Menu

İlk Elektronik Posta Adresi

Geçtiğimiz gün Hotmail‘in kapanacağını ve artık outlook.com olacağını okuduğumda ilk tepkim, ince ince gülerek “yahu hotmail de hala çabalıyor, toptan kapansa ya artık…” demek oldu. Sonra düşündüm, hatta biraz daha düşününce, aklımdan geçenlere ve verdiğim tepkiye biraz üzüldüm. Çünkü aslında Hotmail, birçoğumuz gibi benim de ilk gözağrımdı. Hakkını yememek lazımdı.

1996 senesinde AFS senemde Amerika’dayken almıştım ilk kişisel elektronik posta adresimi. Okul adresim dışında kişisel bir adresim olduğu için sevinmiş (sanki daha özelmiş hissi vermişti komik bir şekilde) ve Türkiye’deki ailemle haberleşmeye başlamıştım. Sanırım onların uzantısı da ultratv.com gibi bir şeydi. Hatta o sırada ortaokulda olan kardeşime, abla olmanın verdiği gururla “bak sana da hotmail hesabı aldım, gel biz özel haberleşmemizi buradan yapalım” demiştim 🙂

Aradan 16 yıl geçmiş! Şimdi ise bu e-mail hesabımı istenmeyen maillerin geleceği kesin olan yerlere veriyorum. Kullanmadığım Facebook‘a oradan bağlanıyorum mesela, o da bağlanırsam tabii. Ama biraz önce eski günlerin hatırına tekrar alıcı gözüyle baktım da; zamanında açılmış, düzenlenmiş klasörler, kişiler için ayrı ayrı klasörler, yakınlık derecesine göre klasörlere verilen komik isimler ve saklanan e-maillere hiç girmiyorum bile 🙂

Aslında farkettim ki az buz değil, bir dönemin tarihi yatıyor orada. Üniversite yıllarının başı (ortasında artık Yahoo‘ya geçmiştim), ICQ konuşmaları ve o özel klasörler derken artık her gün gelen istenmeyen ve ayda bir temizlenen maillerle dolu bir hesap haline gelmiş.

Bendeki algısı her ne kadar eski bir hatıra olsa da okuduğum makalelerden, izlediğim tanıtım videolarından Outlook.com uzantısı aslında bayağı başarılı ve sosyal ağlara entegre, yeni ve dinamik bir e-mail hesabı olmuş gibi duruyor. Umarım kalıcı olur da ben de hala iki ayda bir sadece gelen kutumu temizlemek için bile olsa hesabımla devam ederim.

Bu arada Yahoo’dan söz açılmışken o da ancak üniversite sonlarına kadar kalabildi benim nezdimde, sonrasında internetle ilgilenen birçoğumuz gibi Gmail kullanmaya başladım ben de. Ama bugünlerde Yahoo da Hotmail benzeri çabalarda gibi duruyor. Yeni transfer ettiği, Google’ın eski üst düzey yöneticisi Marissa Mayer ile son günlerde bayağı adından söz ettirdi.

Marissa Mayer‘in Google’dan oluşu, kadın oluşu, hamile oluşu, lokasyon bazlı uygulamalardaki ve google map’teki başarısı, artık Yahoo’nun merkez ofisindeki yemekhanede yemeklerin ücretsiz olması gibi konular, bayağı bir süredir Yahoo’yu gündemde tutuyor. Ama sanırım esas doğumdan sonra haberler almaya başlayacağız Yahoo tarafından.

İlk e-mail hesabından açmıştık konuyu. 16 yıl önce ilk e-mailimi gönderdim diye mutluluk ve şaşkınlık içindeyken şimdi ise Prag‘da cep telefonundan blog yazısı gönderiyorum. Artık mobil ve sosyal ağlarla entegre olabilmek önem kazanıyor. Hotmail, Yahoo, Gmail, hangisi mobilde ve entegrasyonda başarılı olursa bundan sonra bizi o kazanacak…

 

 

 

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.