Menu

Maç 90 dakika, top yuvarlak, galip olan TT!Çoğunuz Finans Direktörü’nden sosyal medya ve finans üzerine bir yazı beklerken, minik bir çalım ile sizlere futbol ve sosyal medya üzerine yazmak istedim.

Sosyal medya, markaların geniş kitlelerle en kolay iletişime geçtiği ve en hızlı şekilde geri dönüş alabildiği yerdir. Futbol endüstrisi de bu pastadan payını almak ve sosyal medyada yer almak için paçaları çoktan sıvadı.

Futbolu ata sporu olarak benimsemiş olan ülkemizde, derbi maçların oynandığı saatlerde sosyal ağlar tek kelime ile sanal kıraathaneye dönüşüyor.

Karşılaşma başlamadan önce kutsal bilgi kaynağı olarak nitelendirdiğimiz sözlüklerde karşılaşmayla ilgili başlıklar açılıyor, Twitter’da belirli hashtag’lerle ısınma tweet’leri atılıyor, maç stadyumda izleniyor ise check-in olunuyor ve çalan başlama düdüğü ile birlikte dijital tribünlerde tezahüratlar başlıyor…

Bilir kişi edalarıyla teknik direktöre sosyal mecralar üzerinden taktikler verilirken rakip takımın taraftarlarıyla diyaloglara giriliyor; golden sonraki sevinci 140 karaktere sığdırmanın verdiği heyecanla tweet’ler atılırken, stadyumdan çekilen fotoğraflar ise Instagram ile paylaşılıyor.

Maç sonrasında, sosyal medyada gol videolarından göz gözü görmediği gibi, taraftarlar avatarlarında ve kapak fotoğraflarında da tuttukları takımlara yer veriyor, çok önemli maçlarda totem olması için Twitter backgroundlarını değiştiriyorlar.

Yağmur-çamur demeden takımını destekleyen taraftarlar; tuttukları takımı, sevdikleri futbol oyuncularını ve yönetim üyelerini yakından takip etmek ve gelişmeleri ilk ağızdan duymak için onların sosyal medyadaki hesaplarını takip ediyorlar.

 Futbol kulüplerini  futbolcuları hatta yönetim kadrolarından simaları bile sosyal ağlarda görmek zor değil. Futbol kulüpleri ve yeşil sahaların yıldızları bu işi profesyonel ajanslara bırakırken, bazıları hesaplarını kendi yönetiyor, bazıları ise hayranlarına kaptırmış durumda.

Şimdiye kadar yaşanmış en güzel anlardan birkaçını sizin için derlemek istedim;
.
– 2010–2011 gol kralı olan Barcelona’nın gözde oyuncusu Messi’nin Nisan 2011’de açtığı Facebook sayfasını 7 saat içerisinde 7 milyon kişi beğendi. Şu an sayfasında 36 milyona yakın hayranı bulunuyor.
– Fenerbahçe futbol takımının hayran sayfası ise, Facebook’un en hızlı büyüyen hayran sayfalarından, 5.8 Milyon Fenerbahçeli bu sayfayı takip ediyor.
– İspanya Futbol Federasyonu, futbol takımında yer alan topçuların sosyal ağlardaki hesaplarına el koydu. Sebep: olumsuz yorumlardan etkilenmelerini önlemek.
– Meksika liginden Jaguares, futbolcuların formalarına Twitter kullanıcı isimlerini ve Twitter kuşunu koyarak bir ilke imza attı.
– Sosyal ağları ve mobil cihazları en efektif olarak kullanan kulüp ise FB Barcelona oldu.
Vergi zamanları, KDV, stopaj tahakkukları gibi terimlerle boğuşurken ofsaytı ve temdit penaltısını da bilen herkese selamlar 🙂
.
Etik Not: Hiçbir spor kulübü ile birlikte çalışmıyoruz.
Kişisel Not: Messi’nin hesaplarını keşke biz yönetsek.
.

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.