Menu

Google+ Sayfaları Mercek Altında

Neredeyse iki haftada bir geliştirdiği yeni uygulamalarıyla adeta kullanıcı şaşkınlığının daima taze kalmasını sağlayan Facebook, bu hafta yerini Google’a bıraktı. Zira şimdi hamle sırası + (Plus) sayfalarını hayata geçiren Google’da!

Sadece bir arama motoru ve reklam hizmetiyle sınırlı kalmak istemeyen Google, daha once Wave, Buzz gibi projelerden istediği sonucu alamasa da, online marka iletişimi ve topluluk oluşturma alanındaki en büyük rakibi Facebook’a karşı bu hafta Plus sayfaları atağını başlatmış oldu.

Facebook ve Google+ Sayfaları

Buna gore artık Facebook platformunda olduğu gibi, Google+ dünyasında da bir markayı, tanınmış kişiyi, işletmeyi ya da bir kuruluşu temsil eden sayfalar oluşturulabilecek. Ayrıcıca Google+ sayfalarını Facebook’tan ayıran en önemli özelliklerden biri olan Hang outs ile, sayfada yer alan takipçilerin aynı anda video chat yapması sağlanacak. Facebook sayfalarının üst kısmında gördüğümüz 5 adet görselden oluşan ve banner alanı niteliğinde  kullanılan bölüm, Google+’da da karşımıza çıkıyor. Üstelik .gif formatlı görsellerin de eklenebilmesi, Google+’da bu alanın çok daha kullanışlı olmasını sağlamakta. Burberry sayfası bu özellik için iyi bir örnek.

Fakat Facebook’da olduğu gibi sayfalara uygulama ekleme, reklam yayınlama gibi özellikler şimdilik yer almıyor. Konumlandırma açısından oldukça önem taşıyan sayfa kullanıcı adı da, Google+ platformunda henüz yer almayan bir diğer özellik. Yani şimdilik https://plus.google.com/”marka adı” şeklinde bir adres oluşturulamıyor.

Google’ın bu projeyi oluşturmaktaki en büyük amacı, iş dünyası ve markaların Google+ sayfaları sayesinde müşterileri ve takipçileriyle devamlı olarak iletişimde kalabilmeleri. Bununla birlikte takipçiler, sayfaları +1’leyerek diğer kullanıcılara tavsiye edebilirken, Google+1 sayfalarının kullanıcının çevrelerinden birine ekleyerek sürekli iletişimde olabilmeleri. Google’ın,  Plus sayfalarını anlatan videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Facebook ve Google arasındaki rekabet hiç bitmeyecek gibi görünüyor. Online marka iletişimiyle birlikte sosyal medyada yer alan toplulukların önemi,  hızla gelişen platformlarla birlikte artık göz ardı edilemez bir noktaya ulaşmış durumda.

Promoqube olarak Google+ sayfamızı buradan takip edebilirsiniz.

Anlaşılan 2011 yılına daha birçok yenilik sığdıracağız…

Ahmet Erim Suyabasmaz

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.