Menu

Özgür Ansiklopedide Nasıl Görünüyorsunuz?

Bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kar amacı gütmeyen özgür bir platform düşünün. O, dijital dünyanın en eski efendilerinden. Kimse yokken o vardı, arama motoru sonuçlarında karşımıza internet sitesinden sonra hep onun adresi çıkardı, halen de öyle sayılır. Kimden mi bahsediyorum? “Özgür Ansiklopedi” Vikipedi tabi ki!

Kullanıcıları tarafından ortaklaşa bir şekilde birçok dilde hazırlanan internet ansiklopedisi Vikipedinin en önemli özelliği “wiki” teknolojisiyle hazırlanmış olmasıdır. Aynı zamanda devamlı eklemeler, güncellemeler ve  değişiklikler yapıldığı için hiçbir zaman tamamlanamayacağı ve sona ermeyeceği varsayılmakta. Belki de işin en ilginç ve şaşırtıcı, belki de bizim dünya için en sıradan kısmı da bu.

Wiki teknoloji konusuna hiç girmeyeceğim, zira bununla ilgili şu linkte kendileri de çok güzel açıklamışlar. Bu güzide platformun ilgi merkemize çeken tarafı şüphesiz genel özellikleri olduğu kadar, markaları tanımlayan sayfaları.

Daha önceki yazımda da belirttiğim gibi, sosyal ağa dahil olma niyetine giren marka, genellikle kitabını son sayfadan itibaren okumaya başlıyor. Yani önce kendi dijital varlığı olan internet sitesini unutup sosyal entegrasyon planını geliştirmeden, son moda platformlarda varlık yönetimini tercih ediyor. Vikipedi de unutulan bir diğer platform. 2001 yılından beri dijital dünyadaki en itibarlı sözlük konumundaki bu özgür ansiklopedi, online marka iletişiminde varlık yönetiminin kilometre taşlarından. Bu arada Facebook’taki “Timeline” uygulamasıyla sektörde sıkça kullandığımız “kilometre taşı” kelimesine burada da yer vermekten oldukça mutluyum.

Vikipedi’nin kurucularından Jimmy Wales ise Özgür Ansiklopedisini, Dünya üzerindeki her insana kendi dilinde, en üst kalitede, bedava bir ansiklopedi oluşturma ve dağıtma uğraşısı şeklinde tanımlıyor.

Peki marka iletişiminde Vikipedi’nin önemini nasıl tanımlamalıyız? Konuya bir de dijital marka iletişimi penceresinden bakalım.

Vikipedi’deki Marka Varlığı

Sosyal medya iletişiminde en çok dikkat edilmesi gereken aslında üç ölümcül konu var;

1. Markanın online dünyadaki konumu

2. Tüketicinin marka hakkındaki görüşleri

3. Hedef Kitlenin Tüketim Alışkanlıkları

Zaten sosyal medya bileşenleri de tamamen bu üç konu üzerine oluşturulmuştur. Varlık ve itibar yönetimi, dijital konumlandırma, online medya takip, Sosyal CRM gibi…

İlk sırada yer alan madde, markanın Vikipedi’deki görünen yüzüyle  doğrudan ilgili. Marka Vikipedi dünyasındaki yerini nasıl almış? Kullanıcılar markanın Vikiprofilini incelerken hangi içeriklerle karşılaşıyor?… Bu soruların cevapları markayı mutlu edecek durumda mı?

Kullanıcı Algısı: “Vikipedi ne diyorsa doğrudur!”

Vikipedi, sağladığı zengin içerikleri, kullanıcı dostu arayüzü, üşengeçlikten uzak detay açıklamaları, orijinal kaynaklı bilgileri ve kurumsal görünümüyle eğlenceli sosyal medya platformlarının dışında inanılmaz bir kullanıcı güvenine sahip durumda. Öyle ki, kullanııcılar herhangi bir konu hakkında internette araştırma yaptıklarında, karşılarına çıkan bir Vikipedi kaynağını %100 doğru kabul ediyor. Bu sonuç doğru mu değil mi elbette tartışılır. Sonuçta içerikleri yine kullanıcıları tarafından oluşturulmakta. Ama Vikipedi’nin telif haklarıyla ilgili yürüttüğü katı ve kuralcı tutum, buradaki bilgilerin yanlışlığını ortadan kaldırmasına olanak sağlıyor.

Yazımın başında da dediğim gibi, platformun özellikle arama motoru optimizasyonundaki gücü karşı konulamaz bir durumda. Bir markayı internette araştırdığınızda çıkan ilk üç sonuçtan birisi mutlaka Vikipedi’ye ait oluyor. Bu da, bizi yine üç ölümcül maddeden ilkine götürüyor.

Markanın Vikipedi’deki Sayfası Nasıl Olmalı?

Dijital varklıkları tekrardan ele alalım.

Marka hakkında detay içeriği dijital dünyada nerede bulabiliriz?

– İnternet Sitesi: “Hakkımızda” sekmesi. Kullanıcı buraya çekmek ayrı bir uğraş gerektirir.

– Facebook: İçeriği ekleyecek alan fazla. Fakat Platformun kendisi kullanıcının eğlence merkezinde. Dolayısıyla ciddi içeriğin belli bir sınır bulunmakta.

– Twitter: 140 karakter ve bilgi alanına neyi sığdırabiliriz?

En ideal platformun “Özgür Ansiklopedi” olduğunu söylememe gerek kaldı mı?

Markanın yeterli seviyedeki tanımı, detaylı bir künyesi, tarihi, başarıları, ödülleri, konusuna göre listesi, ürünleri, varlıkları ve bunların hepsine dayandırılan gerçek ve orijinal kaynakların bir arada olduğu bir Vikipedi sayfası, online dünyadaki konumu açısından göz ardı edilemez bir değer niteliğinde olacaktır.

Vikipedi ve vikipedistlerine 12 yıldır süregelen emekleri için teşekkür ediyor, markaların dijital konumlandırmalarına sağladıkları katkılarından dolayı tebrik ediyoruz.

Ahmet Erim Suyabasmaz

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.