Menu

Markalar için Twitter Gerçekleri

Blog dünyasını mikro-blog dünyasına dönüştüren ve herkesi birer blogger yapan Twittter oldu!

2006 yılında San Francisco’da doğan Twitter, o günden beri de yükselen trend olmaya devam ediyor. Özellikle mobil refleksi ile kullanıcıları yakalayan Twitter, birçok sosyal mecradan sıyrıldı ve kendine has bir dünya yaratmayı başardı.

2010 yılından itibaren birçok blogger, blogları yerine Twitter’ı kullanmaya başladı, birçok Twitter ünlüsü ortaya çıktı! Klavye kahramanı Türk kullanıcı yapısı buna gayet uygun olduğundan, herkes içinde bulunduğu duyguyu çekinmeden paylaştı. Türkiye’de de Blog dünyasını mikro-blog dünyasına dönüştüren ve herkesi birer blogger yapan Twitter oldu.

Türkiye’de Facebook gibi tabandan tavana değil, tavandan tabana yayıldı!

2004’te kurulan ve özellikle 2007 yılından itibaren Türkiye’de de hızla kullanılmaya başlayan Facebook’u, önce halk kullanmış, markalar ve ünlüler sonrasında Facebook’a gelerek halkla Facebook üzerinden buluşmaya çalışmışlardı.

Twitter’da ise tam tersi oldu, önce sanatçılar, gazeteciler gibi daha entelektüel bir kesim ve ünlülerden oluşan bir topluluk arasında kullanılan Twitter, sonrasında halka yayıldı.

Twitter markaları nasıl etkiledi?

Sense Social Media Monitoring Tool’unun 2.000.000 içeriği analiz ederek çıkardığı sonuçlara göre; Twitter, “markalar hakkında en fazla içerik oluşturulan mecra” ünvanını koruyor. Ancak bu konuşmaların sadece %30’u olumlu!

Twitter içerik sayısında da en yakın rakibi Facebook’u solluyor. Twitter’da oluşturulan içerik sayısı, Facebook içeriklerinin tam 3 katı! Twitter’da dakikada markalarla ilgili 2 tweet atılıyor.

Türk Twitter kullanıcıları, özellikle şikayet ve yorumlarını içtenlikle paylaşıyor. O nedenle fikir liderlerinin Twitter’da bu kadar aktif olması ve markaların/kişilerin geri dönüşlerini Twitter aracılığı ile yapması bu mecrayı hayatımızda çok önemli bir yere getirdi.

Ayrıca en önemli özellik olarak, kitleleri çok kısa sürede örgütleme özelliği sayesinde birçok marka-topluluk için başarılı vaka örnekleri oluşturmak çok kolay bir hal aldı. Bunun iyi yanları olduğu gibi, zaman ilerledikçe ve kalabalık arttıkça süreci zorlaştıran yanları da oluştu. O nedenle olaya iki taraftan da bakmak daha uygun olacaktır. “Arap baharı” ya da geçtiğimiz sene Van depreminde yaşadığımız felaket örneğinde olduğu gibi, istediğiniz kitleyi çok kısa sürede bir araya getirip projelerinizi duyurma şansınız var.

Şirketler için Twitter fırsatları!

Müşterileri markaları için Twitter’da fikir ve önerilerini paylaşıyor. O zaman en önemli konu gerçek bir müşteri memnuniyeti hizmet merkezi olarak Twitter’ı kullanabilmek ve daha da önemlisi ise bunu Twitter’ın yapısına uygun olan minimum zamanlarda yapabilmek. Promoqube olarak iki sene önce Türkiye’deki Twitter üzerinde ilk destek hattını kurduğumuzda, uzun süre müşterilere bu servisin gerçek olduğuna ikna etmeye çalıştık. Şu anda neredeyse sosyal medyayı aktif kullanan tüm markalarımıza bu hizmetin alt yapısını oluşturuyoruz. Birçok marka ve ajans da bu #destek konseptini başarı ile uyguluyor. Twitter’da başarılı olanlar her zaman ilkleri denemekten korkmayanlar oluyor.

Artık kullanıcılar günler veya saatler içerisinde değil, dakikalar içinde geri dönüş yapılmasını ve markanın kendisini dinlediğini görmek istiyor. Markalar bu konuşulmaları dinlemeli ve doğru kişiye doğru zamanda ulaşmayı atlamamalı.

Twitter’da Trending Topic yalanı!

Bizim ajans olarak en çok inandığımız şey verimli, efektif ve hesap verebilir olmak. Takipçi/Hayran sayıları üzerine savaşmak çoktan 2010’larda kaldı. Artık günümüzde, “Takipçi/Hayranlarımız ile neler yapabiliriz?” “Markaları doğru kişilerle nasıl buluşturmalı, hem markanın hem de tüketicinin kazanmasını nasıl sağlayabiliriz?” sorularına cevapların arandığı kampanyalar kurgulayan ve hesap verebilir şirketlerin kazanacağı günlerdeyiz.

Özellikle Promoqube olarak yaptığımız Twitter/Facebook kurguları/kampanyaları ile markalara sadece “trending topic” olduklarını söylemek yerine atılan hangi tweet’ten sonra ne olduğunu, kliklenen hangi linkten sonra satışın/engagement’in gerçekleştiğini söyleyebiliyor ve müşterilerimize hesap verebiliyoruz.

Twitter’da Fenomen diye adlandırılan takipçisi fazla kişilerin  içinde olduğu “Celebrity Seeding Paketi” fiyat listelerinin havalarda uçuştuğu, 50.000 TL’ye Trending Topic garantisi verildiği hatta bu şekilde TT olmuş projelerin ödül aldığı dönemlerden geçtik. Yapanın da yaptıranın da bir fayda görmediğini öğrendik.

Trending topic olmak için markalar genelde konuşulması muhtemel, jenerik etiketler seçiyorlar. Ancak, jenerik etiketler, Twitter’da insanlar tarafından konuşulsa da, insanlar bunu çok az oranda markaya bağlıyorlar. İnsanlar, bu etiketleri görseler bile, marka amacına yönelik bir mesaj almıyorlar. Yapılan işlem, tamamen, markaya faydadan uzak şekilde insanları eğlendirmekten öteye gidemiyor.

Sosyal medya en zor sınavlarından birisini ölçülebilir olmak/verimlilik cephesinde veriyor. Markalar Twitter’daki hedef kitleleri arasından fikir liderlerini bulup doğru iletişimi kurduğu ve müşteri memnuniyeti sağladığında bu işi başarmış olacaklar.

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.