Menu

İçerik Pazarlaması

Şimdi geriye bir doğru bir düşünün. Sosyal medyanın hiç bahsedilmediği, hatırlara gelmediği dönemler… Medya, gazete, dergi, radyo ve televizyondan ibaretti. Gündemden başlıklar, özel haberler, röportajlar, söyleşiler, müzik parçaları derken bize gönderilen içerik sadece şirketlerin belirleyip hazırladığı içerikten oluşuyordu.

İçerik her zaman değerlidir. Sosyalleşen medyanın belki de görünen ama düşünülmeyen kısmı içerik, yeni medyanın doğuşuna sebebiyet veren tek unsurdur. İnsanlar belli ağlar etrafında toplanıp, birbirleri ile yazışıp, bir türlü göremediği arkadaşını buluyor veya sınırsız düşüncelerini sınırlı karakterler ile yansıtıyor.

Dünyada birikmiş, kullanılmaya bekleyen o kadar çok bilgi var ki, Facebook ile başlayan ve yenilerini hala duyar olduğumuz sosyal medya araçları ile biriken bilgiler artık paylaşıma geçerek, bilgi paylaşıldıkça çoğalır misali, ortak bilgi birikimi oluşuyor.

Sizin bildiğinizi sadece yakın çevreleriniz değil, dünyanın hemen her yerinden bir sosyal ağ kullanıcısı da biliyor. İsterseniz sosyal medyada yer almayın ya da hiç tanımadığınız insanlar sosyal ağlarda yer almasın. Siz bir içerik ürettiğinizde, aynı zamanda bir başkası tarafından ürettiğiniz içerik tüketiliyor.

Her ne kadar yeni sosyal ağlar, web siteleri, uygulamalar, oyunlar çıksa da içerik pazarlanmadıkça veya pazarlanmaya değer bulunmadıkça dijital dünyada var olmak mümkün değil. Sosyal ağın lideri Facebook… Facebook, kendini kullanıcıların tarzlarına göre yenilemesinden başka yapacağı bir şey yok. Çünkü Facebook’u Facebook yapan içerik, kullanıcılardan geliyor. Bir Facebook kullanıcısı kendini duyurmuş olsa da aslında Facebook’un var olmasına, popülerliğine katkıda bulunuyor.

Her insanda paylaşılabilecek değerli bir içerik mutlaka vardır. Önemli olan, bu içeriği doğru sosyal ağlarda, doğru zamanda paylaşabilmektir. Marifet, içeriği kullanıcılara kabul ettirmede, beğendirmededir.

Bir markanız olsun. Ve sosyal medyada var olmak istiyorsunuz. Bu arada markanız gıda sektöründe yer alıyor. Başlı başına bir gezegen olan Facebook’ta mutlaka var olacaksınız. Twitter’da da aynı şekilde var olacaksınız. Bu iki platforma ait içerik planı hazırlanır ve yola koyulur. Peki, diğer popüler sosyal medya araçlarının hangisinde var olmalısınız? Pinterest, Youtube, Instagram, LinkedIn…

İçeriğinizi pazarlayacaksınız ama kullanıcıların zihninde nasıl yer edineceksiniz? Sosyal medyada var olmak demek, her yeni çıkan, bir dönem popülerleşen demek değil veya her yeni çıkan sosyal ağ araçlarında vakit kaybetmeden hemen yerini almak değildir.

İnsanlar markayı, ürünü zaten biliyor onlara zaten ulaşıyorsunuz. Sosyal medyada önemli olan, marka olarak sizi tercih edenlerin yanında olduğunuzu hissettirmenizdir. Ve bu sayede yeni müşteri kazanma ihtimali de yüksektir.

Her sosyal medya aracı size hitap etmeyebilir. Facebook ve Twitter’da takipçilerinizle bir iletişiminiz varsa, daha çok takipçiye ulaşmak adına farklı sosyal medya ağlarında yer almayı düşünmeyin. Örneğin Pinterest… Son zamanlarda bir hayli popüler olan ve hakkında çeşitli web sitelerinde yazılar yazılan Pinterest’te yer almak ne kadar doğru. Verdiğim örnekten gidersek, gıda sektöründe yer alan bir markanın Pinterest’te var olması zaman kaybı olabilir. Pinterest’in kullanıcı grafiğine göre, en çok kadınlar kullanıyor ve yemek tarifleri, giyim gibi görselleri paylaşıyor.

Eğer yemek tarifi ile ilgili bir içerik üretmiyorsanız, Pinterest kullanıcıları markanıza gereken değeri katmaz. Bunun yanı sıra bir giyim markasının belki de en fazla vakit ayıracağı yer –Facebook’tan sonra- Pinterest olmalıdır. Kıyafet görsellerini Facebook’taki fanlarınıza iletebilirsiniz. Ama Twitter’da bunu yeteri kadar sağlayamayabilirsiniz.

Kullanıcı grafiği yüksek olan ve artmaya devam eden bir diğer sosyal ağ aracı LinkedIn, kurumsal şirketler için ideal bir mecra. Burada markanızı takip edenlere, seçilmiş takipçiler diyebiliriz. Şirketinizde çalışmak isteyen, şirketinizin yaptığı çalışmaları ilgiyle takip eden ve sektördeki yerinizle ilgilenen kullanıcılar için LinkedIn en uygun sosyal ağ aracı olma özelliğini gösteriyor.

Bu örnekleri  çoğaltabiliriz ama uzun lafın kısası, içerik her zaman değerliydi. Ve değerini koruyacak. Özgün içerikler, sosyal ağ kullanıcıları tarafından daha çok beğenilecek, daha çok paylaşılacak. Marka bilinirliğinizi paylaştığınız değerli içeriklerle artıracak, konuşulma oranınızı bu şekilde yükseltebileceksiniz. Dijital dünyada uygulamalar, yenilikler içeriğin dağıtılması için sadece birer araç… Doğru aracı, doğru içeriklerle besleyip takipçilerinizle sağlıklı bir iletişim yürütebilirsiniz.

Erol Çankaya

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.