Menu

Instagram’ı Geliştirme Fikirleri

Instagram, bildiğiniz üzere iPhone üzerinde oldukça ilgi gören bir fotoğraf paylaşım ağı. Instagram ve benzeri fotoğraf paylaşım platformlarını yoğun kullanan biri olarak bu uygulamada ne tür geliştirmeler yapılabilir bunlara bakalım:

1- Hemen her sosyal ağda kullanıcıların, yüklediği fotoğrafların ve videoların ne kadar görüntülendiğini öğrenmek isteyeceğini söyleyebilirim. Instagram böyle bir geliştirmeyle, hem yüklenen fotoğrafların görüntülenme sayısını vererek bu mecranın istenirse ne kadar efektif kullanılabileceğini göstermiş olur hem de buradaki yüksek görüntülenme oranları, markaların bu mecrayı daha çabuk keşfetmesini de sağlayabilir.

2- Instagram’da “News” bölümünde arkadaşlarımın başkalarının beğendiği fotoğrafları bana göstermesi güzel ancak onlar başkalarının fotoğraflarına neler yazmışlar, hangi fotoğraf hakkında neler düşünüyorlar’ı bilmek de hoş bir deneyim olabilir.

3- Bazı kullanıcıların yorumları rahatsız edici olabilir ve bu da diğer kullanıcıları Instagram’dan uzaklaştırabilir. Bunun önlenmesi için getirilecek bir engelleme özelliği kullanıcıları uygulamada tutabilmek için önemli bir adım olabilir.

4- Instagram artık sadece iPhone ile fotoğraf yüklenen bir mecradan çok, dslr fotoğraf makineleriyle çekilen fotoğrafların da yüklendiği bir mecra haline geldi. Bunu, Instagram’da aramalara #canon #nikon #pentax vb. yazarak görebiliyoruz. Dslr fotoğraf makineleriyle çekilen fotoğraflar genelde Flickr gibi yüksek çözünürlüğü destekleyen paylaşım servislerinde barındırılıyor. Bu konuda Instagram, Flickr importer gibi bir özellik ekleyerek Flickr’daki fotoğrafların Instagram’a yüklenebilmesini sağlayabilir ya da kullanıcılar Facebook’daki fotoğraflarını Instagram’a da eklemek isteyebilirler. Yine bir Facebook importer özelliği ile kullanıcılara Facebook fotoğraflarını kolayca Instagram’a ekleme özelliği sunulabilir. Bu gelişmeler kuşkusuz Instagram’a çok daha fazla fotoğraf yüklenmesini sağlayacaktır.

5- Instagram’da o anın en çok beğeni toplayan fotoğraflarının paylaşıldığı bir “Popüler” sekmesi mevcut ancak buradaki fotoğrafların geniş kitleler tarafından uzun vadede daha kolay erişilebilmesi için Instagram, bir galeri özelliği getirebilir. Aynı şekilde profillere de getirilebilecek bir galeri özelliği kullanıcıların istediği fotoğrafları daha çok ön plana alabilmesini sağlayacaktır.

Eren Caner

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.