Menu

Özgür Alaz, Facebook GraphSearch’ü Yorumladı!

Facebook’un aramasından mutlu olan var mıydı? Mesela, bir konu ile ilgili arkadaşlarınızın yazdıklarını göremiyordunuz, daha önce beğendiğiniz fotoğrafları tekrar bulamıyordunuz, sizinle ortak ilgi alanlarına sahip arkadaşlarınızı göremiyordunuz. Facebook gibi bir şirket, nasıl olur da bunu göremez demeyin, çünkü sisteminizde 240 milyar fotoğraf, 1 trilyon bağlantı varsa, böyle bir sistemi yapmak ve bu sistemi ölçeklendirilebilir şekilde 1 milyar Facebook kullanıcısının kullanımına sunmak ciddi zor bir iş.

Ne zaman gelecek, ne zaman gelecek… diye beklerken, Facebook bu gece, GraphSearch’ü lanse etti.  Zuckerberg, bunu Newsfeed ve Timeline’dan sonra üçüncü büyük devrim olarak lanse etti. Çok yeni birşey olduğu için tarif etmesi biraz zor, geleneksel arama motorundan daha farklı. Google’da aradığınız konu ile ilgili size en ilgili içerik linkleri getirilirken, burada, direkt olarak o konuyla ilgili paylaşılanlar geliyor. Artık İstanbul’da arkadaşlarınızın önerdiği dişçileri bulmak, arkadaşlarınızın arasında Tango yapan kişileri bulmak, ailenizin etiketlendiği fotoğrafları bulmak oldukça kolay. Şimdilik sadece ingilizce’de çalışacak. Detaylı incelemek ve kayıt listesine eklenmek için bu linki inceleyebilirsiniz. https://www.facebook.com/about/graphsearch

Henüz deneme şansımız olmadı ve nelerin nasıl etkileneceğini öngörmek zor ama kullanım alanları ile ilgili öngörülerim şu şekilde.

* Bu konuda @JohnKeehler’in yorumunu beğendim. Diyor ki, “Facebook, bu yenilikle, Yelp, Linkedin ve IMDB’nin yerine oynuyor”. Şimdi biraz yukarıdan bakalım. Bu sistemin çalışması için iki şeye ihtiyaç var. İlki; Like hacmi. Yani, çoğu kişi beğendiği filmleri işaretleyebilir, ancak aynı yoğunlukta insanların heykeltraş beğenilerini paylaşmasını bekleyemeyiz. İkincisi ise; o alandaki tavsiyenin önemi. Örneğin, film tavsiyesi alırken arkadaşlarımıza danışabiliriz ancak peynir alırken arkadaşlarımıza daha az danışırız. Bu iki değişkenin kesiştiği alanlarda Facebook GraphSearch’ün daha fazla kullanılacağını söyleyebiliriz. Dolayısıyla bu alanlarda iş yapanlar, Facebook iletişimlerine ve Facebook reklamlarına daha fazla önem verecekler.

* Facebook GraphSearch’ü kullanıcı olarak verimli kullanmak için Facebook listenizin tanıdık arkadaşlarınızdan oluşması ve arkadaşlarınızın da beğenileri düşünülmüş/içten gelen şekilde yapılmış olmalı. Kişisel Facebook listem bu özellikleri taşımıyor, yani muhtemelen ben, bir kullanıcı olarak, Facebook GraphSearch’ten daha az fayda göreceğim. Öte yandan, ilgi alanı verimizi doldurmak için Facebook bizi şimdiye kadar yönlendirmedi. İsteyen kişiler profillerini düzenleyerek ilgi alanı verilerini doldurdular. Yani birçok kişinin ilgi alanları, kendi gerçek ilgi alanlarını yansıtmıyor. Facebook’un veya üçüncü parti bir uygulamanın insanların ilgi alanlarını doldurtması veya düzenlemesini kolaylaştırmasına ihtiyaç var.

* Facebook şimdiye kadar “Arkadaşlarını Bul” diyordu, şimdiden sonra “Ortak İlgi Alanları” daha ön plana çıkıyor. İnsanlar, ortak ilgi alanlarına sahip kişileri veya arkadaş çevrelerindeki diğer kafadar bekarları bulabilecek. İlgi alanları Facebook’da daha çok birleştirici unsur olacak. Hangi sayfaları beğendiğiniz sizin karakterinizi daha çok yansıtacak.

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.