Menu

Pinterest ve Fancy aynı kulvarda mı?

Son günlerde Pinterest çılgınlığı tüm hayatımızı sardı. Pinterest yaklaşık 2 yıldır kullanımda olmasına rağmen Facebook’un Open Graph Launch partneri olmasıyla birlikte Timeline’a entegrasyon sağlaması sonucu kullanıcı sayısında 60%‘lık bir artış görüldü. Peki Pinterest’in bu kadar popüler olmasının sebebi neydi?

Pinterest diğer sosyal platformların aksine beğendiğiniz, hayalini kurduğunuz, gitmek istediğiniz, kısacası hayatınızda yapmak istediğiniz veya planladığınız düşüncelerinizi kutulayabildiğiniz bir mecra. Burada işinize yarayacağını düşündüğünüz infografikleri bir tarafta, özel gecelerde giymek istediğiniz kıyafetleri bir tarafta, yapmak istediğiniz yemekleri bir tarafta, gitmek istediğiniz ülkeleri ayrı bir kategori altında toplayarak kendi dünyanızı kolayca yaratabiliyorsunuz. Bu basit kullanımı sayesinde kullanıcılardan olumlu geri dönüşler alıyor. Zevk aldığınız her şeyi bir araya toplayabileceğiniz ve ortak zevke sahip insanları takip ederek ilham alabileceğiniz bir site olması sebebiyle son günlerde Pinterest bir yıldız gibi ışıl ışıl parlıyor.

Ocak ayında, comScore’un yayınladığı rapora göre Pinterest aylık 11.7 milyon tekil ziyaretçi sayısına ulaştı ve kısa sürede 10 milyon tekil kullanıcı sayısına ulaşan  bir site olarak da tarihe geçmeyi başardı. 2012’nin başından beri günlük kullanıcıların sayısı %145 oranında arttı. Pinterest, yükselen ziyaretçi sayısının yanında, sitelerde kullanıldığı zaman yönlendirdiği trafik açısından da büyüklüğü sebebiyle son günlerin en dikkat çeken konularından bir tanesi oldu. (Pinterest’in web sitelerine yönlendirdiği toplam trafik, Google+, YouTube, Reddit, LinkedIn ve MySpace’in gibi önemli sitelerin yönlendirdiği trafiğin toplamını geçmiş durumda.)

Yükselen Yıldız: Fancy!

Pinterest popülerliğin tadını doyasıya çıkarırken ona çok benzeyen bir diğer sosyal platform “Fancy” kendini yavaş yavaş duyurmaya başladı. Fancy’den kısaca bahsetmem gerekirse, burada Pinterest’te olduğu gibi beğendiğiniz görselleri toplayıp, 12 farklı kategoriden birisine ekleyerek kendi sayfanızda paylaşabiliyorsunuz. Beğendiğiniz görselin üzerine geldiğinizde ortaya çıkan “Fancy it” tuşuna basarak kendi sayfanızda toplayabiliyorsunuz. Siteye girdiğiniz zaman, “Popular Right Now” bölümüyle sitede popüler olan paylaşımlara ulaşabiliyor, paylaşım yapan kişileri takip etmeye başlayabiliyorsunuz. Paylaşımları görüntülediğiniz ekranda sizi satın alma (buy it) butonu karışılıyor, bu sayede beğendiğiniz ürün için satın almaya yönlendiriliyorsunuz. Bunlarla birlikte “show someone” butonuyla almayı düşündüğünüz bir ürünü arkadaşınıza göstererek fikrini alabiliyorsunuz. “Add to list” seçeneğiyle kendinize özel listeler hazırlayabiliyor ve “Feature on my profile” butonuyla da kendi fancy profilinizde en üstte paylaşabiliyorsunuz.

Birbirine çok benzer görünen bu iki sitenin farklılaştığı noktalar elbetteki bununla sınırlı kalmıyor. Son günlerde yapılan araştırma sonuçlarına göre Pinterest’in kullanıcı hakimiyetinin açık ara kadınların elinde olduğu ortaya çıktı, ağırlıkta olan paylaşımların moda, evlilik, dekor ve yemek tariflerinden olduğuna bakılırsa bu sonuca ulaşmak pek de zor değil. Diğer yandan Fancy’ye girip baktığınızda, kendinizi kaliteli bir tasarım dünyasının içine düşmüş gibi hissediyorsunuz, Pinterest karşısında daha yüksekten bakan bir duruş sergilediğini söylenebilir.

Peki markalar ne yapacak?

Markalar açısından bakıldığında her iki site de kendine göre avantajlara sahip. Pinterest’in en başarılı özelliklerinden birisi de diğer sosyal medya siteleri ile tamamen entegre çalışıyor olması. Opengraph ile birlikte Facebook Timeline eklentilerinden biri de olan Pinterest’te beğenip paylaştığınız içerikleri Twitter’da da paylaşıp, istediğiniz kişiye mail atabilir ve videoları sitenize embed edebilirsiniz. Pinterest’in yıldızının bu kadar parlamasının en büyük sebebi başarılı bir sosyal entegrasyon stratejisi ile ilerlemesinden kaynaklanıyor.

Buna karşılık Fancy markalar için sunduğu deal özelliği ile 2012 yılında kendinden oldukça söz ettirecek. Sitede hoşunuza giden görselleri “Fancy it” butonuna tıklayarak beğendiğinizde sürpriz bir şekilde karşınıza indirim kazandığınıza dair bir ekran çıkıyor. Beğendiğim görselleri kendime ait bir sayfada kategorilendirirken böyle bir sürprizle karşılaşmak inanın benim çok hoşuma gitti. Her ne kadar Türk markaları henüz bu sitenin kazandıracağı nimetleri farketmemiş olsa da, e-ticaret siteleri ürünlerini burada kolaylıkla sergileyebiliyor ve sitelerine yönlendirme yapabiliyor. Bu özelliği sayesinde Fancy 2012‘nin yükselen yıldızı olacak. Globalde bunu farkeden büyük moda firmalarından PRR, Fancy’e büyük bir yatırım yaparak http://nymag.com/daily/fashion/2011/11/ppr-is-financing-a-new-image-sharing-site.html sitenin büyük potansiyelini gördüğünü dile getirmiş oldu.

2012’ye bomba gibi giriş yapan Pinterest karşısında bakalım Fancy kendinden nasıl söz ettirecek?

Itır Tolun

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.