Menu

Sosyal Medya, Gazeteciliği Nasıl Etkiledi?

Facebook ve Twitter hayatımıza girdiğinden beri günlük yaşantımızın dinamikleri de bununla birlikte değişti.  “Kim nerede ne yapıyor?”, “Bugünün önemli olayları neler?”, “Gündemde neler oluyor?” gibi soruların cevabını sosyal medya sayesinde anında öğrenebilir hale geldik.

Sosyal medyanın iletişim alanında bu derece önem kazanması, gündemin ve dünyada yaşanan pek çok olayın ilk önce Twitter üzerinden öğrenilmesi, köşe yazarlarının yazılarının çoğunlukla Facebook üzerinden okunup, paylaşılması gibi gelişmeler haber kanallarını ve gazetecileri de etkiledi. Yıllarca tek haber kaynağı, tüm ev halkının bir araya gelerek izlediği TRT Ana Haber Bülteni olan ülkemizde, bugün haber alma mecralarında çok şey değişti. Tabi bu değişikliklerle beraber “Bir gazetecinin sosyal medya üzerinde bir görüş paylaşması çalıştığı kurumu etkiler mi?”, “Kurumun bu paylaşımlara müdahale hakkı var mı?” gibi sorular da gündeme geldi.

Bu yazıyı yazmaya başlamadan önce yaptığım araştırmalarda, bu konuyla ilgili zıt fikirlerin olduğunu gördüm. Bir kısım, sosyal medya hesaplarının gazeteciler tarafından, bağlı oldukları kurumu zor durumda bırakmayacak şekilde kullanılması gerektiğini, bir gazetecinin kurumundan bağımsız olarak  düşünülemeyeceğini savunurken; bir kısım da ifade özgürlüğü çerçevesinde bir gazetecinin sosyal medya hesaplarını serbestçe kullanma hakkının olması gerektiğini, denetim mekanizmasının gazetelerden sosyal medyada sarkmasının hayra alamet olmadığını söylüyor. Tüm bu tartışmalar sürerken, geçtiğimiz aylarda dünya basınının devleri olan BBC, Washington Post, Sky News, New York Times bu konuda çalışanlarına çeşitli kısıtlamalar getirdi. İşte o kısıtlamalardan en çarpıcıları:

  • BBC’de çalışan gazeteciler, Twitter üzerinde yeni bir gelişmeyi veya güncel bir haberi paylaşmadan önce mutlaka ofis arkadaşlarına bildiriyor. Burada amaçlanan, tüm gelişmelerin Twitter’dan önce kendi haber sistemlerine düşmesi.
  • The Washington Post, çalışanlarını, sosyal medyada paylaştıkları içeriklerin, gazetenin siyasi, ırksal, cinsiyetçi ya da dinsel tarafsızlığını olumsuz etkilememesi için paylaşım yaparken dikkat etmeleri konusunda uyardı.
  • Sky News daha farklı bir yasakla çalışanlarını kısıtlıyor. Burada çalışan gazeteciler, şirket bünyesi dışındaki kişilerin ve rakip şirketlerdeki meslektaşlarının gönderilerini paylaşamıyor.
  • The New York Times ise yazarlarının sosyal medya üzerinden, siyasilerle ilgili iyi ya da kötü herhangi bir paylaşımda bulunmalarına izin vermiyor.

Sosyal medyanın gücünün her geçen gün artması, medya tüketiminin dijitale kayarak dönüşüme uğraması, gazetecileri de doğrudan ya da dolaylı olarak etkiliyor. İlerleyen günlerde, sosyal medyanın bu büyüyen gücünün gazeteciliğe nasıl ve ne kadar sınırlama getireceğini hep beraber göreceğiz.

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.