Menu

Facebook Deals ile Nasıl Kampanyalar Yapabiliriz

Facebook Deals’ın pazarlama kampanyalarında neleri değiştirebileceğine bir önceki yazımda değinmiştim. Bu yazımda Facebook Deals tiplerine ve nasıl kampanyalar açabileceğimize değinmek istiyorum.

Bildiğiniz gibi Facebook Deals, markaların kendi kampanyalarını Facebook’da içerik günceller gibi açabilecekleri ücretsiz bir Facebook ürünü. Facebook Deals kullanıcılara 4 farklı tipte sunulacak. Deals açmadan önce mevcut stratejinize göre daha fazla yayılma sağlayacak tipi doğru seçmeniz gerekecek.


Bireysel Deals:

Tek seferlik deals açmak istiyorsanız bu tipi seçin. Yeni bir ürünün tanıtımını yapmak,  fazla ürün stoğunu eritmek, ücretli ürünlerinizi hediye olarak vermek ya da mağazanıza daha fazla insan çekmek için bu deals tipi kullanılabilinir. Örneğin bir zincir mağazanın kampanyalarını yönetiyorsunuz. Kadıköy’deki mağazanızın cirolarının beklenenin altında olduğunu farkediyorsunuz. Sadece o mağazaya özel olarak açacağınız deals ile check-in ol ve anında %20 indirim kazan gibi bir fırsat sunabileceksiniz.


Birbirine Bağlı Deals:

Her zaman müşteriniz kalmasını istediğiniz ve pazarlama stratejinize göre belirleyeceğiniz sayıda check-in sayısına ulaşmış kitleye bu deals tipini sunabilirsiniz.  Örnek olarak, bir kahve zincirinin İstiklal Caddesinde bulunan lüks bir şubesinin devamlı olan ya da olmaya aday müşterilerinin bağlılık derecesini ölçmek istiyorsunuz.  Şöyle bir kurgu hazırlayabilirsiniz:  5 defa check-in olun. 5. check-in’inizde 1 adet istediğiniz büyük boy  kahveyi ücretsiz olarak alın. Kampanya sonrasında Facebook’un sağlayacağı analiz bilgilerine göre kaç kişi kaç defa check-in olmuş, kaç kişi kampanyadan yararlanmış, check-in olanların yaş ortalaması, cinsiyeti gibi verileri elde ederek, stratejinize göre ürün portföyünüzü genişletirken bu verileri de dikkate alma şansı yakalayacaksınız.


Gruplara Yönelik Deals:

İnsanlar yalnızken alışveriş yapmayı, bir şeyler yemeyi her zaman tercih etmeyebilir. Belli bir gruba yönelik kampanya açmak istediğinizde bu deals’ı tercih edebilirsiniz. 8 kişiye kadar beraber check-in olanlara indirim teklifi sunabilirsiniz. Bu deals ile mağazanızı, ürününüzü grupları kullanarak tanıtabilirsiniz. Çünkü belli bir kitle aynı anda check-in olduğunda, bireysel check-in’den daha fazla dikkat çekmenizi sağlar. Kişiler Facebook arkadaşlarına bu check-in’in sebebini ve olan fırsatı anlatma ihtiyacı duyacaktır. Örneğin arkadaşlarınızla topluca yemek yemek istediniz. Yakınınızdaki restaurant’ın bir deals açıldığını gördünüz. Topluca check-in olduğunuzda bu durum özellikle ortak arkadaşlarınızın ilgisini çekecektir ve belki de size bunun nedenini soracaklardır. Bu da tabii ilgili deals’ı açan restaurant’ın ağızdan ağıza yayılmasını sağlayacaktır.


Bağış Amaçlı Deals:

Bazen şirket ya da mağaza olarak belli bir sosyal konuya dikkat çekmek ve marka olarak bu konuya olan duyarlılığınızı göstermek isteyebilirsiniz.  Örneğin, bir sosyal yardım kuruluşuna 1000 TL’ye kadar müşterilerinizin her check-ini için 1 TL bağış yapacağınızı belirten bir sosyal sorumluluk kampanyası açabilirsiniz. Bu deals tipi markanıza yönelik algıyı yukarıya çekmek, ağızdan ağıza yayılım sağlamak için oldukça etkili bir yol olabilir.

Eren Caner

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.