Menu

2012’de Şikayet Yönetiminde Dengeler Neden Değişecek?

Facebook, son güncellemeleri ile birlikte 2012’de sosyal medyada topluluk ve itibar yönetimi şeklini değiştirecek bir gelişmeyi de açıkladı.

Facebook’un Singapur’da test ettiği ve yakında bütün sayfalarda devreye girecek olan özellik, Facebook sayfası yöneticilerinin, sayfa duvarına yazı yazan kişilere doğrudan mesaj atmasını sağlayacak.

Sosyal medyada topluluk ve şikayet yönetimi konularına çok yakın değilseniz, bu yeni özellik sizi çok heyecanlandırmamış olabilir.

Peki Bu Özellik Neden Önemli?

Sayfa kullanımları yayılmaya başladığından bu yana, sayfa yöneticileri çok temel iki özelliği kullanamıyorlardı, yani üyelerin tam listesini göremiyorlar ve bu kişilere mesaj atamıyorlardı.

Bu ne demek? Yani, Facebook sayfanıza gelip “Ben ürününüzü kullandım, yazıklar olsun böyle kötü bir şey yok” diyen kişiye ancak “Merhaba, bize bitlenmiş bir linkten ulaşırsanız size yardımcı olmak isteriz” şeklinde dışarıdan hoş görünmeyen, anında çözüm sunmayan bir yorumu sayfa olarak yazmak ve beklemek gerekiyordu.

Bu sıkıntılı durum yüzünden itibar ve şikayet yönetimi mecrası olarak Facebook yerine Twitter’ı kullanmak tercih ediliyordu. Twitter’da ulaşılmak istenen kişinin en azından kullanıcı adı her zaman bellidir ve hesabı takip etmesi durumunda her zaman özel mesaj ile kişiye ulaşılabilir.

Facebook Twitter’dan Rol Çalacak Mı?

Şimdi bu yeni özellik sayesinde markaların şikayet yönetimi ağırlığı, çok daha ölçülebilir, çok daha viral ve çok daha fazla kullanıcıya sahip olan Facebook üzerine kayabilir. Twitter üzerinde başlamış yoğun monitoring’e bağlı şikayet yönetimi yatırımları, Facebook üzerinde çok daha etkili bir şekilde bu işi yapabildikleri takdirde dengeler değişecektir.

Facebook’un bu unsuru ne kadar kapsamlı olacak ve bizlere ne kadar veri analiz etme imkanı sunacak, birlikte bekleyip göreceğiz.

8 Aralık 2011,
Can Sungur

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.