Menu

Facebook’tan Yeni Mobil Uygulama Reklamları

 

Mobil kullanımda yüzde 60’lara ulaşan Facebook, iOS ve Android platformu kullanıcılarına daha fazla ulaşabilmek için neredeyse her gün yeni bir özellik geliştirmekte. Bundan nasibini alanlardan biri de, sayıları hızla artan mobil Facebook oyunları ve uygulamaları. Artık birçok popüler mobil uygulama ve oyun Facebook üzerinden geliştirilmekte. Bu yeni nesil oyun ve uygulamaların daha fazla kullanıcıya ulaşması için Facebook yeni bir reklam modeli geliştirdi: Mobile App Install Ads.

Uygulamalardaki potansiyel reklam başarısı düşünülerek geliştirilen Facebook AppCenter, kullanıcıların tüm uygulamalara tek bir yerden ulaşmasını ve puanlamasını sağladı. Bu uygulama ve oyunları tanıtma ve daha fazla kitleye gösterebilme adına ilk önce desktop olarak verilebilen reklamlar daha sonra mobil kullanıcılara da yayınlanmaya başladı. Son olarak, kısa süren test döneminin ardından uygulama reklam türleri ailesine katılan Mobil Uygulama Yükleme Reklamları ise kullanıcılara daha zengin içerikli görseller, puanlamalar ve açıklamalar sunan bir reklam tipi olarak karşımızda. Ancak bu reklam tipinin en önemli özelliği, mobil işletim sistemine göre reklama tıklandığında, kullanıcıyı direkt olarak Apple App Store ya da Google Play Store’a yönlendirmesi. Bu sayede kullanıcı direkt olarak uygulamayı yükleme sayfasına yönlendirilerek çok daha basit bir yükleme sürecinden geçmekte.

Facebook reklamlarını, diğer online reklam türlerinden ayırarak daha başarılı olmasını sağlayan hedefleme seçeneklerinden bir kısmı Mobil Uygulama Yükleme Reklamları için de geçerli. Bu şekilde verilen reklamlarda ülke, yaş, cinsiyet ve platform hedeflenebiliyor. Yüzde 50’ye varan tıklama oranları ve diğer reklam türlerine göre 10 kat daha fazla kişiye ulaşabilmesi sayesinde reklam verenler açısından oldukça başarılı olarak nitelendirilmekte. Uygulamanın amacına uygun olarak seçilebilen “tıklama” ya da “yükleme” başına yapılan ücretleme modeli sayesinde, reklam bütçesi çok daha efektif olarak kullanmak mümkün hale getirilmiş.

A.B.D.’de “en çok ziyaret edilen” internet sitesi olma ünvanına geçtiğimiz günlerde sahip olan Facebook, gün geçtikçe insanların hayatında daha fazla yere sahip olmayı başardı. Bu yeni medyayı kullanan reklamverenler de, reklam bütçelerini gün geçtikçe bu yöne kaydırıyor. Akıllı telefon uygulamalarının fazlasıyla büyümekte olduğu bu dünyada, doğru mecra kullanılarak, doğru kitlelere ulaşmak için, sosyal medyanın önemi artık şüphe götürmez bir gerçek.

Çağlar Köleoğlu

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.