahibi olduğum bir şirketim/markam olsa, para verip bu projeleri yapar mıydım?”

Markanın sahibi olarak, yaptığım kampanyaların satışlarımı arttırmasını, verdiğim paranın karşılığını görmeyi ve ölçebilmeyi isterim.

Ajans sahibi olarak; yaptığım kampanyaların çok kişiye ulaşmasını, yapıldığı ortamlarda konuşulmasını, güçlü medya planları ile desteklenmesini istiyorum.

Açıkcası markanın sahibi patron Korhan “Lead” diyor, ajansın sahibi patron Korhan “Reach” diyor. İkisi de kendisi için en efektif olanı elde etmek istiyor.

Devamı gelecek…..

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.