Menu

Dijital Marka İletişiminde Sosyal Entegrasyonun Gücü

Sosyal ağların giderek daha geniş kitlelere yayılmasıyla birlikte, bu alanda kendisine yer bulan marka sayısı giderek artmaya devam ediyor.

Sosyal medya platformlarında oluşturulan hesapların dışında, aslında bir adım geriye gidilip yeniden yapılandırılması gereken bir alan var: İnternet Siteleri!

Müşterileriyle internet ortamında daha sosyal olmak isteyen markalar, oluşturdukları sosyal entegrasyon planıyla, kanallarındaki topluluklara internet siteleri üzerinden gelen ziyaretçilerini de dahil edebilmektedir. Sosyal paylaşım araçlarıyla zenginleştirilmiş  içeriklerin yer aldığı bir internet sitesi, markanın hedeflediği makro topluluğun oluşturulmasında oldukça iyi geri dönüşler alan bir çalışmadır. Kampanya, reklam ve uygulama gibi iletişim çalışmalarının dışında, ekonomik bir yöntem olarak gözümüze çarpan sosyal entegrasyon planı, ayrıca site içeriklerinin viral olarak çok daha kolay ve hızlı bir biçimde yayılmasını sağlamaktadır.

Bu planı oluştururken markaların en fazla tercih ettiği yapı, Facebook ve Twitter sayfalarındaki topluluğu büyütmek ve varlık yönetimini desteklemek amacıyla oluşturulan like ve tweet widget uygulamalarıdır. İlgili internet sitesinde ziyaret eden kullanıcıyı karşılayan bu widget, hedef kitlenin bu alandaki iletişimiyle ilgili bilgi sahibi olmasını sağlarken, hesaplardaki ağ sayısını da artırmaktadır.

Sosyal entegrasyon planında en fazla kullanılan paylaşım araçları, şimdilik “like, tweet, share ve +1” butonları. Ama gelişen platformlar, ileride bu araçların daha da çok artıp fonksiyonellik kazanmasını sağlayabilir.

Paylaşılabilir bir internet sitesinin, “sosyal marka” olma yolundaki ilk adımlarından biri olduğunu hatırlatıyor, online medya dünyasında bu konuyla ilgili daha bir çok örnek çalışma görmeyi diliyoruz!


Ahmet Erim Suyabasmaz

 

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.