Menu

”Like” lar fark yaratmaya devam ediyor!

Bir önceki yazımızda ”Like” ların sosyal tavsiyeler üzerinde ne kadar büyük etkisi olduğundan bahsetmiştik. ”Like” ın etkileri ve faydaları ile ilgili yapılan anketin sonuçlarını incelemeye devam ediyoruz.

Durum: Müşterilerin 3’te birinden fazlasının, daha yüksek sayıda “Like” alan ürünü tercih etme ihtimali kuvvetli.

Bu neden “cool”: Sosyal kanıt etki bırakıcıdır. Bu sadece Facebook “Like”larıyla ilgili değil. Bu kullanıcı yorumlarının, referansların ve sosyal kredinin diğer formlarının önemini destekler nitelikte. Bunlar ürün bazında değer ifade ediyorlar. Sosyal destek oluşturmak için çalışmanın ne kadar önemli olduğunu vurgular nitelikte.

Durum: Facebook kullanıcılarının 4’te 1’i ürün “Like”larını arkadaşlarıyla paylaşıyor.

Bu neden “cool”: Gerçek ürün yayıcıları (evangelistler) asla çoğunluk değil ama onlar sesi çok çıkan bir azınlık. Tüketicilerinizin %80’i Facebook kullanıcısıysa ve bunların %25’i ürünleriniz hakkındaki görüşlerinizi yaysa nasıl olurdu?

Dahası, anketi cevaplayanların %19’u Facebook üzerinde ürün tavsiyeleri sorduklarını ve %16’sı Facebook tavsiyeleriyle ürün satın aldıklarını söylüyor.

Madalyonun öbür yüzündeyse, sosyal paylaşım butonları sayfanızı yavaşlatabilir ve bu sıralamanıza darbe vurabilir ve sekme oranınızı yükseltebilir.

“Web Performance Today” blogu 2 şey tavsiye ediyor:

1. Butonları alta koy ki yüklenecek en son obje olsunlar. Bu harika bir optimizasyon tekniği çünkü buton denilen şey bir üçüncü-parti kodu ve sayfayı yavaşlatabilir. VE bir sayfanın işleyişiyle ilgili hayati bir önemi yok.

2. Her buton için bir maliyet-kazanç analizi yap. Buton sayesinde elde edebileceğin geri dönüşün performans kaybı yüzünden yok olmadığından emin ol.

Anket sonuçlarından çıkaracağımız en önemli sonuç Facebook ‘Like’ butonu her ne kadar küçük görünse de işlevi ve etkisiyle ürününüze harikalar yaratabilmek için yeterli büyüklükte olduğudur. Özellikle önümüzdeki günlerin en çok konuşalacak konusu olan f-commerce ‘in başarısını en çok ‘Like’ butonları tetikleyecek diyebiliriz.

Kaynak

Cansu Özyılmaz

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.