Menu

Bayan Değil Kadın, Bir Gün Değil Her Gün!

En doğal haliyle yaşamın sürmesi, en duygusal haliyle hayatın renklenmesi ancak kadınlarla mümkün. Peki nedir bu Kadınlar Günü? Neden bu kadar önemli?

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, özellikle Türkiye için biraz daha hassas, biraz daha özel. Türk Kadınlar Birliği’nin 1920’li ve 1930’lu yıllar arasında, kadının erkeklerle eş sosyal ve siyasi özgürlükler elde etmesi için yaptığı çalışmalar, modern Türkiye Cumhuriyeti kurma sürecinin en önemli parçalarından biri kabul edilerek, 1934 tarihinde resmiyete döküldü ve 8 Mart, Kadınlar Günü olarak ilan edildi. 1934 senesinden beri ülkemizde kadın ve erkek hem sosyal hayatta hem de siyasi hayatta erkeklerle eş hak ve özgürlüklere sahip.

2000’li yıllara geldiğimizde, ülkemizdeki kadın cinayetlerinin ve kadına şiddet vakalarının “hala” gündemde olması, her yıl yüzlerce kadının namus cinayetlerine kurban gitmesi ve koca dayağından muzdarip olması bu günü “bir kutlama” olarak görmemize her ne kadar engel olsa da, umutsuzluğun bir çözüm olmadığını biliyor, daha kutlanası 8 Martlar şerefine, tüm kadınların Kadınlar Günü’nü tebrik ediyoruz. Hem de bir gün değil, her gün!

TUİK 2012 raporu ve kendi sosyal medya takip platformumuz olan Sense üzerinden edindiğimiz data ile hazırladığımız eğlenceli infografikte ise, sosyal medyadaki kadını anlattık. 8 Mart’ta en çok ne konuşulduğunu merak ettik, neymiş acaba bu kadınlar günü diye sorduk ve tüm bu soruları aşağıda cevapladık!

Bakalım nasıl olmuş;

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.