Menu

Markanızın Facebook Profili İçin Kullanılabilecek 40 Yeni Güncelleme

Kasım ayında, Londra merkezli PR şirketinden Adam Vincenzini ve Antonia Harler, her biri faydalı Facebook güncellemeleri içeren iki liste derlemiş. İlk 20 Vincenzini’nin listesi, sonraki 20 ise Harler’in listesi.

 1. Youtube’da kendi nişiniz hakkında bir “nasıl” videosu paylaşın. YouTube “nasıl ve stil” bölümlerine yer ayırmıştır.
 2. Takipçilerinize diğer niş medyadaki ilgi alanları ve gelişmeler ile ilgili önerilerde bulunun. Örneğin, golf ile ilgili bir sayfa sonraki büyük turnuvanın yerel saatteki yayınıyla ilgili yapılan güncellemeden yararlanabilecek.
 3. İlgili özel teklifleri ve rekabeti takipçilerinize vurgulayın. Çoğu zaman, başka bir Facebook sayfası ilgili teklif üzerinde bazı büyük ödüller ile bir rekabete sahne olacaktır. Bu bağlantıyı yeniden paylaşımın zararı yok.
 4. Sektörün önde gelen bir ismiyle, duvarınızda canlı soru – cevap oturumu açın. İnsanları bilgiye ulaştırmak her zaman olumlu karşılanır.
 5. Sayfanıza değer katan bir anket düzenleyin ve onu paylaşın. Her geçen gün markalar, sayfalarında daha fazla anket ve içerik paylaşımında bulunuyor ama insanları buna teşvik etme yolları gözden kaçabiliyor. Bu yüzden, anketi paylaşmadan önce takipçilerinizin neden ankete dahil olduğunu sorun ve onları anketi paylaşmaya teşvik edin.
 6. Takipçilerinizin paylaşımlarını saklayın. Duvarınızı “açık” tutarsanız, bazı yorumları ve içerikleri tekrar takipçilerinizle paylaşmak isteyebilirsiniz. Bu takipçilerinizin sadece kendilerini özel hissetmelerini sağlamaz, aynı zamanda markanıza daha fazla bağlı hissetmelerini sağlar.
 7. Takipçilerinizin izlemeyi isteyebileceği, sizin Facebook sayfanızla eşdeğer diğer sayfaları da takipçilerinizle paylaşın. Bu kendiniz odaklı olmadan onlara değer katabilmenin klasik bir örneğidir.
 8. Takipçilerinize kendi yollarından çıkmalarını sağlayacak yollar önerin. Örneğin bir teknoloji markası size dropbox gibi bir uygulama ile dosyalarınızı online olarak yönetmeyi önerebilir.
 9. İpuçları ve istatistikleri yeni bir yazılımda paylaşın. Mesela Android ve iOS güncellemelerini paylaşabilirsiniz.
 10. İlgili araştırmaları vurgulayın. Bazen bir araştırma raporu takipçileriniz için müthiş bilgiler içerebilir. Bu içeriğe daha kolay erişerek kişiye değer katmanın güzel bir örneğidir.
 11. İşle ilgili önemli haberleri paylaşın. Bazen direk ürünü geliştirerek işinizi de genişletebilirsiniz. Örneğin, tatillerde takipçilerinizi mağaza açılış saatleriyle iligli bilgilendirebilirsiniz.
 12. Başka bir firma ile işbirliği yapın. Bu çoğu zaman değer yaratırken atlanan bir nokta olmaktadır. İş ortakları düzenli olarak içerik planlarını birbirleriyle paylaşarak çapraz paylaşım ile fırsatlarını belirleyebilir.
 13. Aplikasyon yapın. Facebook da aplikasyon geliştirmeyi desteklerken, siz de uygun ve kullanışlı olanlarını takipçilerinizle paylaşın. Bunu çok sevecekler.
 14. Facebook’la ilgili haberler paylaşın. Bütün markaların takipçileriyle ortak noktası Facebook. Eğer sosyal ağda güncellemeler varsa, bu gelişmeleri takipçilerinizle paylaşın.
 15. Mevsimsel / dönemsel güncellemeler. Her marka ve organizasyon, topluluğu ile zaman bazlı olayları paylaşır. Eğer hava değişimi varsa, tavsiye vermek için bir fırsat vardır ve sonuç olarak bir değer yaratılır.
 16. Organizasyon hatırlatıcıları. Nişinizle ilgili organizasyonları paylaşın. İnsanlara birşeyleri hatırlatmak her zaman iyi sonuç verir.
 17. Yapılacak şeyleri önerin. Zaman zaman Facebook sayfasında adminler kişilere haftasonu için ne planladıklarını sorarlar. Bunu bir adım öteye götürerek, ilginç olabilecek şeyleri önerebilirsiniz.
 18. Oyun değerlendirmeleri. Oyunların yararlılığı konusunda tartışabilirsiniz ama belli üyeleriniz işe giderken yolda oynayabilecekleri yeni mobil oyunlar hakkında bilgi almayı seveceklerdir.
 19. Takipçilerinizle ilgili albümlerin linklerini paylaşın. Ya da ilgili bir Flickr veya Picasa Web hesaplarının linkini paylaşabilirsiniz.
 20. Bir ihtiyacı karşılayan sorular sorun ve bunları cevaplayın. Soru sormak için sormuş olmak amaçsızdır. Takipçilerinizin neyi merak ettiğini analiz edin ve bu doğrultuda sorular oluşturun.
 21. Manşet yarışmaşları. Sektörünüzü temsil eden komik, garip ve enteresan resimler bulun ve bir sonraki manşet kral veya kraliçesini bulun. Insanlar yaratıcılıklarını göstermeyi sever ve haftalık manşet şampiyonlarını taçlandırırakak takipçilerinizin yaratıcılıklarını konuşturabilirsiniz.
 22. Seyircinizin perdenin arkasına bakmasına izin verin. Facebook sayfaları şirketinizin kişiliğini göstermektedir. Komik güncellemeler ve ekip fotoğraflarınızı paylaşın. Endişelenmeyin, takipçilerinizi biraz güldürmenin bir zararı yok.
 23. Müzik. Sizin işinizi veya ürününüzü yansıtmayabilir ama herkes müziği sever. Son günlerde Facebook Spotify ile işbirliği yaptı, öyleyse neden seyircileriniz için bir playlist oluşturup duvarınızda paylaşmıyorsunuz? Ek olarak, takipçilerinizden kendi önerilerini de isteyebilirsiniz.
 24. Fikirleri ve/veya soruları cesaretlendirin. Sosyal kanallarınız için yeni bir içerik mi bulmaya çalışıyorsunuz? Bunu yapmanın güzel bir yolu takipçilerinizin soru sormasını ve fikirlerini belirtmesini cesaretlendirmektir. Buna karşılık Facebook’ta paylaşmak için birini seçebilir ve kısa bir video oluşturabilir veya bloglayabilirsiniz.
 25. Alıntılar. Bu biraz gelişigüzeldir ama herkes ve her şey için bir alıntı vardır. Bulun ve paylaşın. Bazıları motive edici de olsa, belli bir durumu temsil edici de olsa birilerinin beğeneceği ve bağ kuracağı garantidir.
 26. Soruna basit çözüm sunun. İnsanlar hayatlarını kolaylaştıran şeylerle her zaman ilgilidir. Bu size kazandırır.
 27. İnternetteki ilginç bir sunumun linkini paylaşın. Ve seyircileriniz ile bunu tartışın. Onların görüş ve paylaşımlarını sorun.
 28. Sektörle ilgili haberler ve blogpostlar. Bu en belirgin şekilde yapabileceğiniz birşey olmasına rağmen çoğunlukla atlanmaktadır. Başkalarının içeriklerine atıfta bulunmaktan zarar gelmez. Takipçileriniz size yeni bir bilgi / websitesi veya blog keşfedebilecekleri için teşekkür edeceklerdir.
 29. Hatırlayın, tebrik edin, kabullenin. Dünya sürekli değişen bir yerdir. Her gün pozitif ve negatif olaylar olur. Eğer bir olay sizin ve işinizin üzerinde doğrudan ya da dolaylı olarak etki yaratıyorsa bir güncelleme paylaşın. Bu, sizin insan yanınızı gösterir.
 30. İlginç gerçekler. “Bunu biliyor muydunuz?” başlığı ile başlayan güncellemeler tartışmaları başlatmak için çok iyi bir yoldur.
 31. Boşluk doldurma postları. İşte bir örnek: “2012’de ……’ı yapmak istiyorum.” Takipçilerinizin plan, düşünce, yorum ve fikirlerini paylaşmalarını sağlayın.
 32. Haftalık postların fanatikleri. Sayfanıza bağlanmış bir fanatik mi var? Haftanın sonunda ona bir post adayarak neden ona kendini değerli hissettirmiyorsunuz?
 33. Bilmeceler ve akıl oyunları. Kim demiş bilmeceler sadece çocuklar içindir diye? Yetişkinler de iyi bir tahminde bulunmayı sever. Takipçilerinizin gününü arada bir eğlenceli bir bilmece post ederek aydınlatın. Bağlantı garantili.
 34. Facebook takipçilerinizi genişletmek için takipçilerinizden yardım alın. Tanıdığınız insanlarla sayfanızı paylaşmak kolaydır. Onları bunu yapması için cesaretlendirin.
 35. Ekip üyelerinize merhaba deyin veya ayrılan kişilere veda edin. Böyle yaparak, takipçilerinizin perdenin arkasına bakmasına izin vermiş olacaksınız. Bu aynı zamanda sizin yeni ve eski ekip üyelerine takdirinizi de gösterir.
 36. Bir günü, haftayı ya da ayı ayırın. Bir olay, başka bir şirket, bir ürün ya da bir kişi hakkında ilgili misiniz? Onlara yardım etmek için bir gün, hafta ya da ay ayırın. Onların ürününü, fikrini ya da olayını destekleyen güncellemeler paylaşın.
 37. Notlar. Notlar Facebook güncellemeleri için çok uzun olabilecek bilgileri paylaşmak için çok iyi bir yöntemdir. Küçük bir blogpost ya da bir ürün hizmet ya da etkinlik hakkında basit bir önbilgi olabilir.
 38. Twitter hashtagi ile bağlantı kurun. Twitter üzerinden ilginç bir tartışma gerçekleştiriyorsunuz ve Facebook takipçilerinizin de bu tartışmaya katılmasını mı istiyorsunuz? Facebook duvarınızdan link verin. Takipçilerinizin sizin aynı zamanda Twitter’da olduğunuzu da farketmelerini sağlayın.
 39. Topluluğunuzu ürünle resim eklemeleri için teşvik edin. Beğendiğiniz bir tane bulun ve paylaşın.
 40. Instagram ile fotoğraf paylaşın. Sizin şirketiniz henüz bu popüler uygulamayı kullanmaya başlamadı mı? Hızla ivme kazanıyoruz; Başkan Obama da bu uygulamaya katıldı. Ayrıca Instagram fotoğraflarınızı ekleyebilmeniz için Facebook uygulaması da var.

Adam Vincenzini, dijital ve sosyal medyada pazarlama ve iletişim danışmanı olarak görev alıyor. Kendisi ayrıca Londra’daki PR Daily’de iştirakçi.

Antonia Harler, çeşitli markalar için sosyal medya programları oluşturmada ve sunmada yardımcı olan, Lınra’da görev alan bir sosyal medya danışmanı. Ona kendi blogu, twitter ve linkedin hesapları üzerinden ulaşılabilir.

Kaynak:  http://www.prdaily.com/Main/Articles/40_useful_updates_for_your_brands_Facebook_page_10480.aspx

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.