Menu

Facebook’da News Feed İçerikleri de Artık Gruplanacak

Facebook önceki gün News Feed içeriklerindeki benzer sohbetleri bir araya getirecek şekilde gruplamaya başlayacağını açıkladı. Daha önce karşılaşmadıysanız, Facebook tarafından sağlanan soldaki örnek, arkadaşlarınızın benzer konu hakkındaki güncellemelerinin kişisel News Feed’inizde geçmişteki dağınık görüntünün aksine nasıl bir araya toplandığını basitçe gösteriyor.

Bu değişikliğin markalar tarafından dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda marka sayfalarının İçerik stratejilerinin belirlenmesinde nelere dikkat edilmesi gerektiğine bir göz attığımızda;

News Feed İçerik Stratejisi

Marka sayfalarında içerik oluştururken şunları göz önünde bulundurulmalıdır;

  1. Zamanında ve Uygun İçerik: Bir kullanıcının News Feed’inde grup oluşturabilmek için yeteri kadar arkadaşının ya da sayfasının bu konuyla ilgili konuşması gerekir. Bu, bir içeriğin uygun zamanlı olması için birçok arkadaşın veya üye olduğu sayfanın aynı anda bu içerikle ilgili konuşması gerektiği anlamına geliyor. Eğer siz bir markaysanız, bu, fanlarınızın hangi konuyu olduğu kadar bu konuları ne zaman konuştuklarını da bilmeniz gerektiği anlamına geliyor. Aşağıdaki örnek, NPR’ nin update’inin arkadaşlar ve sayfalar arasında da paylaşıldıktan sonra News Feed’de nasıl grup olarak gözüktüğünü gösteriyor.


  2. Facebook Sayfalarını Takip Et: Bir içeriğin grup olabilmesi için Facebook’ta bir sayfaya sahip olunması gerektiğini bilmek önemli. Yukarıdaki örnekte Kanye West bir kullanıcının 6 arkadaşı tarafından mention edilmiş. Kanye West’in Facebook’ta sayfası da olduğu için, News Feed’de, içinde Kanye West’in sayfasının hoş ve küçük bir linki de bulunacak şekilde bu içerikleri hızlıca gösteriyor. Marka sayfası yöneticileri hangi içeriği uygun zamanda gireceklerini düşünürken, içerikle ilgili sayfanın mevcut olduğunu da rutin bir şekilde kontrol etmeli.

Markalar Gruplamadan Fayda Sağlayabilir

Bir marka bu News Feed değişikliğinden nasıl faydalanabilir?

  1. Marka İlişkisi & Müşteri Bağımlılığı: Bu değişikliğin birincil faydası markaların mevcut fanlarıyla daha iyi ilişki kurmasını mümkün kılması. Örneğin, eğer bir kullanıcının iki arkadaşının ve beğendikleri bir markanın benzer sohbetleri olursa, o marka kişiye daha yakın hale geliyor. Bu markalar için sayfalarını beğenen fakat bağımlılıkları düşük kullanıcılarla daha çok yakınlaşmak için büyük bir fırsat.
  2. Sayfanın Büyümesi: Bu içeriklerin doğası gereği, sayfa büyümesi bu tartışmanın konusu olan markalar, insanlar veya sayfalar için daha yararlı olmakta. Yukarıdaki Kanye West örneğinde olduğu gibi, kullanıcı bu grup güncellemeyi alıyor. Çünkü kullanıcı bu sayfayı zaten daha önce like etmiş ve arkadaşları da bununla ilgili konuşuyor. Bu link kullanıcıyı Kanye West’i Facebook’ta like etmeye teşvik edebilir, fakat başka bir sayfayı keşfetmesi için bir fırsat sağlamıyor.

Markaların News Feed’e yatırım yapmasını vurgulayan nitelikteki istatistiklere daha önceki yazılarımızda değinmiştik. Facebook’un News Feed akışı ile ilgili yaptığı bu geliştirmeler her ne kadar detay gibi görünse de aslında markalar tarafından dikkate alınıp doğru kullanıldığı sürece onlar için çok büyük öneme sahip değişikliklerdir.

Kaynak

Cansu Özyılmaz

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.