Menu

Yaz Geldi, Tatil Hayalleri Başladı..

Sosyal medya kavramı hayatımızın içine girdiğinden beri her şey “elimizin altında” olmaya başladı. Üstelik bu deyimi kullanırken sözlük anlamıyla kullanıyorum. Gerçekten tüm dünya artık elimizin altında, cebimizde, avucumuzun içinde, klavyemizin ucunda.

Yazın geldiği günlerde ise konumuz ister istemez seyahat oluyor. Tatil hayalleri, planları, ne zaman tatile çıksam, nereye gitsem, ne yapsam gibi sorular kafamızı o kadar meşgul ediyor ki, tatil planlamak bile başlı başına bir iş haline dönüşüyor. Fakat konumuzu sosyal medya araçları ve seyahat olarak ele alırsak işler artık çok kolay. Bilgisayarınız, akıllı telefonunuz olduktan sonra bir kaç siteyi ve uygulamayı da biliyorsanız, mini seyahatlere sadece cep telefonunuzla çıkmanız yeterli oluyor.
Öncelikle bilgisayardan gideceğimiz yeri Google’da araştırıp, oranın en popüler yerlerini, mekanlarını bulduktan sonra, Google map’ten o adreslere yakın otelleri bulabiliyor, otellerin web sitelerine rezervasyon yapmadan önce, Tripadvisor gibi sitelerden o otellerle ilgili kullanıcı yorumlarını okuyabiliyor, hatta otellerin kendi sitelerinde kullandıkları inanılmaz fotoğraflarının dışında, kullanıcı fotoğrafları ile, mekanların fotoşopsuz doğal hallerini görebiliyorsunuz. Bazen otellerin dışındaki sitelerden rezervasyon yaptırdığınızda güzel indirimler bile yakalayabiliyorsunuz.

Yine internetten en ucuz hava yolunu ve uçak biletini bulduktan sonra, bileti internetten satın alabiliyor, uçuşunuzdan 24saat önce oturacağınız koltuğu seçtikten sonra; ister biletin çıktısını alıp, isterseniz biletinizin QR kodunu cep telefonunuza gönderterek, sadece cep telefonunuzu havaalanında bir QR kod okuyucuya tutarak uçağınıza geçebiliyorsunuz.

Gelelim uçak içi hizmetlere. Artık bazı havayolları şirketlerinin uçakta wi-fi hizmetine başlamasıyla dünyadan ve hayatın akışından hiç kopmuyorsunuz. İndiğiniz havaalanında sizi karşılayacak arabayı bile siz uçarken ayarlayıp, facebook statusunuze şehre varacağınızın haberini düşürdükten sonra arkadaşlarınızdan gelen yorumlarla akşam katılacağınız partiyi ayarlayıp, havaalanından çıktığınızda sizi bekleyen arabanız ile vakit kaybetmeden otelinize ulaşabiliyorsunuz. Son çıkan NFC özellikli telefonlar ve yurtdışındaki taksilerde pos makinesinin olması sayesinde, cebinizdeki paranızı gittiğiniz ülkenin birimine çevirmeden, cep telefonunuzu pos cihazına dokundurarak ödemenizi yapabiliyorsunuz.

Yeni bir şehre geldiğinizde hayat kurtaran Foursquare’e mutlaka değinmeliyiz. Özellikle yeni olduğunuz bir şehirde ya da ülkede, etrafınızda en güzel restoran, alışveriş merkezi, sağlık kuruluşu nerede ise gösteriyor, bazı firmaların anlaşmaları ile check-in’leriniz ile özel indirimler bile kazanabiliyorsunuz. Özellikle Amerika’da çok yaygın olan Foursquare-Amex anlaşması ya da Facebook Places-MasterCard anlaşmaları ile, ödeyeceğiniz hesaplardan da güzel bir indirim alabiliyor, rezervasyon sırasında öne geçebiliyorsunuz.

Tüm bunları cep telefonunuz yaparken, size geriye tatilin tadını çıkarmak ve yaşadığınız güzel anları Twitter, Instagram, Google +, Facebook, Foursquare vs gibi mecralardan tüm dünya ile paylaşmak kalıyor.

Tabi tüm bu tatil macerasında cep telefonunuz dışında size eşlik eden bir diğer önemli faktör ise “Markalar”! Tüm bu yolculukta; otelinizi, uçağınızı ayarlamaktan, özel karşılama arabanızdaki içeceğinize kadar, akşam katılacağınız VIP partinin biletinden, yemekte ikram edilen şampanyaya kadar size eşlik ediyor ve siz bu maceralarınızı sosyal medyada paylaştıkça, doğal şekilde oluşan PR çalışmasını kaçırmak istemiyorlar. Tam da bu yüzden kişilerin sosyal medya araçlarını kullanmaya devam etmeleri için sürekli özel etkinlikler, kampanyalar düzenliyorlar.

Biz hayatımızda sosyal medya araçlarını kullanmaya devam ettikçe markalar yeni kampanyalar ile karşımıza çıkıyor; markalar para yatırdıkça sektör daha çok büyüyor, yeni uygulamalar, sosyal medya araçları ortaya çıkıyor. Dünya da giderek küçülüp avucumuzun içine sığacak hale geliyor. Size de sadece keyfini çıkarmak kalıyor!

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.