Menu

Facebook’dan Sayfalar için Yeni İstatistikler -1

Facebook’un Timeline ile profillere yönelik yeniliklerinin ardından bir yenilik de sayfalara geldi. Facebook, geçtiğimiz günlerde sayfalar için yeni istatistiklerini duyurdu ve mevcut istatistiklerin adını “Eski İstatistikler” olarak güncelledi.

Yeni istatistiklere ise sayfa avatarının altından “Insights” sekmesine tıklanarak ulaşılabiliyor.

Facebook, hedef kitlenizin büyüklüğünü ve engagement oluşturma performansını anlamak için 4 metriğin önemine vurgu yapıyor.

Peki bu metrikler ne ifade ediyor, yeni gelen terimler neler?

1-    Toplam Hayran Sayısı: Sayfayı beğenen toplam tekil kullanıcı sayısı

2-    Hayranların Arkadaşları: Sayfanın mevcut hayranları dahil olmak üzere sayfayı beğenen hayranların arkadaşlarının sayısı

3-    Marka Hakkında Konuşanlar: Son 7 gün içinde aşağıdaki yollarla sayfa ile etkileşime giren kullanıcı sayısı

  1. Sayfayı beğenme
  2. Sayfa içeriğini beğenme, paylaşma ya da içeriğe yorum yapma
  3. Sorulan Facebook sorularına cevap verme
  4. Sayfa etkinlik katılım durumlarını yanıtlama
  5. Herhangi bir yerde @sayfaadı şekliyle sayfadan bahsetme
  6. Sayfadaki bir fotoğrafta etiketlenme
  7. Sayfanın Places’ı varsa bu lokasyonda check-in olma

4-    Toplam Ulaşım: Son 7 günde Facebook reklamları dahil sayfa ile alakalı herhangi bir içeriği görme

Facebook’da topluluk yönetiminde ilk amaç, oluşturulan içeriğin sayfa hayranlarının çoğuna ulaşması ve hayranların bu içerikleri beğenerek, paylaşarak ve içeriklere yorum yaparak etkileşime geçmelerini sağlamaktır. Bu yeni insights’larla,  hayranlarla yapılan etkileşimin sonuçları daha net görülebilecek.

Date: Sayfa içeriğinin yayınlandığı gün

Post: İçeriklerin önizlemesi

Reach: İçeriği gören tekil kullanıcı sayısı

Engaged Users: İçeriğin herhangi yerine tıklayan tekil kullanıcı sayısı

Talking About This: İçerik ile “beğen”i, yorum, paylaşım, soru cevaplama ve etkinlik katılımını cevaplama yollarıyla etkileşime geçen tekil kullanıcı sayısı

Virality: İçerik ile etkileşime geçen tekil kullanıcıların (Talking About This) bu içeriği gören tekil kullanıcıların (Reach) içindeki yüzdeliği

Hangi tip içeriklerin daha fazla etkileşim yarattığını deneyerek anlamak ve ona uygun iletişim geliştirmek gerekir. Örneğin bir sayfada fotoğraflar çok fazla etkileşim yaratırken başka bir sayfada videolar daha fazla etkileşim yaratabilir. Ayrıca iletişim oluşturulurken belli temalar üzerinden gidilirse, hangi temaların daha çok etkileşim sağladığı bilgisine de erişebilinir.

Ayrıca sektörünüze ve hedeflerinize göre de dikkate alacağınız bölümler değişebilir. Yani örneğin bir film şirketiyseniz ve yeni filminizin fragmanına dikkat çekmek istiyorsanız sizin için “Reach” ve “Engaged Users” önemlidir çünkü sizin için, fragmanınızı kaç kişinin gördüğü ve onunla etkileşime geçtiği  önemlidir.  Yazımızın ikinci bölümünde bu insights’lara yeni gelen grafikler hakkında bilgileri bulabileceksiniz.

Eren Caner

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.