Menu

Pinterest Kullanım Kılavuzu

Her ne kadar 2010 yılından beri geliştiriliyor olsa bile Pinterest’in ülkemize gelip tanınmaya başlaması son birkaç ay içinde gerçekleşti. Her sosyal ağda olduğu gibi markalar şimdiden Pinterest’te de hesap açmaya ve paylaşımda bulunmaya başladı.

Sistem Türkiye’de şu anda daha gelişim aşamasında olsa da paylaşımları yaparken gözden kaçan noktaları ortaya koyarsak daha başarılı hesaplar oluşturabiliriz. İsterseniz birkaç başlık altında bu önemli noktaları toparlayalım.

Önce var olun
Şu anda bir Pinterest hesabı açmayı düşünmüyor olabilirsiniz. Ama ya günün birinde açmaya karar verirseniz? İleride markanızın adı yerine “Bizim Markamızı Sevenler Derneği” gibi bir kullanıcı adını almak istemiyorsanız, şimdiden üye olup kullanıcı adınızı alın. Kalanına sonra karar verirsiniz.

Kendinizden bir şeyler ekleyin
Eklediğiniz fotoğrafların altına yazdıklarınıza biraz özen göstererek daha çok kişiye ulaşabilirsiniz. Sizin eklediğiniz fotoğrafları Twitter ya da Facebook’da paylaşmak isteyenler, fotoğrafın altındaki bilgiyi de ekliyor otomatik olarak. Bu kısma iyi bir açıklama, belki bir hashtag ya da fiyat eklerseniz tanıtımınıza katkı sağlayabilirsiniz. Görselinizin Twitter’da paylaşılacağını düşünürsek, bu kısmı çok uzatmamak sizin yararınıza olur.

Hedef kitlesine göre paylaşım
Paylaşımlarınızın zamanlaması da önemli. Paylaşımların gün boyu devam edeceğini düşünerek ilk paylaşımın zamanı önemli değil diye düşünebilirsiniz. Ama görselinizin paylaşım potansiyelini arttırmak için zaman konusunda dikkatli olmanızda fayda var.

Örneğin ev kadınlarını hedefliyorsanız çocukların okulda olduğu saatlerde paylaşım yapmalısınız. Çalışanları hedefliyorsanız, onların işten gelip yemek yedikten sonra bilgisayara baktıkları saatte, yani akşam 7-10 arası paylaşım yapmak sizi göz önünde tutacaktır.

Ayrıca sık sık paylaşım yapmayı da unutmayın. Ayda 1 kez paylaşım yaparak akılda kalamazsınız. Tabi günde 80 paylaşım yapmak da takipçilerinizi rahatsız eder.

Pinterest'teki sayfalarda dikkat edilecekler

Sadece fotoğraf mı?

Sadece fotoğraf paylaşmanız gerekmiyor. Pinterest albümlerinize video da ekleyebilirsiniz. Hatta eğer bu video küçük öneriler, faydalı fikirler anlatan bir videoysa daha çok kişiye ulaşacak, takipçilerinizi arttıracaktır. Örneğin bir şampuan markasının, saç bakımıyla hatta saç şekillendirmekle ilgili kısa videolar paylaşması emin olun ki tam da markanın istediğiniz hedef kitleyi ona geri getirecektir.

Şimdi reklamlar!
İşin doğrusu, reklam yapmak istiyorsanız Pinterest size göre bir yer değil. Pinterest’in kendisi de reklam yapmanızı istemiyor zaten. Hem sadece ürün tanıtan markalar da hoş karşılanmıyor kullanıcılar tarafından.

Bunun yerine konsept alanları yaratabilirsiniz. Örneğin ev aksesuarları satan bir markanız varsa, renkli temalar yapabilirsiniz. Turuncu renk alanında yastıktan kolyeye, elbiseden koltuğa her şeyi paylaşıp arada kendi ürünlerinizin üzerine fiyat koyabilirsiniz. Böylece hem salt reklam yaparak kullanıcıyı kaçırmamış olur hem de müşteri adayınız olmayan ama turuncu seven kişilerin sizi takip etmeye başlamasını sağlayabilirsiniz.

Bu arada, benden size tavsiye, sitenize “pin it” düğmesi koymayı unutmayın. Sitenizde dolaşan kişinin sizi kaynak göstererek paylaşması, trafiğinizi herhangi bir sitenin getirisinden çok daha fazla arttıracaktır.

Gizem Belen

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.