Menu

Facebook’ta Paylaşımlarımız Değişiyor

Facebook; paylaşımlarda etiketleme, lokasyon ve gizlilik ile ilgili değişikliklerinin duyurusunu kendi blog sayfasından bildirdi. Şu anda kısıtlı bir çevrede tarafından kullanılsa da, yapılan bu değişiklikler kısa süre içerisinde tüm kullanıcıları kapsayacak.  Yeni araç ve menüler sayesinde, yapılan bu değişiklileri kullanıcılar kolayca tecrübe edebiliyor.

1-BİRLİKTE OLDUĞUNUZ KİŞİLERİ ETİKETLEYİN:
Artık durumunuzu güncellerken birlikte olduğunuz arkadaşlarınızı kolayca etiketleyebiliyorsunuz, böylece birini etiketlediğinizde o kişinin profiliyle de bir bağlantı oluşuyor ve gönderinizi o kişinin arkadaşlarıyla da paylaşılmış oluyorsunuz.


2- NEREDE BULUNDUĞUNUZU BELİRTİN:
Paylaştığınız gönderide bulunduğunuz şehri semti veya parkı nerde olduğunuzu kolaylıkla belirtebiliyorsunuz. Bu yeni özellik sayesinde akıllı telefonunuz olmasına gerek yok, artık konumunuzu bilgisayarınızdan da paylaşabiliyorsunuz. Bu sayede, gittiğiniz yeri söyleyebiliyor, sevdiğiniz fotoğrafların nerde çekildiğini unutmuyorsunuz, şu anda bulunduğunuz yeri duyurarak yakındaki arkadaşlarınızla görüşebiliyor, gideceğiniz yerlerden bahsediyor o yere daha önceden gitmiş arkadaşlarınızdan tavsiyeler alabiliyorsunuz.
3- GİZLİLİK:
Gizlilik ayarlarıyla ilgili de yeniliker geldi, artık durum güncellemelerinizi, fotoğraflarınızı, profil bilgilerinizi kimlerin görebileceğini seçebiliyorsunuz. Kontrollerinizin çoğu paylaşım sırasında kullanılabildiğinden gizlilik ayarları sayfası eskiye göre daha basit bir hale geldi. Ayrıca artık etiketlemeleri kaldırma ve şikayet etme özelliği var. Gizlilik ayarlarınızı güncelleyerek etiketlendiğiniz şeylerin profilinizde gözükmeden önce onayınıza sunulmasını sağlıyorsunuz. Etiketi kaldırıken şunlardan birini yapıyorsunuz;

  • Etiketi kaldırabiliyor; gönderi Facebook’ta durmaya devam ediyor ancak artık profilinizde gözükmüyor ve sizi işaret etmiyor.
  • Gönderinin sahibine bir mesaj gönderebiliyor; ve gönderiyi Facebook’tan kaldırmasını istiyorsunuz.
  • Gönderiyi Facebook’a şikayet edebiliyor; gönderi kurallarımıza aykırıysa, siteden kaldırılıyor.
  • Gönderinin sahibini engelleyebiliyor; bu kişinin sizi eklediği tüm etiketler kaldırabiliyor ve bundan böyle Facebook’ta birbirinizi göremiyor ve birbirinizle etikileşime geçemiyorsunuz.

Ebru Sağım

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.