Menu

Facebook Instagram’la Sosyal Medyayı Filtreliyor


Bildiğiniz üzere, geçen hafta sosyal medya magazin alemi bomba bir haberle çalkalandı. Facebook’un, Instagram’ı bir milyar dolara satın almasıyla beraber sosyal medyada; “AppStore’da bedavaydı Instagram, Mark Zuckerberg boşuna 1 milyar dolar vermiş.” şakaları yapılsa da  uygulamaya “Facetagram” adını takan kişiler, Facebook’un daha önce aldığı uygulamaların birer birer tarihe karışması gerçeğine dayanarak, Instagram’ın geleceğinden de endişe duymaya başladılar.

Aslında Instagram’ın Facebook’un sosyal medya zaman tünelinin tozlu sayfalarına gömdüğü diğer uygulamalardan farklı olduğu göz önünde bulundurulunca, Instagram severlerin bu endişeleri biraz yersiz kalıyor.

Instagram, sosyal medyada hakkında en çok konuşulan uygulamalardan biri olmakla birlikte kullanıcıların kendilerini görsel açıdan ifade edebilecekleri eğlenceli bir platform. Kurulalı yaklaşık 2 yıl olmasına rağmen 30 milyonu aşkın iPhone kullanıcısı var. Android işletim sistemi ile birlikte bu sayı daha da artacak gibi görünüyor. Bu açıdan baktığımızda; günde 250 milyon fotoğraf yüklenen Facebook’un, mobil cihazların en çok sevilen fotoğraf uygulaması Instagram’ı satın alması aslında hiç de şaşırtıcı değil.

Ayrıca Mark Zuckerberg, Instagram’ı ayrı bir marka olarak korumaya özen göstereceklerini, uygulamanın Twitter gibi diğer sosyal paylaşım platformlarında da kullanılabileceğini açıkladı. Instagram ekibi Facebook çatısı altında çalışmaya devam edecek olsa da uygulama bağımsız olarak kullanılacak.

Anlaşılan Facebook bu son hareketiyle her konuda akla ilk gelen olmak istediğini kanıtlamış bulunuyor. Instagram da kullanıcı sayısını katlayarak eski şaşalı günlerine devam edecek gibi görünüyor. Fakat  Facebook’un Instagram’ı satın almasından hiç de hoşnut olmayan kitlenin komplo teorileri de işler biraz daha netleşene kadar popülerliğini koruyacak gibi duruyor.

Özetle, Instagram’ın geleceği konusunda neler olabileceğini şimdiden kestirmek biraz zor. Yalnız bildiğimiz tek bir şey var o da yakın zamanda Facebook ofisine Instagram filtreleriyle bakmaya başlayacağımız.

 

İrem Altuntaş

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.