Menu

Hastamız Hazır mı?

Dijital dünyaya hapını yutturan sağlık sektörü, sosyal medya ve mobil pazarlamaya yeni ve farklı bir soluk getirdi!

Yaklaşık 3 yıldır hayatımızda etkin bir biçimde yer alan sosyal medya, beraberinde gelişen teknolojiyle birlikte neredeyse hayatımızın her alanında etkisini göstermiş durumda.

İnternet erişiminin kolay hale gelmesi ve hızı, donanımı artan bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletlerle, kullanıcılar dijital dünyaya kapılarını adeta ardına kadar açıyor.

Hal böyle olunca, pazarlama ve iletişim sektörü de bu gelişimden nasibini alarak yeni bir mecranın doğuşuna bizlerle birlikte şahit oldu. Reklam dünyasında dijital iletişim faaliyetlerine sıkça rastladığımız operatör, gıda ve e-ticaret şirketlerinin dışında, geleneksel mecrada yeterince özgür davranamayan bir dünya var: Sağlık sektörü!

Aslında sağlık konusu online dünyaya hiç de yabancı değil. Kullanıcılar tarafından üretilen içeriklere sahip internet sitelerini kapsayan Web 2.0 adını verdiğimiz dönemden önce bile çeşitli forum ve portallarda bile hastalık türleri ve ilaçlar hakkında birçok kullanıcı içeriğine rastlamak mümkün. Bu da bize sağlıkla ilgili konuların dijital ortamda hiç de yabancı olmayan konular olduğunu göstermekte. Özellikle doktora gitmekten çekinen bir toplum olarak, çareyi öncelikle yakınlarımızın görüşlerinde, ardından internet ortamında konuşulanlara verdiğimizden, dijital dünya geçmişten beri bizleri takip eden önemli bir referans niteliğinde.

Kendi içinde birçok kısıtlayıcı koşula sahip olan Türkiye’deki sağlık sektörü de, yakın tarihten itibaren gelişen dijital dünya ve uygulamalarıyla birlikte yepyeni bir döneme adım attı.

Başta özel hastaneler ve ilaç şirketleri olmak üzere, sağlık sektöründe yer alan birçok kurum ve kuruluş teknolojinin imkanlarından yararlanarak bilgi paylaşımını ve sosyal sorumluluk anlayışını önemli bir değer olarak konumlandırdı. Bu da internette “kral” diye nitelendirdiğimiz kaliteli içeriğin, kullanıcılarca keşfedilmesine olanak sağladı.

Sosyal medyanın efendisi konumunda olan Facebook’u incelediğimizde, özellikle geçtiğimiz yıl alınan kararlarla bu gelişimin önünü açtığı yadsınamaz bir gerçek. Çok değil, geçen yıla kadar ” Sağlık/Medikal/Eczacılık” kategorisinde yer alan marka sayfalarının içerikleri kullanıcı geri bildirimine kapalı olup sadece paylaşılmasına olanak tanınıyordu. Facebook’un Ağustos 2011’de hayata geçirdiği yeni uygulamayla, artık bu marka sayfalarına bağlı kullanıcılar da paylaşılan içeriklere geribildirim (yorum, beğeni,anket cevaplama) sağlar hale geldi. Geleneksel mecra açısından baktığımızda, bırakın kullanıcı geribildirimini, mevcut iletişimin bile zor yapıldığını düşünürsek bu gelişme sağlık sektörü için oldukça önemli bir kilometre taşı haline gelmiş durumda.

Facebook ile birlikte Twitter’da bilgilendirici içerik, Youtube’da bilinçlendirici video yayını ve kampanya bazlı hazırlanan mikrositeler üzerinde yapılan sosyal entegrasyon planıyla, sağlık sektörü dijital dünyaya tam zamanında hapı yutturdu diyebiliriz!

Dünyadaki akıllı telefon kullanımının artması, beraberinde mobil internet dünyasını da hızla geliştirmekte. Bu dünyanın tam ortasında yer alan mobil uygulamalar, özellikle ağırlıklı olarak kişisel konulara hitap eden sağlık sektörü için adeta biçilmiş kaftan niteliğinde. Örneğin kronik hastalığı bulunan bir hastaya günlük hayatta yardımcı olabilecek bir akıllı cihaz uygulaması, hayatın mevcut hızıyla birlikte kendine daha az vakit ayırabilen kullanıcılarla hekimleri online ortamda buluşturan projeler, bu sektörün mobil ortamda da keşfedilecek birçok arazisinin olduğunu bizlere gösteriyor.

Sağlık sektörü dijital dünyada birçok fırsatı değerlendirirken, paylaşımın bol olduğu, merakın daha çok elde edildiği eğlenceli dünyasından uzak kalmanın kayıplarını yaşıyor olabilir. Örneğin onkolojiyle ilgili bir konuyu daha ilgi çekici kılmak adına dijital dünyanın eğlence temasıyla birleştirmek pek akıllıca bir fikir olmayabilir. Bunun yerine toplumsal bilinçlendirmeyi sağlayan, sosyal paylaşım araçlarıyla donanımlandırılmış fonksiyonel bir mikrosite  ya da belli bir topluluğun elde edildiği bir sosyal medya platformu üzerinden yapılacak iletişim, sağlık sektöründe yer alan markalar için daha doğru bir tercih olacaktır.

Dijital dünya bizleri heyecanlandırmaya devam ederken, sağlık sektörü de kendi kulvarında yepyeni iletişim stratejilerini ve projelerini hayata geçirmenin evrimiyle gelişiyor. Bakalım gelişen teknoloji bizleri daha hangi farklı sektörlerde yeni uygulamalar keşfetmemizi sağlayacak?…

Ahmet Erim Suyabasmaz

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.