Menu

Hayat Çizginiz Artık Facebook’ta Oluşuyor

Çok beklenen F8 konferansı Mark Zuckerberg’in sunumuyla Perşembe günü gerçekleşti. Sunumda çok şey anlatıldı ancak diğer tüm konuların önüne geçen tek bir nokta oldu; kullanıcı profilinin tamamen değişimi ile gelen Timeline.

Facebook profili Timeline ile değişiyor

Facebook’un konferansta sunduğu en önemli yeniliklerden bir tanesi Timeline oldu. Önceden birkullanıcının profiline giren insanlar, ilk 5 dakikalık tanışma ile öğreneceği bilgileri görebilirlerdi çünkü kimse iki kere arka arkaya aşağı ilerleyerek bir kişinin geçmişine gazete okur gibi bakmıyordu. Artık Timeline ile tüm hayatınıza ait önemli anları görmeniz rahatlaşıyor.

Detayları incelemeden önce genel olarak profilin yeni haline bakınca kullanıcıya ayrılan alan artık çok daha geniş. Resimler büyük, her sayfa ve özellik kullanıcının tek tıklama uzağına yerleştirilmiş. Reklamlar küçük bir yer kaplıyor ancak kullanıcı sayfada aşağı indikçe reklamlar da kullanıcıyı takip ediyor. Profil sayfasının sağı veya solu artık listeler ile dolu bir karmaşa değil. Sadece tek ve uzun bir hayat çizgisi mevcut.

Kısaca profillerde öne çıkan değişikliklere bakalım,

İlk göze çarpan nokta profillerin en üstünde duran büyük kapak resmi. Kapak resmi ile her profil artık gerçekten birbirinden farklı hale geliyor. Facebook, kendinizi ifade etmenizi istediği için bu alanı elinden geldiğince büyük bırakmış. İstenilen herhangi bir anda değiştirilebilen bu kapak resminin yanında artık daha küçük ve profesyonel duran profil resmi de şık bir şekilde duruyor.

Kapağın hemen sağına bakınca farkediliyor ki, Facebook profil sayfası artık çok daha düzenli. Sağ üstte bulunan zaman çizelgesi kullanıcının son birkaç ay öncesine, birkaç sene öncesine veya doğduğu seneye gitmesine olanak sağlıyor(sadece Facebook sayfası üzerinden tabii).  Arkadaş sayısının öneminin gittikçe azalmasıyla bu düzenden Arkadaş listesi de payını almış gibi duruyor. Eskiden sol tarafta duran “Arkadaşlar” artık kapak resminin altında çok küçük bir yer kaplıyor. Arkadaşlar kısmının yanında aynı önemin verildiği birkaç kısım daha var. Bu kısımda sırasıyla, paylaşılan tüm resimler, yapılan tüm paylaşımların harita üzerinde sevimli bir görünüşü ve beğenilen sayfalar bulunuyor.

Bu kısmı da geçip artık Timeline’ın içine girdiğimizde görünüyor ki durum güncellemesi de renklendirilmiş. Sağlık, deneyim, iş ve eğitim, yaşam ve aile ve ilişkiler kısımlarından birinin seçilebildiği kısımda uygun içerik listeden seçilerek paylaşılabiliyor. Mesela sağlık kısmından bir hastalığımın geçtiğini belirtebiliyorum. Bunun normal bir şekilde paylaşmaktan farkı nedir diye baktığımızda ise bu şekilde yapılan paylaşımların hayat çizgisine önemli noktalar olarak işaretlendiğini ve tam ekran genişliğinde bir yer ayrıldığını görüyoruz(genişlik sonradan değiştirilebiliyor).

Timeline’ın kendisine baktığımızda, kullanıcı profilinin tam ortasında duran hayat çizgisi ile Timeline’ın asıl anlamı ortaya çıkıyor. Tüm profilin bu çizgi etrafında oluştuğu sayfada hayat çizgisi elbette doğum ile başlıyor ve son paylaşımlara kadar olan her şeyi gösteriyor. Resimler, videolar ve tüm paylaşımlar istenilen kısma eklenebiliyor, çıkartılabiliyor ve üstlerinde duran yıldız işaretiyle tam ekran genişliğine büyütülebiliyor. Böylece profile gelen herkes o kişinin hayatının en dikkat çekici, eğlenceli ve önemli anlarını görebiliyor.

Tüm bu değişiklikler ile Facebook insanların hayatlarını ortaya koyabilecekleri bir günlük olmaya doğru büyük bir adım attı. Eski fotoğraflarına bakanların yaşadığı nostalji etkisi bir yana, insanların hayatlarını bir yerde sergileyebileceklerini bilmek insanların kaçıramayacağı bir nokta diye düşünüyorum. Peki bu kadar değişiklik Facebook’ta kendimizi ifade edişimizi ne kadar değiştirecek? Facebook kullanımı daha renkli olacak mı? Bunları ilerleyen günlerde Timeline herkese açıldığında hep birlikte göreceğiz.

Serkan Köse

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.