Menu

Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın!

Geçtiğimiz dönemde ekibimiz hızla büyüdü, birçok CV topladık, değerlendirdik, görüşmeler yaptık. Bu süreç içerisinde anladım ki, bizimle çalışmak isteyen adaylara tavsiyelerden oluşan bir kılavuz hazırlamak iyi bir fikir olabilir.

Bilinenin az olduğu yerde, bir konu hakkında yorum yapabilmek elbette herkese kolay geliyor. Birkaç şaşkın ifade ve birkaç tane “evet çok doğru” yorumu insana “olduğunu” düşündürüyor. Bu gayet doğal. “Ben de yapabilirim” hissini çok kolay düşündürebilen bir iş kolu bu. Bunu baştan kabul etmek gerekiyor.

Konuyu çok fazla dağıtmadan hemen naçizane tavsiyelerime geçmek istiyorum;

İşe alacağımız kişinin sosyal medya hesaplarını inceleriz!

Özellikle özgeçmişini yollayan kişilerin özgeçmişlerinde sosyal medya hesaplarının linklerinin olmasını çok önemserim. Genellikle hesaplarına girer bakarım. (İş başvurusu yapan kişilere buradan bir tavsiye; sosyal medya kendiniz hakkında izler bıraktığınız bir yerdir, daha önceki iş yerine, patronuna ya da arkadaşlarına sosyal medya hesapları vasıtası ile mesajlar veren, kişisel ilişkilerindeki duygu durumunu negatif-agresif mesajlarla sosyal medyada paylaşan, mesai saatleri içerisinde yüzlerce tweet atacak boş vakte sahip birisi iseniz, hakkınızda önyargılı olabilirim.)

Bizi şaşırt!

Aldığımız başvuruların çoğunda başvurulan pozisyon sosyal medya uzmanlığı. Ancak yaptığımız görüşmelerde sosyal medya uzmanı olarak başvuran arkadaşların birçoğu bizi şaşırtacak en ufak bir bilgi dahi paylaşamıyor. (4-5 sosyal medya hesabı kullanıyor olmak, 2-3 sosyal medya magazin sitesini takip ediyor olmak ve sosyal medyadaki geleceği fark ediyor olmak açıkçası Promoqube çalışanı olmak için yeterli değil.) Gerçekten bu işi istiyorsan görüşmeye hazırlıklı gel ve bizi şaşırtacak bir fikrin ya da önerilerin olsun.

Bizi tanı. 

Promoqube sosyal medya kanallarını sık kullanan bir dijital pazarlama ajansı ve kıblesi verimlilik. Bizde yanar döner tasarımlar, oyuncaklı işler, büyük medya bütçelerini arkasına almış projeler bulamazsın. Bizim projelerimizi belki de sosyal medya sitelerinde “wow ne yaratıcı iş” yorumları ile okuyamazsın. Çünkü biz toplantılarda müşterinin karşısında değil yanında otururuz. Onun parasını kendi paramız biliriz. Kendi markamız için yapmayacağımız projeyi müşterilerimize önermeyiz. Kurulduğumuz günden bu güne mühendis kafalı, hesap verebilir işler yapan bir şirket olduk. Bu nedenle belki de sektörün en hızlı büyüyen şirketiyiz. Bizimle çalışmak istiyorsan sosyal medyayı değil, önce pazarlamayı ve pazarlama faaliyetlerinin esas amacını bilmen gerekiyor.

Başvurduğun pozisyonu iyi tanı!

Genelde aldığımız başvuruların çoğunluğu aynı başlığı taşıyor: Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal medya kavramı yeni bir katman olarak dijital pazarlama dünyasına dahil olduğunda –eğitimini almamış olsa bile- pek çok kişi için yeni bir meslek dalı daha doğmuş oldu.  “Sosyal Medya Uzmanı”

Öncelikle uzman tanımının karşılığına bakmak için Türk Dil Kurumu’nun sitesini ziyaret edip “uzman” nedir diye Güncel Türkçe Sözlük içerisinde bir arama yaptım.

     1. sıfat; Belli bir işte, belli bir konuda bilgi, görüş ve becerisi çok olan (kimse), mütehassıs, kompetan

    2. isim; Belli bir bilim dalında lisansüstü öğrenim derecesine sahip kimse, spesiyalist

    3. isim; Bilirkişi

Yukarıdaki şartları taşıyor musun? Eğer gerçekten taşıyorsan, bu pozisyon için seni bekliyoruz. Taşımıyor isen, sorun değil, sabırlı bir insan isen bu işi en iyi öğreneceğin yerlerden birisi burası.

Buraya kadar yazdıklarım umarım faydalı olmuştur. Yirmili yaşlarının ortalarına daha yeni gelmiş bazı arkadaşlarımızın biyografilerine, Twitter bio’larına bakınca, bakıp gülümsüyorum. (Yazar burada aslında uyuz oluyor ama bu yazıda kendisini çok daha anlayışlı ve olgun göstermek için öyle yazmak istemiyor.)

Zira 25 yaşında bir insanın 4 farklı iş kolunda uzman / X şirketinde direktör olduğunu görebiliyorsunuz. Elbette Fatih’in İstanbul’u 21 yaşında fethettiğini ben de biliyorum. Peki siz onun aldığı eğitimi ve onu yetiştiren hocaları biliyor/tanıyor musunuz? İlk gençliği boyunca, Çandarlı Halil Paşa, Molla Hüsrev, Akşemseddin ve Molla Gürani gibi ilim ve fen alimlerinden oluşan “Barcelona’vari bir kadro”dan eğitim almış  olduğunu okudum, biliyorum.

Ne derler bilirsiniz; kişi, aldığı terbiyenin ve ders gördüğü hocalarının bir aynasıdır.

 

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.