Menu

Akaryakıt Sektöründe İşe Yarar Yaratıcılık

İşe yarar yaratıcılık örneği görmek beni mutlu ediyor. Bugün farkettiğim, Türkiye’den bir örneği hemen paylaşmak istedim.

Biliyorsunuz, son dönemde, EPDK (enerji piyasası denetleme kurumu) kararları, sektördeki pazarlama dengesini değiştirmişti. EPDK, akaryakıt fiyatlarının daha da düşmesi için, firmaların, promosyon ürün dağıtmasını, fiyat dışında farklı tür bir promosyon kampanyası yürütmesini yasaklamıştı. Bu karar sonrası, düz mantıkla, akaryakıt firmalarının eli-kolu bağlanmış oldu ve fiyat rekabeti dışında ellerinde bir araç kalmadı (ki fiyat rekabeti her zaman ölümcüldür).

Bu durum karşısında, Petrol Ofisi, işe yarar yaratıcılık örneği olarak, Petrol Ofisi istasyon marketlerinde ayın fırsatı kampanyası başlatmış. Her ay, farklı bir promosyon ürününü, istasyon marketlerinde çok ucuz fiyata, kısıtlı sayıda satıyor. Promosyon kampanyasını akaryakıt ürünlerinde yapamıyor, ama istasyon marketlerde yapıyor. İstasyon marketlerinin müşterisi de çok çok büyük oranda, akaryakıt satın alan kişiler. Müşteri algısında, istasyon marketlerinde yapılan kampanya hala istasyonda yapılmış kampanya gibi duruyor. Müşterileri istasyona daha sık getirmek için hala işe yarıyor. Bu kadar çok kısıtlanmış bir sektör olmasına rağmen, marka, işe yarar yaratıcılıkla, kendi kampanya mekaniğini geliştirmeyi başarmış.

Etik Not: PQ olarak Petrol Ofisi ve başka akaryakıt firmasıyla çalışmıyoruz.

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.