Menu

Facebook’un Yeni Reklam Modeli Logout Ads’in İlk Örneği: Bing

#FacebookLogoutAds

Geçtiğimiz yıl itibariyle Facebook ve Microsoft’un daha yakın çalıştığını, Skype’ın satın alınması ve Microsoft’un arama motoru Bing’in, Facebook içerisinde arama sonuçları ve çeviri işlemleri yapmasından biliyoruz.

Bing aynı zamanda Facebook’un internet arama sağlayıcısı. Geçtiğimiz günlerde Facebook yeni bir reklam modeli ile karşımıza çıkacağını duyurdu: Facebook Logout Ads.

Facebook Logout Ads ile kullanıcılar Facebook’dan çıkış yaptıktan sonra bile reklamlarla karşılaşacak. Bu  yeni modelde kullanıcı çıkış yaptıktan sonra, sayfanın üst kısmında Facebook login panelini görecek, sayfanın geri kalan kısmı ise reklam öğelerine ayrılmış olacak.

Peki bu avantajlı reklam formatından ilk önce kim yararlanacak?

Tabii ki Bing.

Görselde de gördüğümüz yeni oluşum Bing’in ana sayfası ve Facebook Timeline’ın karışımından doğan melez bir görünüme sahip. Bing logosu, arama kutusu ve arkaplan görseli üst kısımda görünürken sayfayla ilgili diğer bilgiler (beğenme ve konuşma sayısı) sayfanın sol alt kısmında yer alıyor.

Kullanıcılar eğer bu sayfa üzerinden Bing’de arama yaparlarsa, arama sonuçları yeni bir tarayıcı sekmesi üzerinden açılıyor. Kullanıcılar eğer reklamla ilgilenmiyorlarsa kapat tuşu ile normal Facebook çıkış sayfasını görüntüleyebiliyorlar.

Bing, Facebook ile yaptığı bu entegrasyonla kendi arama özelliğini nispeten Facebook içerisine yerleştirmiş oldu. Bu Bing’in Google karşısındaki alternatif pozisyonunu güçlendirmek adına oldukça önemli bir adım. Facebook’dan çıkıyorsunuz ve herhangi bir sayfaya gitmeden internette arama yapabiliyorsunuz. Bu da Bing’i Facebook kullanıcıları için öncelikli hale getiriyor.

Bakalım tam anlamıyla bir son dakika hamlesi olan bu yeni reklam modeli ile “zaten siteden çıkmış” olan kullanıcıya karşı reklam verenlerin yaklaşımı nasıl olacak.

Son bir detayla yazımızı sonlandıralım. Facebook’un bu yeni reklam modelini şu anda sadece Facebook Amerika kullanıcıları görebiliyor.

Faruk Erman

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.