Menu

Yeni toplumsal düzen: Facebook

İnsanın içinde bulunduğu enformasyon çağı, istediği her türlü bilgiye ulaşmasını mümkün hale getirdi. İnsanın sınırsız ulaşabilirliği, kendini farklı boyutlarda arayışa sürüklenmesine sebep oldu. Son yıllarda da insanlar kendini sanal dünyada aramaya başladı. Özellikle Facebook üzerinden kendine sanal bir yaşam alanı kurup, Facebook kullanımını gündelik rutinlerinden biri haline getirdi.

İnsan, toplum içinde gerçekleştirdiği rutin hareketlerini Facebook aracılığıyla devam ettirmeye başladı. Facebook’ta paylaşımda bulunuyor, yorum yapıyor, arkadaş ediniyor, sohbet ediyor, kendini ön plana çıkartıyor; daha doğrusu insanlarla iletişimini yeni toplumsal düzende gerçekleştirmeye devam ediyor. Yani gerçek dünyanın farklı bir boyutunu sanal alemde oluşturuyor ve gündelik rutin alışkanlıklarına bu yeni toplumsal düzende devam ettiriyor.

Değişen düzenle birey yeni bir toplulukta kendini yeniden buldu. İnsanlar bu kadar sanal dünyayla iç içe yaşarken bazı toplumsal olgularda da değişiklikler söz konusu oldu. Mahrem algısında değişimle beraber kamusal alanda denetim ve gözetime uyum sağladı. Facebook gibi toplumsal paylaşımda bulunabilecek ağlarda gelişen iki yeni olgu: Teşhircilik ve muhbircilik ortaya çıktı. Bu olgular, yeni medya düzenini gündelik yaşam rutinine dönüştürdü. Yeni medya düzeninde, bireye haz veren artık görüntü oldu. Birey, görmeyi ve görülmeyi de doğal ve meşru hale getirdi. Bunların farkına varan pazarlama ve reklamcılık kendilerine yeni bir pazar buldu.

Dengeler değişti mi?

Pazarlama ve reklamcılık yeni düzenin kendileri için yeni bir pazar olduğunu fark edince, dengeler değişti. Toplumsal paylaşım ağlarında tıklanan reklamlar, ziyaret edilen arkadaş hesapları düzenli olarak reklamcılık ve pazarlama şirketleri tarafından ayrıntılı olarak kayıt altında tutulmaya ve kişiselleştirilmiş reklam kampanyaları ya da markaların ürün tanıtımları için bu veriler kullanılmaya başlandı. Toplumsal paylaşım ağları artık pazarlama ve reklamcılığa yön veren bir düzen haline geldi. Reklamcılık ve pazarlamanın yeni belirleyicisi toplumsal paylaşımda bulunabilecek ağlar haline geldi.

Değişen toplumsal düzen, insani ilşkilerin değişmesinin yanında yapılarında değişimlerine yol açtı. İnsan bu kadar hızlı bir değişime maruz kalırken toplumsal  düzenin de değişmesine uyum sağlar hale geldi.

Bakalım teknolojinin yeni boyutları insanları hangi toplumsal düzenlere sürükleyecek, hangi yapıların değişmesinde rol oynayacak?

Sanem Aktaş

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.