Menu

Merak edilen Facebook Algoritması ve Değişimi

Son zamanlarda Facebook üzerindeki içeriklerin erişim düşüklüğü gözünüze çarpmıştır. “Facebook bozulmuş abi…” şeklindeki tepkilerin farkındayız ancak olay biraz daha karışık. Aslında çok karışık, fakat bu yazı ile kafanızdaki bu karmaşayı biraz olsun azaltabileceğimi umuyorum.

Öncelikle elimizde “EdgeRank” adında bir içerik gösterim algoritmamız var. Biraz genel konuşursak bu algoritma, kullanıcıların duvarında etkileşim “alabilecek” içerikleri görmelerini sağlıyor. İçeriklerin etkileşim alabilme potansiyelinin hesaplanması ise bu yeni algoritmamızdan geçiyor. Bunun sonucunda içerikler duvarımıza görünüyor veya görünmüyor.

“Peki ama Facebook bize gösterilen içeriklerin bizim ilgimizi çekebileceğini nasıl bilebilir, çok saçma!” diyebilirsiniz. Bunu şu şekilde düşünebilirsiniz, Facebook uzun süre etkileşim almamış bir içerikten ziyade bir arkadaşınızın beğenmiş olduğu bir fotoğrafın veya durum güncellemesinin daha çok ilginizi çekeceğinizi düşünüyor ve böylece size onu göstermeyi uygun görüyor. Burada arkadaşınızla olan etkileşim sıklığınız, Facebook’ta geçirdiğiniz zaman gibi fazlaca değişken var ancak konu genel olarak biraz daha netleşti sanıyorum.

Şimdi biraz daha detayına iniyoruz. Facebook’taki arkadaşlarımızın yarattığı her bir aksiyonu potansiyel bir “news feed” içeriği olarak düşünün. Facebook bu aksiyonları “Edge” olarak isimlendiriyor. Durum güncellemeniz veya bir fan sayfasına üye olmanız gibi herhangi bir aksiyonunuz bir “Edge” yaratıyor ve ölçümlemeler sonucu aksiyonunuzun yarattığı içeriğin arkadaşlarınızın ana ekranına düşmesine veya düşmemesine karar veriliyor.

EdgeRank olarak adlandırılan bu ölçümlemenin nasıl hesaplandığına gelince… Elimizde üç değişken var, bunlar; “Affinity Score”, “Edge Weight” ve “Time Decay”. Süslü kelimelerle sizi boğmak istemiyorum, hemen kısaca açıklayayım;

Affinity Score

Sizinle, içeriğinizi görecek kişi arasındaki bağlantınızın puanlanması. Örneğin, bir sayfanın resimlerini beğeniyor, durum güncellemelerine yorum yapıyorsanız, bu sayfaya karşı olan ilginizin veya başka bir deyişle “bağlantı puanınızın” yüksek olduğu anlamına gelmektedir. Bundan dolayı bu sayfanın içeriklerini, etkileşimde bulunmadığınız başka sayfalara göre daha fazla karşınızda görme şansınız olacaktır.

Edge Weight

Facebook’ta yaratılan fotoğraf, video, link, durum vs. gibi tüm aksiyonlar ve bu aksiyonların türüne göre sınıflandırılması. Bu sınıflandırmaya göre aksiyonlar puanlanıyor ve formüle “Edge Weight” olarak dahil ediliyor. Sürekli değiştiği için kesin konuşamayız ancak yapılan araştırmalara göre fotoğraf içeriklerinin puanı, durum, video ve link paylaşımlarına göre daha fazla olduğu gözlemlendi. Bundan dolayı bir link paylaşacağınız durumda bunu fotoğraf ekleyerek yapmanız toplam EdgeRank’inizi olumlu etkileyecektir.

Time Decay

Aksiyonun gerçekleştiği zaman. İçeriğiniz çok popüler de olsa zaman geçtikçe içeriğiniz güncelliğini yitiriyor ve Facebook “Time Decay” değişkeniyle bunu puanınıza yansıtıyor. Facebook’a giriş yapan bir kullanıcı ekranında o anda en yüksek EdgeRank puanına sahip içerikleri görmekte. Zaman içerisinde içeriklerin güncelliğini yitirmesi EdgeRank puanının düşmesine ve bu sayede sıralamalarda aşağılarda kalarak daha az görünmesine sebep oluyor. EdgeRank bu yüzden sabit bir puan değildir.

Genel olarak EdgeRank hesaplanması bu değişkenler üzerinden yürümekte. Biraz daha uzatıp kafaları iyice bulandırmak istemiyorum. Sonuç olarak, her bir hayranın farklı bir bağlantı puanının olması EdgeRank skorunun ölçümünü imkansız kılıyor. Ancak bu skoru ölçemiyor olmamız, etkilerini de ölçemeyeceğimiz anlamına gelmiyor.

Neler  yapabiliriz konusuna gelince…

Facebook’un algoritmasını  gizli tutması ve sürekli güncelliyor olmasından dolayı bu konuda kesin konuşmak yanlış olacaktır. Duyurmak istediğiniz içeriğin çok büyük kitlelere ulaşmasını istiyorsanız bunun için tek yol içeriğinize reklam vermekten geçiyor.

Reklamdan farklı olarak düşen erişiminizi biraz olsun toparlamak istiyorsanız içeriğinizin iyi etkileşim alacağını Facebook’a kanıtlamanız gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre hızlıca kaybolan içerikleri kurtarmak için en iyi silahınız kısa zamanda hızlı etkileşim alabilecek içerikler olmalı. Sayfanızı iyice analiz ettikten sonra, soru içerikleri, görselli link paylaşımları, kullanıcıyı boşluk doldurmaya yöneltecek içerikler paylaşmak gibi hızlı sonuç getirebilecek içerikler ile sayfanızın EdgeRank puanını ve dolayısıyla organik erişimini yüksek tutabilirsiniz.

Önder Akçiçek

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.