Menu

Open Graph Testleri Sonuç Verdi!

Open Graph, web sitelerini Facebook ile entegre eden bir uygulamadır. Markaların web sitelerine, mağazalarının online varlıklarına bu uygulamayı eklemesiyle, kişilerin eylemleri Timeline’a yansır. Örneğin Facebook profilinizi bir video paylaşım sitesiyle eşleştirdiniz; o sitede izlediğiniz videolar Facebook sayfanızda ‘… kişi … adlı videoyu izledi’ şeklinde yayınlanır.

Facebook’da bulunan bir kaynağa göre geçtiğimiz ay, test sürecindeki Timeline uygulamalarının açılış partnerleri olan markalara lanse edilmesiyle Pinterest, Fodspotting, Rockmelt gibi bazı site ve uygulamaların kullanımında gözle görülür bir artış yaşandı.

Facebook’un açıkladığı verilere göre Open Graph entegrasyonları sayesinde firmalar sitelerine daha çok kişiyi yönlendirebiliyor.

Facebook’un açıkladığı verilere göre, Open Graph Launch partnerlerinden Pinterest, Ocak ayında Timeline uygulamalarıyla entegrasyon sağladığından beri, ziyaretçi sayısında 60% artış görüldü. Fotoğraf uygulaması olan Pose’un sitesine yapılan günlük kayıt olma oranı 5 kat arttı. Yemek tarifi sitesi olan Foodily’nin, öncekinden 4 kat fazla yeni kullanıcısı var. Yemek bulma ve paylaşma uygulaması olan Foodspotting üzerinden yapılan paylaşımlar ve uygulama kullanımı 3 kat artış gösterdi.

Bir alışveriş sitesi ve mobil uygulama olan Fab.com’un trafiği, Facebook yönlendirmeleriyle 50% artış gösterdi. Sosyal web browser Rockmelt, sosyal okuma uygulamasına Open Graph entegre ettiğinden beri yeni kullanıcı ve trafik bazında 20% artış gösterdi. Sanat keşif sitesi Artfinder, Facebook yönlendirmeleri ile sağladığı yeni kullanıcılar sayesinde, sitede geçirilen vakit bazında 60% artış gösterdi.

Facebook, geçtiğimiz ay Open Graph platformunu açılış partneri olduğu markalarına açtığından beri yüzlerce uygulamayı onayladığını söylüyor. Lexus, Vogue Paris, Votizen, Identified, Boxee, MetaCafe, Shopkick gibi firmalar son zamanlarda Timeline uygulamalarını kullanmaya başlayan  markalar arasında yer alıyor.

Open Graph entegrasyonundan önce yazılımcılar ve pazarlamacılar Facebook’da bir sekme ya da uygulama açtıklarında mevcut sitelerinde bulunan trafiğin azaldığını görüyorlardı. Bu da topluluk oluştururken bir seçim yapmalarını gerektiriyordu: ya Facebook ya da markanın sitesi. Oysa Open Graph ile birlikte görüyoruz ki Facebook tüm online dünyayı Facebook’a getirmeyi amaçlamıyor. Aksine web’e ve mobil’e entegre olan Facebook sayesinde daha çok marka Facebook’dan yararlanarak kendi topluluklarını oluşturabiliyor.

Open Graph kullanmayan markalar ne kaçırıyor?

Basitçe ifade etmek gerekirse, Open Graph kullanmayan markalar Türkiye’de bulunan 31.000.000 kullanıcısı olan bir platform ile web sitelerinde kurdukları iletişimi birleştirme fırsatını (gerekliliğini de diyebiliriz) kaçırıyor.

Begüm Akalın

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.