Menu

Güncel Facebook Türkiye Istatistikleri

Yakın zamanda, TTNET, sektör için çok önemli olduğunu düşündüğüm, Türkiye’de internet trafiğinin dağılımı verisini paylaştı. Bu verilere dayanarak önemli çıkarsamalar yapabiliriz. Aşağıdaki dağılıma göre, Türk internet trafiğinin %4,07’si tek başına Facebook üzerinde gerçekleşiyor. Bu oran, tüm internet faaliyetlerinin içindeki oranı gösteriyor. Oranlamamızı web trafiğinin içindeki payı üzerine yaparsak (video sitelerini dışarıda tutarak, web browsing kategorisine oranla) Facebook’un web trafiği içindeki payı %12.73’e (4,07/4.07+22,88) yükseliyor. Daha çarpıcı bir yorum,  Internette yaklaşık 8 milyar site varken, Facebook tek başına, web trafiğinin yaklaşık %12.73‘ünü sağlıyor.

Bunun dışında, Mart 2010’da Facebook Türkiye Istatistiklerini paylaşmıştı. Temmuz 2011’e göre verilerimizi güncellersek, aşağıdaki sonuçlara ulaşıyoruz.

29.663.140 Facebook’daki aktif Türk kullanıcı sayısı (Kaynak: Facebook Ads, Temmuz 2011) Mart ayında bu rakam 20 milyon civarındaydı. Geçen 15 ay içinde, kullanıcı sayısında, %50’lik bir artış görüyoruz.

76.000.000.000 Facebook’da aylık Türk kullanıcıların oluşturduğu sayfa gösterimi sayısı (çıkarsama). Mart  2010 verisine göre bu rakam 51 milyardı. Geçen dönem içinde Facebook’un üye sayısı %50 arttı, keza Google trends’de %55,%60’lık artışı doğruluyor. Elimizdeki bu çıkarsamaya göre 76 milyar tahminini yapabiliriz.

2.700.000.000 Facebook’daki Türk kullanıcıların her ay yaptıkları paylaşım sayısı. Facebook resmi verilerine göre her kullanıcı ayda 90 tane içerik paylaşımında bulunuyor. Burada yola çıkarak, Türk kullanıcıların, dünya ortalamasına benzediğini varsayarak, aylık paylaşım sayısına ulaşabiliriz.

%36 Facebook Türkiye’deki kadın kullanıcı oranı (Temmuz 2011: Kaynak Facebook Ads). Geçen yıl bu oran %35’di. 1 puanlık bir artış görüyoruz. Facebook kullanıcı sayısı, Türk internetinin kullanıcı sayısına paralel ilerliyor. Kadınların, internete erişiminde geçen yıl mesafe katedemediğimizi gösteriyor.

5 Türkiye, Facebook’da en kalabalık 5. ülke.(Kaynak: socialbakers, Temmuz 2011) Kullanıcı sayısı olarak İngiltere ile başabaş kullanıcı sayısına sahibiz. Kalabalık nufusu ile Hindistan, listede ilk beş içinde hızla ilerliyor.

Son olarak, gözönüne almamız gereken Facebook’un resmi verileri var. Bu veriler, dünya ortalamasını yansıtıyor ancak, Türkiye’de de yakın rakamlar olacağını düşünüyoruz.

130 Ortama bir kullanıcının Facebook’daki arkadaş sayısı

80 Ortalama bir kullanıcı Facebook’da katıldığı grup sayısı (Sayfa ve event)

90: Ortalama bir kullanıcının Facebook’da ayda yaptığı paylaşım sayısı

56 dakika: Aktif Facebook kullanıcılarının Facebook’da geçirdiği günlük zaman

1 Comment

  • Ali Yılmaz

    TTNET istatistiklerinin çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. “Trafik”ten kasıt data trafiği ise firmalara göre ayırmak yanlış bir yaklaşım. Kategorilere/aktiviteye göre ayrımak daha doğru olur. Yani Web browsing, web download, P2P download, FB, YT, demek yerine Video, Mail, Web Browsing, gibi ayırmak daha sağlıklı. Çünkü ben Milliyet’in sayfasında da video seyrediyor olabilirim, FB’de de. Video da hatrı sayılır data trafiği yarattığından o sitenin istatistiklerini şişirebilir. Vakit geçirme olarak baktılarsa (ki buna bakabiliyorlar mı bilmiyorum) o zaman da insanların ayrı sekmelerde ayrı sayfaları açık tutup farklı işler yapabileceği gerçeğini atlamış olurlar. Mesela tüm gün bir sekmede FB açıkken aynı anda bir program indiriyorsam bunu ne olarak sayıyorlar? Dolayısıyla ben çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum ama karar vermek için de araştırma detaylarını görmek lazım.

    Temmuz 11, 2011 - 12:21 pm

Leave A Comment

Your email address will not be published.