Menu

Bu Kadınlara Dikkat!

“Bir zamanlar bana hiçbir zaman başarıya ulaşamayacağımı, bir Grammy için aday gösterilmeyeceğimi, hit bir şarkıya imza atamayacağımı söyleyen ve başarısız olmamı uman bir erkek arkadaşım vardı. Ona şunu söyledim; “Bir gün, artık birlikte olmadığımızda, beni görmeden ya da duymadan bir kahve siparişi bile veremeyeceksin!”

Lady Gaga bunu söylediğinde sevgilisinin ona inanmadığına bahse girebilirim. Peki ya kendisi inanıyor muydu sizce? Ya da Madonna cebinde yalnızca $35 ile New York’a adım attığında, dünyada fırtınalar estireceğini tahmin edebilir miydi? Britney Spears’ın yaşadığı onca şeyden sonra yeniden albüm çıkardığında milyonlar satacağına kim inanırdı?

Onlar tüm dediklerini ve daha fazlasını yaptılar. Şarkılarıyla, danslarıyla ve şovlarıyla çok konuşuldular ve şimdi de sosyal medyada edindikleri yerle izleyicilerini şaşırtıyorlar.

Lady Gaga

 


Twitter’da 20 milyon takipçi sayısına ulaşan ilk kullanıcı olan Lady Gaga, sosyal medya mecralarını sadece “Little Monsters” (Küçük Canavarlar) adını verdiği fanları ile iletişime geçmek için değil, iyi bir pazarlama aracı olarak da kullanıyor; 3. Stüdyo albümü “Born This Way” çıkmadan sosyal medya aracılığı ile yaptığı tanıtım kampanyalarının etkisiyle albümü yaklaşık 8 milyon adet sattı!

Aktif olarak kişisel fotoğraf, video ve iletilerle güncellenen Facebook sayfası 49 milyon fanı aştı, Google+’ta 1 milyondan fazla kullanıcının çevresine eklendi. Sadece Facebook, Twitter ve Google+ ile yetinmeyen Gaga, 17 Mayıs’ta Zynga şirketi ile işbirliği yapıp “FarmVille” benzeri bir oyun olan “GagaVille”i küçük canavarlarına sundu. GagaVille’in 2012’nin sonuna doğru 68.9 milyon kullanıcıya ulaşması bekleniyor.

Twitter’da kırılan takipçi rekoru da, Facebook entegrasyonlu oyun da Gaga’ya yeterli olmadı, kendi sosyal ağ platformu “LittleMonsters.com”u yaratmaya karar verdi! Henüz Beta sürecinde olan, üye olmak için davetiye kodu gereken “Pinterest” benzeri sitede küçük canavarlar, Gaga’nın müzik videoları, konser fotoğrafları vb. paylaşımlarda bulunabiliyor ve “littlemonsters” uzantılı mail adresine sahip oluyorlar.

Britney Spears

 

Pop müziğin prensesi Britney, sadece özel hayatı ve sahne performansları ile değil, sosyal medyayı etkin olarak kullanmasıyla da kendinden fazlaca söz ettiriyor.

7. Stüdyo albümü “Femme Fatale”in ilk single’ı “Hold It Against Me”nin videosu çıkana kadar YouTube’da günlük olarak 15 saniyeden kısa teaser’lar paylaşıldı. HIAM’nin videosunda farklı bir tanıtım stratejisi izleyen Britney’nin 5 saniyelik ilk teaser’ı 2.4 milyon kere izlendi. Paylaşılan 11 teaser video, 10 milyondan fazla hit aldı.

2011’de Twitter’da dünya çapında en çok Trending Topic olan sanatçılar arasında 3. sırada yer aldı, 40 farklı hashtag ile hakkında konuşuldu.

Google’ın CEO’su Larry Page’e ve Snoop Dogg’a fark atarak, Google+’ta 2.6 milyonun üzerinde takipçi sayısına ulaştı. Kasım 2009’da toplama albümü “The Singles Collection” ile birlikte iPhone uygulaması “It’Britney!” satışa sunuldu ve günümüzde hala aktif olarak kullanılmakta.

Madonna

Son günlerde 12. stüdyo albümü “MDNA” ile kendinden sıkça bahsettiren, 7 Haziran’da ülkemizde konser verecek olan pop müziğin kraliçesi Madonna, sosyal medya mecralarında atağa geçti!

Sosyal medyadaki varlığını göstermek isteyen Madonna, 27 Mart’ta yeni albümünün tanıtımı ve 5 Nisan’da dünya çapındaki başarısının şerefine @MadonnaMDNAday kullanıcı ismi ile Twitter’da #askmadonna hashtag’i ile hayranlarının sorularını yanıtladı.

Geçtiğimiz günlerde Britney’e yaptığı “mention” ile müzik ve magazin gündemine tekrar oturdu! 2 gün kullandığı Twitter hesabından çalışmak istediği sanatçılar ve hayranları ile iletişime geçen Madonna, sosyal medyada varlığını fazlasıyla hissettirdi.

Facebook’ta 8.4 milyonun üzerinde fanı olan Madonna’nın Zaman Tüneli’nde 1982’de ilk single’ı “Everybody” ile başlayan müzik kariyerinden günümüze, Wikipedia kadar ayrıntılı bilgiye ulaşmak mümkün.

5 Şubat 2012’de Super Bowl devre arasında sergilediği muhteşem performans esnasında hakkında saniyede ortalama 8.000 ve en yüksek 10.245 Tweet gönderildi.
Bu 3 kadın şu anda listelerin de sosyal medyanın da zirvesinde. İleride neler olacağını, dünyayı ele geçirip geçiremeyeceklerini hep birlikte göreceğiz. Yazının başlığında da dediğim gibi; “Bu kadınlara dikkat!

Efe Can Çakmak

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.