Menu

Değiş ya da Öl

Değiş ya da öl. Bu soru size sorulsaydı hangi cevabı verirdiniz? Değişimin neler getireceğini bilmeden değişmeyi kabul eder miydiniz? Yoksa ölmeyi, yok olmayı mı tercih ederdiniz? Cevap vermeyip hayatın size nerelere götüreceğini mi beklerdiniz?

Değişim ve uyum sadece insanlarda değil tüm diğer canlılarda da görülmektedir. Evrim ve adaptasyon bunu açıklayan süreçlerdir. Canlılar hayatlarına devam edebilmek için evrimleşmeyi seçmişlerdir. Örneğin dişsiz balinalar kara yaşamından su yaşamına adapte olmak için ön ayak kemiklerinin evrimleşerek yüzgeçlerinin oluşmasını sağlamışlardır. Bu sayede hayatta kalmayı başardılar.

Diğer canlılar gibi değişim hem özel hayatta hem de iş hayatında sürekli karşımıza çıkmakta. İnsanların davranış ve tutumlarını değiştirmelerini beklemek ne kadar zorsa, şirketlerin de değişimlerini görmek bir o kadar zordur. Fakat değişim sürecini en hızlı tamamlayan hem kişi hem şirket, yarışı önde bitiren olur.

Nokia bunun için en güzel örneklerden birisi. Apple ve Samsung’un değişimi yaratan teknolojileri ile başa çıkamayan ve kendini bu yönde geliştiremeyen Nokia, 2013 sonuna kadar 10.000 kişiyi işten çıkarmaya, Almanya, Kanada ve Fransa’daki fabrikalarını kapatmaya karar vermiş bulunmakta. Diğer bir taraftan da değişim sürecine en hızlı ve en başarılı yöneten ve sürekli bir yenilik çıkartarak diğer firmaları da değişime zorlayan örnek şirket Google. Arama motoru dışında, mobil ve diğer teknolojik gelişmelerde en önde yer alarak hem kendini bir adım öne götürüyor hem de diğer firmaları değişime ve bu değişimlere ayak uydurmaya zorluyor. Facebook da değişim konusunda çok güzel örneklerden bir tanesi. Temelde eski arkadaşlarımızı bulup, onlarla iletişimi koparmamak adına içine girmiş olduğumuz Facebook, şimdilerde yapmış olduğu yatırımlar çıkarmış olduğu yeni pazarlama/reklam modelleriyle bir çok mecrayı geride bırakacak potansiyelde.

En büyük ve en hızlı gelişmeler içinde bulunduğumuz dijital dünyada gerçekleşiyor. Her gün yeni bir pazarlama modeli, yeni teknolojiler çıkıyor. Bunları yakından takip etmez, hemen uygulamaya koymazsak bizler için de son çok yakın olabilir. Bu yüzden değişimleri yakından takip etmeli ve en kısa sürede adapte olmalıyız, yoksa sonumuzu kendi ellerimizle yazmış oluruz. Nokia ya da Google olmak bizim elimizde.

Işıl Ünal

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.